„Třicátníci chtějí nereálné platy. Přitom jim chybí odbornost i zkušenosti,“ říká Radovan Vaculík

Rozhovor
Firmy lidi přeplácejí, uplácejí a hodně slibují. Zaměstnanci tak dostávají informaci, že ani nemusejí pracovat a že zaměstnavatelé budou rádi, když do práce vůbec budou chodit, říká v rozhovoru coach a trenér Radovan Vaculík. Firmy dnes začínají uvažovat o tom, že raději sáhnou po zralém padesátníkovi, než po kreativním mladém člověku bez zkušeností.
„Třicátníci chtějí nereálné platy. Přitom jim chybí odbornost i zkušenosti,“ říká v rozhovoru coach a trenér Radovan Vaculík. Foto: Taroc Consulting

Když se podíváme na trh práce v České republice, vidíme zhruba 350 tisíc neobsazených volných pracovních míst, přesto je pro firmy stále větším problémem nacházet vhodné kandidáty. Jsou metody, jak správné lidi na trhu práce najít a dostat je do firem, aby se ekonomika mohla posunout?
Začínáte hodně pěknou, ale složitou otázkou. Je potřeba se zeptat a analyzovat, co to jsou za lidi, kteří jsou na úřadech práce. Myslím si, že člověk, který opravdu touží po pracovní příležitosti, ať je je to výroba, obchod nebo služba či cokoliv jiného, tak si ji najde.

Možností je nepřeberné množství a člověk si dnes může vybírat. V každém případě je trendem dnešní doby, že lidé, kteří se narodili v devadesátých letech, jsou dnes třicátníky, což také znamená, že byli vychováváni v jiné době. Problém je v tom, že dnes se firmy na trhu práce chovají zvláštně.

Jak to myslíte?
Mám takový pocit, že se lidi přeplácejí, že se uplácejí a že se jim hodně slibuje, a proto dostávají informaci, že ani nemusejí pracovat a že zaměstnavatelé budou rádi, když do práce vůbec budou chodit. Myslím si, že třicátníci mají laťku nastavenou hodně vysoko a že nedokážou vyhodnotit svoji reálnou cenu. Říkají si totiž o peníze, které nejsou k jejich odbornosti, výkonům ani zkušenostem adekvátní.

Co vám u třicátníků vlastně chybí?
Pokora. Přicházejí se ucházet o místo, o kterém nic neví, nepřipraví si ani životopis nebo ho nemají dobře napsaný, ale řeknou si o finanční ohodnocení, které absolutně nekoresponduje s aktuální situací. I proto je dnes opravdu těžké najít člověka, který by zapadl do firmy. Je to opravdu dilema a zabývá se tím neskutečně mnoho lidí, společností i agentur u nás.

PSALI JSME:
Jazykové znalosti Čechů se sice lepší a roste zájem o německy mluvící uchazeče, ale…

Před deseti lety bylo pro padesátníka těžké sehnat adekvátní pracovní pozici. Byl zkrátka z kola ven. Jaký je dnes trend? Nevadí firmám nedostatečná jazyková znalost nebo počítačová gramotnost?
Dnes se padesátníci vracejí zpátky. Mají sice nějaké návyky, které se dají těžce odstranit, ale z výběrových pohovorů jsem zjistil, že jsou strašně vděční za každou příležitost, kterou dostanou. Firmy dnes skutečně začínají uvažovat o tom, že raději sáhnou po zralém než po kreativním mladém bez zkušeností.
Jazyková znalost není důležitá v každém oboru podnikání. Potřebujeme řemeslníky, potřebujeme zdravé ruce, které umějí chytit za práci a tito lidé určitě angličtinu nevyužijí. Mají totiž zkušenosti a chuť pracovat a někteří dokonce ještě chtějí něco změnit. Navíc bývají loajální k firmě.

PSALI JSME:
Kam mizí vyučení řemeslníci? Láká je snazší výdělek

Je tady pořád velmi mnoho nezaměstnaných lidí a možná, že právě tím, že je více volných pracovních míst, než nezaměstnaných, tak mají někteří uchazeči o zaměstnání přehnané požadavky. Pracují firmy dostatečně s interními zdroji? V čem nejčastěji chybují?
Každá firma má svou firemní kulturu, řeší různé procesy, mají zaveden nějaký styl řízení. Nejzásadnější ale je, že majitelé mají pocit, že potřebují pracovat jen s určitým segmentem. Obvykle si myslí, že se musí řádně proškolit obchod, který potřebují vytrénovat, aby prodával produkty a do firmy tak nosil peníze.
Kde narážím na obrovské nepochopení, je interní komunikace ve firmě na vedoucích pozicích. Vedoucí zkrátka zodpovídají za celý proces i za lidi a právě tito lidé mezi sebou neumějí mluvit. Na poradách si řeknou stanoviska a úkoly, ale pak se zabalí do ulity a do svého v uvozovkách kutlochu. Každý si řeší své problémy a neslyší druhého. Nenaslouchají kolegovi, nevidí, že potřebuje poradit, pomoci nebo jen tak o něčem poklábosit.
Neříkám, že to je všude stejné, ale firmy mají obrovský problém, protože lidé na vedoucích pozicích nekomunikují a netáhnou za jeden provaz. Leader obchodního týmu musí spolupracovat například s vedoucím skladu i s vedoucím backoffice… Jinak práce nemá návaznost a výkonnost firmy klesá.

PSALI JSME:
Velká analýza platů českých zaměstnanců. Kolik berete vy?

Lidé jsou možná zalezlí, protože je jim pohodlně, cítí se v bezpečí a neohrožuje je tam konkurence z jiných oddělení.
A to je právě ten problém, že je jim tam dobře. Toho by si měl majitel všímat, protože mu díky lhostejnosti lidí udělat něco navíc utíkají neuvěřitelné peníze. Chápu, že obchodník potřebuje být terénu a nemá čas pomáhat skladníkovi, ale kdyby občas pomohl, je to gesto, ta činnost není pravidelná, ale významně pomáhá vyjít ven z ulity a nastartovat komunikaci.
Často na poradách vidím, že lidé neřeknou vůbec nic, rozejdou se na svá místa a já pak chodím a naslouchám. Nevěřil byste, kolik slyším připomínek, kolik ti lidé vidí problémů a kde všude nalézají řešení a zlepšení. Nevěřil byste, co se tam všechno probírá.

Autor je spolupracovník redakce. Další jeho rozhovory se zajímavými osobnostmi najdete na Offline Štěpána Křečka
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zaměstnanci jsou méně spokojení, než si jejich nadřízení myslí

Zavřít reklamu ×
  1. Plně souhlasím s tím, že mladí nechtějí opravdu pracovat a pokud už do nějaké firmy nastoupí, mají hlavně požadavky a práva,ale nechtějí spolupráci a odpovědnost.

    • Jak jsou vychovaní, tak jednají. Když nemáš postavení a peníze jsi nula. To bylo měřítko posledních 30 let a výsledek je tu. Dělníci byli označováni za socky a pod., teď panstvo zjistilo, že se bez nich neobejdou a diví se, že to nikdo nechce dělat. Ač se komunistům vytýká kde co, dokázali ocenit vyznamenáním i dojičku krav. Protože věděli, že ponižováním ničeho nedosáhnou. Nové větry zaduly a poměry změnily.

      • Ona většinou práce těch oceňovaných komunisty zas moc tak velký smysl neměla. Byli to většinou lidi, co si nechali jinými tu práci připravit do takové míry, že oni sami mohli ty rekordy velmi snadno udělat. Typicky třeba hornické rekordy na Ostravsku, kde pro vyznamenanou partu pracovala půlka dolu a spíš to potom byla tehdejší svérázná propagace pro ten důl nebo závod než pro ty vyznamenané.
        Ti „rekordáří“ potom většinou po pár letech dělání rekordů přešli do politické nomenklatury a stali se komunističtí fukcionáři. Ti, kteří nepřešli, většinou skončili předčasně v invalidním důchodu a zemřeli taky předčasně.

    • Prachy a nic než prachy,nastoupit někde za 25hrubeho je fakt málo.Kdyz chcete pracovníka zaplaťte ho.Pozadujete 100% loajalitu, přesčasy zcela automaticky,a na poradách držet hubu.Mame takovýho ředitylka v práci,pracuje metodou pokus omyl.Dnes zapojuješ rozvaděče,zítra sekáš trávu před fabrikou,poruchy spravujes po práci po hotovostech.Jeste že máme těch 300t volných míst pro dělníka dobře.

    • Já vidím hlavní problém v minulých populistických politicích, kteří před relativně nedávnou dobou 15 – 20 let zneužili státem, tedy daňovými poplatníky placené vysoké školství k nákupu voličských hlasů za peníze daňových poplatníků- vysokoškolské vzdělání zadarmo pro děti voličů. Vysokoškolské vzdělání od té doby získá z těch mladých ročníků cca 60 % populace, takže i lidi průměrní s IQ 100 i část lidí podprůměrných s IQ kolem 95. Na manuální práce, řemeslné obory, živnostníky pracující manuálně atd tak zbudou lidi s IQ pod 95 – 100 bodů.
      Jenže problém je v tom, že nás průmysl, aby přestal mít charakter montoven, potřebuje projekty s vysokou přidanou hodnotou. A manuální práce na těchto projektech je tak náročná, že vesměs potřebuje lidi se znalostmi a rozhledem, kterého jsou schopni dosáhnout pouze lidi s nadprůměrnou inteligencí. Lidi, kteří u nás už takových 15 – 20 let jdou na manuální obory, mohou v takových projektech dělat pouze malou část práce, všelijaké pomocné a nenáročné opakované práce. Většinu práce musí udělat inteligentnější manuálně pracující, a ti jsou v české populaci dnes k dispozici pouze v generacích nad cca 35 – 40 let věku. Lidi s příslušnou mírně nadprůměrnou inteligencí, které dnes odsají vysoké školy, jsou pro takové projekty ztraceni, protože s diplomem za prvé se téměř nikdy k manuální práci nesníží a za druhé jejich inteligence je pro yvstudování vysokoškolškých technických oborů naopak nedostatečná. Takže volí lehčí studia, humanitní a všelijaké gender atd obory.

      • To je sice pravda, ale máme tu ještě rodinné asociace, kdy řemesla přechází z otce na syna. Bohužel jich není mnoho.

        • Jistě, ale to jsou většinou drobnější a střední živnostníci, ti se zaměstnají sami, takže trh práce neovlivní. Kvalifikovaní dělníci prostě vymírají …

          • Kvalifikovaní dělníci nevymírají.
            Ale dnes se z takových lidí, kteří dříve nastupovali na technickou manuální práci a vypracovali se na kvalifikované dělnícy, stávají přes studium humanitních vysokých škol, členové neziskovek, často těch, které pracují proti svému státu, kde sídlí a který je financuje, všelijací úředníci, personalisté, asistenti politiků, novináři atd. Prostě pozice, na které nejsou třeba žádné zvláštní znalosti a dovednosti, kde se člověk snadno dostane, pokud má diplom a kde se snadno udrží, pokud je aspoň průměrně nebo mírně nadprůměrně chytrý.

        • Je mi 33 let, na pasce mam 70tis, a slozil jsem soudne znalecky zkousky ve svem oboru. Clanek zcela z cesty – dle meho nazoru. Kde je vule je i cesta, kazdy to mate jenom a pouze ve svych rukach

    • To není pravda, požadavky na platy jsou úměrné cenám nájmů, jídla, benzínu atp. Když jsou požadavky mladých tak nereálné a jsou přepláceni, tak mi vysvětlete, jak je možné, že na pořízení vlastního bydlení je potřeba 12 ROČNÍCH HRUBÝCH PRŮMĚRNÝCH platů?

      Na tyhle kydy se dá říct jedině OK BOOMER. A velice zajímavý pořad by byl, kdy tihle chytráci, co pořád žvaní o tom, jak jsou mladí nároční, ale líní, shání práci a bydlení pomocí svých „geniálních“ rad.

      • 12 platů? Jop, pokud jsou vaše výdaje 0. Pokud musíte z průměrného platu platit nájem, jídlo a další výdaje a zbyde vám maximálně 10 tis. měsíčně, tak si vlastní bydlení koupíte možná tak v šedesáti. Případně se na něj do šedesáti zadlužíte. Případně můžete zariskovat a zkusit koupit bydlení s partnerem/partnerkou a DOUFAT, že vám k hypotéce nepřibude ještě starost s majetkovým vypořádáním, alimenty atp. 😀

    • Tak jo, mili padesatnici a vys. Chteli jste revoluci, tudiz mit se lip a prejit k hospodarstvi s vyssi pridanou hodnotou. Chteli jste se priblizovat zapadu. Svoji chamtivosti jste nam mladym zajistili, ze pokud bychom dnes chteli solidni bydleni, kouka z toho tak akorat hypoteka 20 tisic na 30 let. A samozrejme, nadavate, ze jsme rozezrani, nechceme mit deti atd. Meli byste se chytit za nos, mate tu presne to, co jste pred 30 lety chteli. Proc by mel mladej clovek pracovat za 15 tisic, kdyz jsme se prece tak hrozne priblizili tomu zapadu…

  2. Aha, pán je motivační speaker, on za práci ale také moc nebere. Angličtina důležitá je, ať v komunikaci s dodavateli, nebo zákazníky, nebo při pročítání dokumentace a to na všech pozicích. A peníze, vemte v potaz ceny hypoték a nemovitostí, od toho se odvíjí požadavky, on totiž třicatníci, už třeba uvažují o rodině.

    • Vám je 29, nebo 31? To, že by třicátníci uvažovali o rodině by bylo (sice dost pozdě, ale přece) dobré. A řeknu to nekorektně a natvrdo. Co je mi do vysokých cen bytů a hypoték? Je to jen a jen důsledek minulých třiceti let šíleného hospodaření státu. Kdo tady tu bytovou politiku, která byla docela dobře od sedmdesátých let nastavena, tak zpackal? To bylo kdysi smíchu nad králíkárnami na sídlišti, že? Které se nyní na panelovém sídlišti čtyřicet let starém prodávají za 3 – 4 miliony. A kecy okolo startovacích bytů pro mladé jsou jen pro smích. Vezmete si hypotéku na dvacet let na 2+kk (což za socíku bylo 1+1) a za pět let (chcete dítě) a potřeboval byste větší byt. Jak (lehce) se asi z hypotéky vyvážete, nebo snad vyplatíte a vezmete si novou na 3+kk? Situace se dostala do bodu, z kterého už není naděje na zlepšení. A ani se nedivím, že část mladých se radikalizuje a začíná proti tomuto systému bouřit. Nemyslím, jen u nás, třeba Berlín, Francie… A k angličtině, já ji ovládám a těžko bych se dodavateli z USA dohadoval česky. Ale až budu potřebovat obkladače do koupelny, tak chci aby uměl obkládat a klidně může na fakturu napsat: „Fšecko sem udělal a chcy 15 tysíc“.

      • Jedna věc je cena pozemku, druhá věc cena stavby.
        Ceny pozemků stoupají, protože je jich nedostatek, jejich počet se nedá zvětšit a my tím kopírujeme trend rozvinutých zemí.
        Ceny staveb stoupají, protože dnes nemůžete do začátků stlouct boudu z heraklitu a desek a levně vytápět uhlím a bydlet v tom s tím, že až se vzmůžete, tak to zaizolujete a spravíte. Leda tak načerno. Musíte mít energeticky téměř nulovou velmi složitou stavbu z certifikovaného, tudíž drahého materiálu s vytápěním a dalšími věcmi podle vrchností předepsaných not, tudíž těžce zaregulovanou a tím obrovsky předraženou stavbu.

      • Představte si, že je Vám 25, vylezli jste ze školy, která stála ročně pade a při hledání práce zjistíte, že máte papír ze soukromé vysoké školy čehosi, ale vlastně nic neumíte. K tomu těhotná přítelkyně, ano přítelkyně, protože manželství není v módě, bydlíte v pokojíčku u rodičů, na krku půjčka za školu.
        Tak a teď co?? To je na provaz.
        Ta neuvěřitelná posedlost vysokým vzděláním, která způsobuje akorát to, že ti lidé pak stejně jdou do Lidlu, v lepším případě.
        A šikovného řemeslníka neseženete, a ten 25letý s papírem o ničem se přece nebude nechávat rekvalifikovat.
        Žádnou praxi nikde neseženete, ale máte papír, se kterým jdete na pracák a pak možná do toho Lidlu.

  3. Vždy nám v práci říkali, že takových jako jsem já čeká za plotem fronta. Někteří nadřízení se chovají vázně odporně. Člověka co někde pracuje 20 let si neváží, tak ať si to dělají sami.

    • to mi v jedné firmě říkali také, konkrétně „takových jako jste Vy, stojí 20 přede dveřmi“. Tak jsem „vzal“ majitele před barák a náhodně jsem oslovil 20 lidí s tím, že nabízíme práci, jestli u nás nechtějí dělat. Nechtěl ani jeden. Navrhl jsem mu, že má čas do konce dne najít za mne náhradu, že klidně skončím ze dne na den, bez jakýchkoliv finančních nároků. A nebo je tu druhá varianta a to, že mi přidá peníze.
      Přidal. A ne málo.

  4. Konečně si někdo povšiml i toho, jak to teď v praxi opravdu běžně chodí. Přesně napsané. Toto je také důvod, proč spousta šedesátníků a šikovných lidí prchá do předčasného důchodu i když to vůbec původně neměli v plánu. Pracovat v jakémkoliv oboru a své celoživotní zkušenosti předávat dál lze jen tehdy, když to někdo ocení a o zkušenosti stojí. Bohužel pokud dnes v jakémkoliv oboru nevládnete několika světovými jazyky a nejsne současně i IT odborník, tak vás automaticky zařadí na chvost odměn. Na zkušeného kolegu z oboru si někdo vzpomene jen při řešení nějakého průšvihu, aby něco honem vymyslel a zachránil co se ještě dá.

  5. No, reálně, i ti „vedoucí pracovníci“ jsou mimo, nejenom absolventi…

    A pak to i v ČR vypadá ve firmách jak to vypadá…

  6. jasně máme 30 % toho co Němec produktivitu máme na 70 % ale jsme přeplácení
    Větší pitomost jsem dlouho neslyšel
    At si pán laskavě zjistí jaká jsou náklady na bydlení
    Dnes i 40000 je jen na normální život natož 20000 z toho se pane nezaplatí ani nájem

    • –a jsme přesně u toho o čem se zmiňuje p.Vaculík, nereálné požadavky !!!Dnešní absolventi nebo i třicátníci mají o sobě vysoké mínění ,ale praxi žádnou.Jenom proto ,že vystudovali si takto diktují Ale dnes sehnat šikovného a poctivého řemeslníka je problém.Osobně si vážím takto šikovných lidí víc než namyšlenejch mladech lidí,kteří ještě nic nedokázazali,ale o kolik si říct, to neváhají.Nezpochybňuji ,že vzdělání je důležité ,ale praxe je důležitější a tam se teprve ukáže jestli na danou pozici má nebo nemá.Ale mladým se nechce moc pracovat ani čekat a chtějí vše hned.

      • Na pracáku moc mladých lidí není což znamená že A) Bud jejich nároky na mzdu přehnané nejsou, nebo B) Že mají přehnané nároky je jen výmysl staré generace, která prostě jen ráda rýpe jak jsou mladí ve všem špatní.
        S pozdravem, Andrej, 28 let, 24 tis. hrubého, vysokoškolák. XD

        • Úplně mladý je pro firmy atraktivní, protože ze školy má nalito v hlavě plno aktuálních znalostí, ale současně protože je ta škola placena daňovými poplatníky a ne jím, nepožaduje ve vysokých platech ty náklady na tu školu vracet. Taky nemá zakořeněné pracovní návyky a proto se jeho činnost v zaměstnání snadno „tvaruje“.
          Chleba se začne lámat až po 5 – 10 letech. Školní znalosti toho člověka zastarají a pokud to je absolvent vysoké školy z té spodní horší části absolventů, jen s průměrným a mírně nadprůměrným IQ, nezvládá si ty své znalosti doplńovat. Pro zaměstnavatele se tak stane výhodnější takové lidi propouštět a nahražovat je novými čerstvými absolventy s čerstvými znalostmi. Tito lidi na trhu práce prohráli, k dobré práci s vysokými platy se už těžko dostanou.
          Naopak pokud je ten člověk z té chytřejší skupiny vysokoškoláků, zvládá si své znalosti aktualizovat i naučit se tu práci. Práci si tak udrží a může i v kariéře postupovat výš. Ten, komu se povede z řadových míst postoupit výš, teprve může získat to, co jim všem vysokoškolákům naslibovali na vysoké škole, takový plat a další benefity, že jsou v životě zajištěni.

          • Moje zkušenost je taková že na každém lepším místě chtějí X let praxe a absolventům se vyhýbají obloukem. A pokud už je jakože vezmou, tak s bídným nástupním platem který často hraničí s porušováním zákoníku práce.

  7. No chtěl bych ty firmy vidět. Od padesáti mám tu zkušenost, že jste v podstatě nezaměstnatelný. Že vás firma nepřijme je jedna věc. Ale naprostá většina firem vás ani nepozve na pohovor. Dokonce při zájmu o dělnickou profesi mi bylo napsáno, že ve výběrovém řizení dostal přednost vhodnější (mladší) kandidát. Místo na které potřebujete jen trochu síly a ani ne moc přemyšlet, jenom dělat. A to bychom měli chodit do důchodu, třeba v sedmdesáti. Chtěl bych vidět, kdo nás zaměstná?

  8. Milane. Když tad, pan co tonapsal, nikdy nezkoušel vyjít s 20kou na měsíc. 30 tnici navíc mají mladé rodiny a hypotéky. Přeji pánovi 20 měsíčně, 2 děti a hypotéku nebo nájem. To bych byl zvědav co by zpíval potom.

    • To máte pravdu. Pak není divu, že ti vychytralí jsou na dávkách a nechají si od státu vše zaplatit. Přivýdělek pak mají na černo.

  9. Ach jo. Tyhle odborníky opravdu zbožňuju. Firmy s milionovým a miliardovými zisky brečí, jak jsou lidé strašně drazí. Asi by bylo nejlepší dělat za minimálku 12 hod. denně a líbat továrníkům nohy. 🙂 Jen ať si páni podnikatelé zvykají, že se to obrátilo, že najednou nemohou s lidmi jednat jak s kusem hadru, protože za branou jich už dávno nečeká dalších 100. Neustále slyším, jak by měl zaměstnanec dělat to nebo ono, ale dle mě by vzájemná úcta, vážnosti, loajalita měla fungovat oběma směry. Zaměstnanec by měl co nejlépe odvést svoji práci, ale stále je to jen zaměstnanec. Firma není jeho, z jejího zisku vidí jen zanedbanou část. Naivní představa, že si budou lidé vážit práce jen pro to, že ji mají, je opravdu úsměvná.

  10. Kolem přijímání lidí pán čistě jen blábolí. Firmy na lidi 50+ pořád kašlou a nemají o ně zájem.
    Kdyby měl pravdu, dávno bych měl ze svého profilu na Linkedinu pravidelné nabídky.

  11. Pán trochu žije v době před 20lety. Kdy byl trend, ukaž prvně co umíš podle toho budeš ohodnocen. Ono to funguje i ted, ale v dnešní době nemože žádný čekat, že mu pujde někdo za 20tis Kč čistého dělat. Rohlík nestojí už 20haléřů. K čemu jsou zkušební doby, jako v Německu půl roka, třeba. Né všichni 30cátníci jsou lemplové a nemehla. Ted otázka navýšení platu po nějaké době, v Německu je to uvedené přímo v pracovní smlouvě, po zkušebce 200euro navíc po roku dalších 200euro. Jako lidi probudte se pokud si bude každý myslet, že je v pořádku vzít prácu pod 30tis Kč tak se v té české republice nic nezmění. Když se řekne, nebudeme za tů almužnu dělat, tak firmy podnikatelé budou nuceni přidat na pilu a když se mu ten zaměstnanec nelíbí tak ho ve zkušebce vyhod bez pardonu o tom to je, ale nesmí na to doplácet šikovní a schopní lidi.. Doby 100Kč za hodinu jsou 10let pryč.

  12. Coach a trenér? Jaký je v tom rozdíl, prosím? Něco jako salesman a prodejce?
    Nevím, jestli se změnila situace se zaměstnáváním lidí 50+, leda se mi spíše zdá, že do podobných problémů se dnes dostávají i lidé 40+, nebavíme-li se zrovna o pozici obsluhy sekačky trávy.
    Problém je mj. i v tom, že většina středního managementu jsou třicátníci, kteří krom toho, že neumí jednat s lidmi (a mnohému vedení pak imponuje, jak dokáží s podřízenými „zamést“), nemají zájem přijímat někoho ve věku svého otce, který mu celé dospívání lezl na nervy svými radami…

  13. Pane Radovane, objevil jste Ameriku, já jsem už od roku 2000 říkal, že mileniálové nebudou pracovat za takové peníze, jako my, starší. To je hluboký sociální, společenský a demografický problém. Ale společnost se na to mohla včas připravit, měla na to cca 18-20 let.

  14. Pane Radovane, objevil jste Ameriku, já už od roku 2000 říkám, že mileniálové nebudou pracovat za stejné peníze co my, starší. Je to velký sociální, společenský a demografický problém. Společnost se na to mohla včas připravit, měla na to cca 18-20 let. Myslím, že mladí chtějí pracovat, ale chtějí také samostatně bydlet a mít vlastní rodinu. Vše je provázané, když je nedostupné vlastní bydlení.

    • Tak jakoo jestli jste dělal za 500 měsíčně tak to už asi mladí opravdu nezvládnou. Ale hádám že jste taky neplatili nájmy 15 tis a výš…
      Mzdy je třeba vnímat v kontextu nákladů a když vidím v jakých vilách bydlí příslušníci starších generacích a na druhé straně to, že i na 1+1 potřebuje dnes alespoň 2 miliony… nevím jak jste na tom s matematikou ale těch 35 tisíc (hrubého!) opravdu není nějaký přehnaný požadavek. A jestli se to firmám nelíbí, můžu jít do Reichu za padesát nějaký pomocný práce, že jo…

  15. Pane bože a zase objevili Ameriku, ubožáci.
    Zase se rýžuje na hlouposti.
    Obdoba jako po cink-havlo-revoluci.
    Nechat se zkušeným už ale českým coachem školit v tom, že v Česku FIRMY SE CHOVAJÍ ZVLÁŠTNĚ = s velikou opatrností jím „řečeno a silně diplomaticky“, pravdou je, že obzvláštně dnes Firmy a jejich HR manažeři jsou totální dneškem vymaštěné hlavy a důsledkem cíleně typický patos při rozhodování o lidech 50+ a nejen.
    Firemní vedení i jejich rychlo-zbohatlíci, většinou dosazení porevolučně rychlo-studovanci s tituly, osobnostně nevyzrálí bez životních zkušeností, ale od mlada gigantickým egem s potřebou vše prezentovat v angličtině a ohánět se nabiflovanými USA moudry, protože jim do palic nabušlily novoškoly kopírující metodiky amerického typu, to správné a potřebné pro bussines, včetně toho jak zacházet se zaměstnanci=otroky.
    Výsledkem porevolučního proamerického vymývání mozků, zaměřenou metodikou likvidace všeho dobrého z předrevoluční doby a prosazování toho (rozhodování podle jejich nápadů a jen, a zásadně a pouze podle nich USA všeználků) novodobě progresivně snadného a pokrokově typického v rychlých, jednoduchých a dlouhodobě nedomyšlených postupech a hloupých experimentech.
    Hlavním úkolem: Vše co vyšlo z minula je už pro nynějšek nepoužitelným a je potřeba to zlikvidovat a rychle nastolit naše NÓVUM.
    Tak promyšleně zlikvidovali učiliště, degradovali maturitu na úroveň znalostí deváťáka a VŠ tituly za babku z Plzně. No a bylo jim vryto do hlav, že ty z minula je potřeba odepsat aby mohli nastolit to novodobé a podle nich určitě lepší, prostě jako v na západě.
    No a za 30 let vidíme výsledek.
    Třicátníky k egoistické sebestřednosti přivedl asi, KDO?
    Jejich nízká empatie a pokora jim byla vtlučena do hlaviček, KÝM?
    Dnes se padesátníci vracejí zpátky, no to jistě (protože při zoufale nízkých platech mají daleko do důchodu a nic jim existenci nezajistí) a narazí na první obludnost u většiny firem a to je odchovanec a porevoluční titulama ověnčený HR manager, jehož jediným hlavním úkolem je žadatele 50+ = jen komparz ( pro ÚP splnit požadovanou gerodologickou statistiku kvůli nediskriminaci dle věku) odpálkovávat, protože mladistvé vedení nemá a nebude mít zájem o nějaké opotřebované předdůchodce s letitými zkušenostmi. Takoví odrostlejší přece už tak moc nestačí tahat za jeden provaz, slepě poslouchat (třeba spolužáka majitele, nebo rodinného příslušníka úplně neschopného a dosazeného za vedoucího), bývají kritičtí i příliš nad vším přemýšlejí a to pro řízení dosazeným super leaderem není žádoucí.
    Mladý a snadno manipulovatelný kolektiv je přece dnešní IN a znalosti i zkušenosti 50+ jsou už dnes přece OUT, vše si najdeme na internetu.
    No a o výkonost ve firmě se nemusíme strachovat, zatím se HR mangerovi sypou nemalé penízky a když (kdo jiný by se nejdříve dozvěděl, že jde firma do kopru), tak bude zase HR managerovat v jiné firmičce a zase za nemalý peníz, on je vždy v nejistotě až na posledním místě ve firmě.
    Lidí je habaděj a firem ještě více.
    Takže můžete coachovat o sto šest nic se nezmění, jen už nebuďte, hlavně Vy prevoluční fabrikanti zpovykaní z toho, jak jste si připravili svou falešně přikrášlovanou budoucnost a jak Vaše nynější potřeby a rady budou pohlížet i brát Ti dnešní a Vámi rozmazleně vychytralí třicátníci.

    Hezký den dobrým a slušným.

  16. Jaká pokora, ty vole, tady jsou platy 3* menší než v německu, a lidi mají pořád chodit se svěšenou hlavou do jakýliv práce, hlavně že ji mají a dělat za almužnu. To že má někdo sebevědomí a dokáže si říct o adekvátní mzdu, to je ctnost, ne negativum. Já bych třeba pod 1000 na hodinu dělat nešel.
    Btw: Nejsem zaměstnanec naopak zaměstnávám lidi

  17. Je to oboustranné. Není to jen o požadavcích lidí na platy. Firmy zas mají přehnané nároky. Takže se nedivím že nemůžou nikoho sehnat. Často vidím celý inzerát už jenom v angličtině.. Kdo jim na tohle bude odpovídat ? Když jim nestojí za to napsat to česky tak ať si trhnou, žijeme v českém státě. A už jsem viděl i to že i u uklízečky požadovali znalost angličtiny tak kde to jsme? Měly by se trošku vrátit do reality a nepřehánět to s požadavky. Pak možná snáze někoho seženou a bude pro ně snazší se i dohodnout na platu, když budou mít víc zájemců

    • To je fakt, kolikrát vidím sáhodlouhý inzerát požadavků, samozřejmě nezapomenou zmínit, že se jedná o špickový pracovni prostředí, ale pod pojmem „odpovídajicí hodnocení“ si každý představí úplně jinou částku… já tedy pracuji za tabulkový plat, který se asi za trch 30 let taky moc nezměnil. Upřímně, z jedný strany je na nás nátlak, abychim se osamostatnili, založili rodinu, postavili barák, na druhou stranu by si asi páni představovali, abysme makali 24/7 za 12 litrů, ne? Víte kolik stojí nájem v jednopokojáku ve Varech? „V nejhorším kraji historicky ve všem“? Obávám se, že to, že nás přijali do UNESCA bude znamenat jen zvýšení cen a odliv místních a mladých. Nemít super rodiče, už jsem taky pryč…

      • konečně nekdo z mladejch co vidí že Karlovarský kraj je odpad ve všem,kdo nedělá v Reichu,tak maká v montovnách za almužny.Bereme 61% průmeru v Praze
        Za stejnou práci, žrádlo máme stějně drahe elektriku take jedine co je rozdílné je nájem ale ten není tak rozdílný jako je rozdíl v platu. Stíle říkam že Chebsko je nejdražčí okres na žití když človek toto vče dá do rovnice, Na to se mají v Praze oproti nám blaze.

  18. No a co, tomu se říká neviditelná ruka trhu, jenom prosím žádné inženýrské zásahy do přirozeného vývoje. Ti starší, když se prosejou a dostanou šanci, jsou dost dobrý. Kreativita je prázdný pojem, který popisuje, že je někdo schopnej

  19. Rád to tomuto pánovi vysvětlím. Zaměstnanci si žádají o stejně nereálné platy, jako jsou nereálné ceny bydlení!!!!!

  20. Presne kvuli takovym lidem jako toto jsem emigroval…tady v Kanade jako kuchar utrati za najem 1/4 mesicniho prijmu…v CR by to bylo vice jak 1/2…ne,najmy nejsou levnejsi,ale platy jsou vicemene umerne cenam…jenze tihle supaci si mysli,ze je v poradku,ze ceny rostou kvuli inflaci,ale platy ne…

  21. Tak si říkám co je „nereálný plat“ v kontextu nabízených pracovních míst které lze shrnout jako „hledáme mladého flexibilního absolventa, praxe v oboru minimálně 5 let, anglický a německý jazyk slovem i písmem, nástupní plat 20 000“ s tím že jediná solidní místa jsou v medicíně a IT, což opravdu není něco, do čeho by se člověk dostal jako samouk.
    Dále by mě zajímalo, kde jsou všichni ti „přehnaně sebevědomí třicátníci“. Nezaměstnaní na pracáku? Těžko. A jestli jsou zaměstnaní, tak asi jejich nároky nebudou tak přehnané a nereálné.
    Táhne mi na třicet a ano, rád bych se dostal přes 30 tis. hrubého (což je nějakých 24 tis. čistého, což v kontextu nájmů 10 000+ a dalších nákladů není zas tak strašné). Chybí mi praxe? Nejspíše ano… on je trochu problém jí získat když jí každý zaměstnavatel považuje za nezbytnou podmínku. Firmy chtějí loajální zaměstnance a samy nejsou ochotny do zaměstnanců investovat, pracovat s nimi a vychovat si je. Loajalita nepřichází jen z jedné strany a jen tak – musí být zasloužená. Těžko můžete po zaměstnanci chtít věrnost když ví, že jste snadno nahraditelná součástka ve stroji. Na druhou stranu zaměstnanec jistě ocení zaměstnavatele, který se do něj nebojí investovat a který mu ukáže, že s tím počítá do budoucna.
    Je mi jasné že zaměstnavatele rádi vezmou každého, pro koho je mzda až na posledním místě, a kdo to chce jen „doklepat“ do důchodu a kdo si moc nevyskakuje. Jen nevím, proč něco takového adoruje „kouč a trenér“, jehož hlavním úkolem by mělo být to, aby naučil zaměstnance jak z trhu práce získat co nejvíc. No, kéž by byl stejně kritický i ke druhé straně…

  22. Od r.2016 jsem v důchodu, ale před tím jsem pracoval ve firmě kde jsem zaučoval 2 měsíce jednoho třicetiletého kluka.Jenže on dostal o 2000 větší výplatu než já.A to přitom nic neuměl a já ho zaučoval.Když jsem se na to ptal majitele, proč má on větší výplatu, tak mi řekl:“Ale vy jdete za pár let do důchodu, vám to stačí, on je mladý a potřebuje víc peněz.“
    Tak tohleto si nedovolili říci ani komunisti.Když jsem tenkrát já, jako 25letý žádal mistra o víc peněz, tak mi řekl: „Když zadám nějakému čtyřicátníkovi udělat výrobek, udělá mně ho dříve a lépe než ty. Až mně dokážeš, že jsi stejně zdatný jako starší dělníci, dostaneš přidáno.“
    A tak čím byl člověk starší tím měl větší výplatu.Nejenže se mu zvedalo osobní ohodnocení, ale také se mu dávalo věrnostní za 10,20 a více let ve fabrice.Čím déle ve fabrice tím více na věrnostním.

  23. Velký trenér může říkat co chce.
    Pravda je, že ceny v Česku jsou na stejné úrovní jako na západě, ale platy jsou třetinové.
    Příjde mi, že Česko a platy ve firmách jsou ostudné.

  24. Nesouhlasím, že mladí mají nereálné požadavky. Možná někteří snílci, které rodiče živí ještě po 30. Většina mladých si ale hlavně vybírá práci tak, aby mohla přežít. Prostě těžko někdo bude chtít zaměstnat v práci, ze které když zaplatí nájem, potraviny a nutné výlohy, nezbyde mu ani na dovolenou. Mladí chtějí cestovat, chtějí mít koníčky, chtějí za kulturou, chtějí nakupovat. Nechtějí žít z ruky do huby. A tak mají vyšší požadavky na plat. Vždyť je to logické. To je přece jedno, že vyjdu ze školy a nic neumím, nějak ten drahý nájem přece zaplatit musím, ne? Jen se někdy podívejte na inzerát některého zaměstnavatele, to teprve uvidíte co jsou to přehnané nároky. Často inzerát ukazuje obsah práce pro 4 zaměstnance, ale hledají jednoho, co zastane všechno za jeden plat. Nebo chtějí 10 let zkušeností na práci za 20 hrubého. Ono to platí i obráceně.

    • Ono je hlavně problém , že se spoustě lidem u nás nechaly doslova vyfasovat vysokoškolské diplomy a v těch školách jim natloukli do hlavy, že jejich práce má hodnotu tak 50 – 100 tisíc měsíčně. A přitom, pokud po škole tvrdě nezaberou ještě dalších hezkých pár let, má jejich práce hodnotu často jen 5 – 15 tisíc. Spousta těch vysokoškoláků ani nemá schopnosti, aby se na tak vysokou cenu své práce vůbec někdy vypracovali, ať by se snažili jak by se snažili.
      Čerstvý absolvent má pro zaměstnavatele hodnotu dost velkou bez většího ohledu na jeho schopnosti, protože má ze školy aktuální nejnovější znalosti z oboru A málo pracovních zkušeností, takže je tvárný..
      Ale po 5 – 10 letech práce už je hodnota zaměstnance daná čistě jen jeho schopnostmi, jak dokáže své zanlosti aktualizovat a jak se dokáže naučit nové věci a jak dobře s nimi pracuje. A ta je u významné části vysokoškoláků, těch s nižším IQ a pracovitostí, pro vyšší plat nedostatečná.

  25. Ano, souhlasím. Chtějí mít hned velký plat, ideálně mobil a auto jako benefit. Já jsem začínal jako skladník na 5tis. Dnes mám jako osvč 60 tis. Ale vše jsem si musel vydřít a s pokorou…

    • Děkujeme za upozornění, víme o tom, ale nemůžeme měnit to, co by řečeno v rozhovoru. Faktem navíc je, že obecná čeština mzdu a plat nerozlišuje, přičemž používání slova plat, coby odměny za vykonanou práci, je mezi lidmi nesporně rozšířenější. A jen tak na okraj, v novinařině se nepoužívá termín „nadpis“, nýbrž „titulek“:)
      Redakce

  26. Bohužel v dnešní době lidé nechtějí mzdu, za kterou zaplatí nájem, jídlo, energie a nic jim nezbyde. Pokud má někdo práci na hlavní pracovní úvazek, je také potřeba, aby mohl žít a ne jen přežívat. A při dnešních cenách jsou platy docela hodně nízké. A po 30 letech zjistíte, že vlastně dostanete pár korun důchodu a že jste vlastně měli šetřit celý život na důchod, ale ona je otázka, z čeho? A děti? No mateřská 70 procent platu, to je opravdu ubohost.

  27. Tak mě napadlo, že si člověk nemusí hledat otrocky práci ve firmách. Lidi by měli být víc kreativní.
    V jiném článku jsem na Idnes přišel na mladého Stropnického. Ten nyní pracuje, tedy spíš „pracuje“ pro ČSSD pod „Venezuelou“ ( pravděpodobně nyní před volbami polibek smrti pro ČSSD.)
    Podle mého odhadu za tu práci bere tak 100 tisíc Kč měsíčně, což je dobrý plat na to být zabezpečen, pokud člověk nějakou dobu u té práce vydrží.
    A podle mého dalšího odhadu by tu jeho práci zvládl minimálně každý druhý, kdo tady u tohoto článku diskutuje. Na rozdíl od často podstatně hůře placených technických pozicích ve firmách.

  28. Njn, to by totiž zaměstnavatelé museli taky nějak ty lidi motivovat a třeba jednou za rok zvýšit člověku plat a sem tam ocenit jejich práci. Mě třeba pomalu táhne na 40 a zvýšení mzdy mě za 15 let v práci potkalo 2x, jenže to vždycky bylo od státu a ne od zaměstnavatele. Tak kdo by se po takové době z práce zbláznil? Loajalita? Chuť do práce? Nazdar! Mě už se nechce pracovat, chce se mi jen peníze a to je jediný důvod proč ještě vůbec nějakou práci mám 😉

  29. Mám současnou reálnou několikaměsíční zkušenost se sháněním práce a je to horor. Je mi lehce přes padesát, více jak 25 let dělám v obchodní sféře, donedávna jsem řídil tým s více jak 20 lidmi, mám vysokou, neumím cizí jazyky.
    Obeslal jsem za půl roku přes 100 inzerovaných pozic a výsledkem je fakt, že jsem stále bez práce. Požaduji plat řekněme 30% nad celostátním průměrem. Práci sháním v Praze.
    Tak bych rád věděl o jakých firmách to pan kouč hovoří, když mluví o tom jak firmy dokáží ocenit zkušenosti a loajalitu?

  30. V EU je volný pracovní trh. Pokud se někomu zdají mzdové požadavky vysoké, tak není nejmenší problém si najít práci v Neměcku nebo Rakousku a následně tam přesunout tam i daňovou rezidenturu….Pak nefňukejte v ČR, že „nejsou lidi“…

  31. To není o zkušenostech, problém je v obrovské inflaci kterou tady máme. Pokud chce mladý člověk rodinu a postavit si dům, což se od něj i očekává, tak jinak než s vysokým platem to nejde!!! A není to o tom, že máme 2 % inflace, když domy a byty za posledních 15let podražily 3x. Hlavní chyba je ve vládě, která vytváří blahobyt na dluh.

    • Než kvůli vládě to je spíš kvůli lepšolidem, kteří neumí počítat. Odjakživa platilo, že nový dům a byt hned na začátku kariéry si může dovolit jen 5 – 20 % těch nejschopnějších a nejlepších. Většinou lidi s vysokoškolským vzděláním. Ostatní se k novému domu a bytu dostanou, pokud vůbec, až po celoživotním tvrdém šetření nebo když většinu prostředků zdědí nebo vyhrají ve Sportce, nebo když se doživotně zavážou hypotékou atd.
      Ale před cca 20 lety lepšolidi přišli s nápadem přeměnit vysoké školství z výběrového, které dávalo vysokoškolské vzdělání cca 20 % těch nejlepších na masové, které dává vysokoškolské vzdělání cca 60 % těch lepších v mladých ročnících. Prý když předtím se vzmůže na nový dům a byt 5 – 20 % populace, tak okamžikem rozšíření vysokoškolského vzdělání z 20 na 60 % populace se najednou vzmůže na nový dům a byt k těm 60 % populace, takže na tom všichni jako národ vyděláme a všichni v průměru zbohatneme.
      Ovšem praxe dneska ukazuje, že ten blahobyt není podmíněn fasováním vysokoškolského diplomu organizovaného státem, jak bylo lidem naslibováno a ti hloupější tomu uvěřili, ale čistě jen vlastními schopnostmi, inteligencí, flexibilitou, pílí atd. A ty schopnosti jsou dnes v průměru stejné jako před 20 lety, takže lidí schopných rychle vydělat na vlastní dům a byt je dnes zhruba stejně jako tehdy.
      Jediný rozdíl proti dřívějšku je v tom, že dříve lidi, kterým se to nepodařilo, většinou zaškrtávali v dotaznících kolonku „základní vzdělání“ nebo „střední vzdělání“. Dnes hodně těchto lidí v dotaznících zaškrtává kolonku „vysokoškolšké vzdělání“.

  32. Než kvůli vládě to je spíš kvůli lepšolidem, kteří neumí počítat. Odjakživa platilo, že nový dům a byt hned na začátku kariéry si může dovolit jen 5 – 20 % těch nejschopnějších a nejlepších. Většinou lidi s vysokoškolským vzděláním. Ostatní se k novému domu a bytu dostanou, pokud vůbec, až po celoživotním tvrdém šetření nebo když většinu prostředků zdědí nebo vyhrají ve Sportce, nebo když se doživotně zavážou hypotékou atd.
    Ale před cca 20 lety lepšolidi přišli s nápadem přeměnit vysoké školství z výběrového, které dávalo vysokoškolské vzdělání cca 20 % těch nejlepších na masové, které dává vysokoškolské vzdělání cca 60 % těch lepších v mladých ročnících. Prý když předtím se vzmůže na nový dům a byt 5 – 20 % populace, tak okamžikem rozšíření vysokoškolského vzdělání z 20 na 60 % populace se najednou vzmůže na nový dům a byt k těm 60 % populace, takže na tom všichni jako národ vyděláme a všichni v průměru zbohatneme.
    Ovšem praxe dneska ukazuje, že ten blahobyt není podmíněn fasováním vysokoškolského diplomu organizovaného státem, jak bylo lidem naslibováno a ti hloupější tomu uvěřili, ale čistě jen vlastními schopnostmi, inteligencí, flexibilitou, pílí atd. A ty schopnosti jsou dnes v průměru stejné jako před 20 lety, takže lidí schopných rychle vydělat na vlastní dům a byt je dnes zhruba stejně jako tehdy.
    Jediný rozdíl proti dřívějšku je v tom, že dříve lidi, kterým se to nepodařilo, většinou zaškrtávali v dotaznících kolonku „základní vzdělání“ nebo „střední vzdělání“. Dnes hodně těchto lidí v dotaznících zaškrtává kolonku „vysokoškolšké vzdělání“.

  33. “ Přicházejí se ucházet o místo, o kterém nic neví, nepřipraví si ani životopis nebo ho nemají dobře napsaný, ale řeknou si o finanční ohodnocení, které absolutně nekoresponduje s aktuální situací.“
    Aha, pán je asi přítomen u všech pohovorů v republice 🙂 Opět aplikování generalizace kde se nehodí, jen uměle podpořit svojí pravdu nepodloženými domněnkami… patetické.

  34. Nic nereálného zde mladí nechtějí. Požadavky plně odpovídají vysokým cenám bydlení, potravin a inflaci obecně. Zkrátka si již nenechají tak kálet na hlavu jako generace předchozí. Možná to bude trochu i tím, že spousta mladých studovala nebo již pracovala nějaký ten rok v zahraničí (Británie, Německo, USA, apod.) a mají tedy možnost přímo srovnat životní úroveň ve vztahu k platu u nás a v ostatních, zejména západních zemích. Málokomu se tu pak chce dělat kvalifikovanou a zodpovědnou práci za stejný plat, jako měli v zahraničí při práci v McDonaldu 🙂

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nezaměstnanost stagnuje na úrovni čtyř procent

Podíl nezaměstnaných zůstal během února na stejné úrovni a dosáhnul tak čtyř procent. Sezónnost mezi únorem a lednem historicky nehraje významnější roli a stagnace tak odráží reálný vývoj na trhu práce. I přes nižší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.