Dovolená v klidu. Rady, jak se finančně připravit na zájezd k moři

Poradna
Nejde jenom o to zaplatit zájezd a vyrazit. Aby se dovolená pořádně neprodražila například výměnou místní měny za extra nevýhodný kurz, je potřeba dodržovat několik finančně-bezpečnostních zásad. Česká bankovní asociace (ČBA) shrnula základná rady ve svém doporučení, které má redakce FAEI.cz k dispozici.
Karta, nebo hotovost? Před odjezdem na dovolenou se vyplatí prověřit možnosti placení v cílové zemi. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ještě předtím, než vyrazíte za hranice, je dobré si promyslet a naplánovat, jak vlastně budete na dovolené platit a jaká případná rizika na vás číhají. Například v některých státech je stále více preferovanější variantou bezhotovostní platba, takže se někde můžete dostat do úzkých, i když budete mít kapsy plné bankovek.

„Bezhotovostní platby jsou u nás i ve světě stále běžnější a v některých státech jsou již preferovaným způsobem placení, kdy se tak hradí i minimální útraty u obchodníků. S touto praxí se setkáte ve Velká Británií, Švédsku, Dánsku či Norsku,“ upozornil Tomáš Hládek, odborník ČBA na platební styk.

Tím to ale nekončí. V některých zemích se dá zase platit pouze některými typy platebních karet, jinde karty stále nejsou vůbec běžné a jsou naopak zapotřebí fyzické peníze.

Bankovní asociace proto doporučuje zjistit si před odjezdem aktuální informace o zemích, kam míříte, a ujistit se, že vaše karty umožňují platby, případně se vybavit dostatečnou hotovostí.

Strašák jménem DCC

Většina českých bank nabízí svým klientům bezplatné výběry hotovosti v zahraničí. Při výběru peněz nebo placení u obchodníků se ale klienti mohou setkat s nepříjemným překvapením v podobě nevýhodného směnného kurzu, který je často důsledkem takzvaného „Dynamic currency conversion“ (DCC).

PSALI JSME:
Platba „domácí“ kartou v zahraničí se nemusí vyplatit

Bankomaty nebo platební terminály totiž rozpoznají, že platební karta byla vydána v jiné zemi, než kde ji právě používáte, a nabídnou dvě možnosti výběru, nebo platby: S konverzí nebo bez konverze (with conversion / without conversion, pozn. aut.).

„Platba s konverzí je na první pohled lákavá – platíme přeci vlastní měnou, českými korunami, nicméně měli bychom vědět, jaký je směnný kurz dané měny a zda je pro nás taková platba výhodná,“ upozornil Tomáš Hládek.

Při výběru nebo platbě s konverzí bývají totiž směnné kurzy nevýhodné a navíc často zahrnují vysoké poplatky místní banky či jiného zprostředkovatele platby. Pokud zvolíte variantu bez konverze, bude vždy použit aktuální kurz naší domácí banky.

V rámci Evropské unie jsou provozovatelé bankomatů a platebních terminálů povinni informovat klienta před provedením platby o příslušném kurzu a poplatcích spojených s transakcí. Mimo EU ale tato pravidla neplatí.

PSALI JSME:
Hotovost při platbě v zahraničí preferují dva z pěti Čechů

Většina českých bank již umožňuje svým klientům zablokovat nevýhodné výběry z bankomatů v zahraničí ve svém mobilním nebo internetovém bankovnictví. „V Max bance pro jistotu klientům nabízíme možnost si DCC předem zablokovat. Pak máte na dovolené klid,“ sdělila redakci Irena Jandíková, ředitelka retailového bankovnictví v Max bance.

Pozor, dynamickou měnovou konverzi vám mohou nabídnout též bankomaty. „Pokud budou cestovatelé v zahraničí vybírat hotovost z bankomatů, doporučuje se zvolit takové, u nichž je zřejmé, že jsou provozovány bankami. Ostatní provozovatelé bankomatů si totiž často za svoje služby účtují další poplatky, které mohou výběr hotovosti prodražit,“ uvedl Hládek.

Výměna peněz doma

Pokud si tedy na dovolenou plánujete vyměnit české koruny za zahraniční měnu, je jistější se spoléhat na směnárny a banky v České republice. Stejně jako banky a směnárny v České republice nenabízejí všechny zahraniční měny, nemusí ani zahraniční banky a směnárny přijímat české koruny.

„Pokud se chystáte do země, jejíž měnu směnárny v České republice nenabízejí, je vhodné si předem obstarat dolary nebo eura, které pak můžete na místě směnit za místní měnu,“ doporučil Tomáš Hládek.

PSALI JSME:
Nejraději měníme peníze ještě před dovolenou

Před samotnou směnou peněz v zahraničí je dobré znát alespoň přibližný kurz dané měny vůči koruně. A také je užitečné vědět, jak bankovky a mince dané měny vypadají, aby směnárníci či obchodníci nemohli cestovatele podvést.

Rozhodnete-li se využít v zahraničí směnárnu, pečlivě si pročtěte směnný kurz – některé provozovny si účtují skryté poplatky, jiné na dveřích lákají na extrémně dobré kurzy, ale ve finále vám peníze vymění méně výhodně. Pro účely reklamace si také uschovejte doklad o směně.

Opatrnost se vyplatí rovněž při používání platební karty. Pokud ji ztratíte nebo vám ji někdo ukradne, je to komplikace, která se sice dá ve spolupráci s bankou vyřešit, ale omezí vám na nějaký čas přístup k financím.

Proto Česká bankovní asociace doporučuje nastavit si na kartě před cestou nižší limity na výběry a platby, v on-line bankovnictví zprovoznit notifikace uskutečněných plateb, případně si pro větší klid sjednat u své banky pojištění proti ztrátě nebo krádeži platební karty.

PSALI JSME:
Na dovolené raději platíme v hotovosti. Víme proč

„Nenechávat svoji platební kartu bez dozoru je dalším zlatým pravidlem při cestování,“ poznamenala Irena Jandíková: „Jestliže vás požádá obchodník o vaši kartu, odmítněte. Místo toho trvejte na tom, že transakci provedete sami. Ke zneužití platební karty totiž není nutné kartu ukrást. Stačí si ji na chvilku vypůjčit a pomocí tzv. skimmovacího zařízení ji okopírovat.

Ke skimmingu dochází nejčastěji právě v restauracích a barech. Nad kartou tak přemýšlejte stejně jako nad peněženkou – zkrátka ji nedávejte nikdy z ruky a nevkládejte ji nikam, kde na ni nevidíte. Pokud je to možné, zvolte bezkontaktní možnost placení. To platí i při výběru z bankomatu.

Cestovatelé by měli věnovat také zvýšenou pozornost bezpečnému používání chytrého telefonu, v němž má většina z nás nainstalované aplikace mobilního bankovnictví a uložena citlivá osobní data.

Pokud se na cestách připojujete k nezabezpečené veřejné Wi-Fi síti, vystavujeme se riziku zneužití těchto údajů. Proto byste se měli vždy připojovat k internetu pouze s využitím svých mobilních dat nebo případně přes zabezpečenou Wi-Fi síť.

PSALI JSME:
Co všechno jste chtěli vědět o Wi-Fi, ale báli jste se zeptat

Při cestách po EU jste si nejspíš zvykli, že i v zahraničí voláte, posíláte SMS a používáte data stejně jako v Česku. Jakmile však vyrazíte mimo Evropskou unii, raději si podmínky roamingu předem zkontrolujte. Zejména využití dat vás může stát i stovky až tisíce korun.

„Datovat“ můžete i nechtěně – stačí mobilní data zapnout ze zvyku či omylem. Moderní chytré telefony pak čerpají data automaticky, aniž byste je aktivně využívali. Stačí přijmout pár fotografií, aktualizovat e-mail či „jenom“ zkontrolovat informace o počasí.

Láká vás pochlubit se svými nádhernými fotografiemi z dovolené na sociálních sítích? Raději se zamyslete dvakrát. Vedle sdílení úžasných panoramat totiž také sdělujete všem na internetu, že právě nejste doma. Toho by mohli využít zloději.

Desítky tisíc za dovolenou

Že je třeba být na dovolené obezřetný, nepřímo potvrzují výsledky evropského průzkumu Holiday Barometer společnosti Europ Assistance, jehož se zúčastnila rovněž tisícovka Čechů. Dovolenkáři se totiž chystají utratit desítky tisíc korun.

PSALI JSME:
Ještě vás letos nevykradli? Tak to gaunerům neusnadňujte

Evropský průměrný rozpočet na letní dovolenou se ve srovnání s minulým rokem zvýšil ze 44,5 tisíce korun na bezmála 45,5 tisíce. Odpovídá to situaci, že se lidé chtějí léto skutečně užít. Nejatraktivnějšími destinacemi roku 2023 jsou Itálie, Francie a Španělsko.

Češi mají v porovnání s Evropou v plánu za dovolenou utratit průměrně něco přes 30,5 tisíce korun. Pro srovnání: Němci bezmála 56 tisíc, ovšem Poláci jen zhruba 27,2 tisíce korun. Polovina Evropanů plánuje jet na dovolenou autem, u Čechů je to dokonce ještě o něco více.

„Na dovolenou autem se chystá vyrazit 53 procent Čechů. Myslet by proto měli na správné pojištění. Odtah vozu ze zahraničí totiž může vyjít na statisíce a povinné ručení jako ochrana zdaleka nestačí. Sjednaná asistenční služba navíc může zajistit náhradní vůz a dovolená tím nemusí nutně končit,“ upozornil Lukáš Soural, obchodní a marketingový ředitel společnosti Europ Assistance.

Raději vždy sjednejte cestovní pojištění. Dojde-li během cesty ke zpoždění letu, ztrátě či krádeži zavazadel nebo zdravotním komplikacím, budete mít jistotu finanční kompenzace a alespoň o trochu větší klid v duši. Vždy si předem zjistěte, jaká je výše pojistného krytí, na jaké případy se vztahuje a jaké existují výluky. Mezi pojišťovnami totiž existují poměrně významné rozdíly.

PSALI JSME:
Jedete na dovolenou služebním autem? A souhlas firmy máte?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Změna v důchodech čeká i nebožtíky

Není to velká změna, spíše opakující se shoda okolností. Květnový státní svátek totiž mnoha seniorům mění termín vyplacení důchodu. První máj sice žádnou komplikaci neznamenal, protože ještě letos se penze vyplácejí …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB