„Jde o vůbec nejvyšší počet kyberútoků, protože doposud se nikdy týdenní počet přes hranici dvou tisíc nevyšplhal,“ informoval naši redakci Miloslav Lujka, manažer společnosti pro Česko, Slovensko a Maďarsko. Průměr za první tři měsíce byl „pouze“ 1 570 kyberútoků týdně na jednu českou organizaci.
České společnosti podle Lujky dlouhodobě čelí téměř dvojnásobnému počtu ransomwarových útoků, než je evropský průměr.
Během dubna byla terčem vyděračských hrozeb každá dvacátá česká organizace, zatímco v Evropě čelí ransomwaru v průměru „jen“ každá 43. společnost.
Některá odvětví jsou ještě více v ohrožení.
Například pokud jde o tuzemské vládní a vojenské organizace, v dubnu se každá devátá potýkala s ransomwarovým útokem a hrozbou vydírání a zašifrování dat. Duben přinesl ve srovnání s prvním čtvrtletím také zdvojnásobení počtu útoků tzv. botnetů po celé Evropě. Botnet je označení pro softwarové agenty nebo pro internetové roboty, kteří fungují autonomně či automaticky.
Podle Check Point Software Technologies to může souviset s aktivitami hacktivistických skupin, volbami v zemích EU i s blížícími se evropskými volbami. „Tradičně jsou terčem i organizace, které mají zásadní vliv na chod společnosti, anebo pracují s citlivými daty. Během dubna jsme v Evropě zaznamenali téměř čtyřnásobný nárůst útoků botnetů na zdravotnictví,“ uvedl Miloslav Lujka.
Podceňovat rizika se nevyplácí ani na mobilních zařízeních. V uplynulém měsíci zhruba každá čtvrtá společnost zaznamenala bezpečnostní incident související s mobilními zařízeními. Check Point během posledních 30 dnů odhalil 227 škodlivých mobilních aplikací a 16 869 rizikových aplikací. Proto věnujte mobilní bezpečnosti zvýšenou pozornost a používejte pokročilá preventivní bezpečnostní řešení.