Duben ve znamení rekordního nárůstu kyberútoků. Útočníci cílí na zdravotnictví

Kyberbezpečnostní společnost Check Point Software Technologies informovala redakci Finančních a ekonomických informací (faei.cz), že od začátku letošního roku eviduje další prudký nárůst kyberútoků. V dubnu české společnosti čelily podle údajů firmy v průměru enormním dvěma tisícům kyberútokům týdně.
Jakékoli narušení provozu v nemocnicích nebo lékárnách může mít vážné následky. Kyberzločinci si podobné cíle vybírají úmyslně, aby maximalizovali úspěšnost a výdělečnost svých operací. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Jde o vůbec nejvyšší počet kyberútoků, protože doposud se nikdy týdenní počet přes hranici dvou tisíc nevyšplhal,“ informoval naši redakci Miloslav Lujka, manažer společnosti pro Česko, Slovensko a Maďarsko. Průměr za první tři měsíce byl „pouze“ 1 570 kyberútoků týdně na jednu českou organizaci.

České společnosti podle Lujky dlouhodobě čelí téměř dvojnásobnému počtu ransomwarových útoků, než je evropský průměr.

Během dubna byla terčem vyděračských hrozeb každá dvacátá česká organizace, zatímco v Evropě čelí ransomwaru v průměru „jen“ každá 43. společnost.

Některá odvětví jsou ještě více v ohrožení.

Například pokud jde o tuzemské vládní a vojenské organizace, v dubnu se každá devátá potýkala s ransomwarovým útokem a hrozbou vydírání a zašifrování dat. Duben přinesl ve srovnání s prvním čtvrtletím také zdvojnásobení počtu útoků tzv. botnetů po celé Evropě. Botnet je označení pro softwarové agenty nebo pro internetové roboty, kteří fungují autonomně či automaticky.

Podle Check Point Software Technologies to může souviset s aktivitami hacktivistických skupin, volbami v zemích EU i s blížícími se evropskými volbami. „Tradičně jsou terčem i organizace, které mají zásadní vliv na chod společnosti, anebo pracují s citlivými daty. Během dubna jsme v Evropě zaznamenali téměř čtyřnásobný nárůst útoků botnetů na zdravotnictví,“ uvedl Miloslav Lujka.

Podceňovat rizika se nevyplácí ani na mobilních zařízeních. V uplynulém měsíci zhruba každá čtvrtá společnost zaznamenala bezpečnostní incident související s mobilními zařízeními. Check Point během posledních 30 dnů odhalil 227 škodlivých mobilních aplikací a 16 869 rizikových aplikací. Proto věnujte mobilní bezpečnosti zvýšenou pozornost a používejte pokročilá preventivní bezpečnostní řešení.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB