
Ve svižném růstu pokračovaly i ceny potravin, které v meziměsíčním vyjádření přidaly dalších 0,4 % a oproti loňskému roku jsou i nadále o více než čtyři procenta vyšší. Jádrová složka inflace podle německé centrální banky však vzrostla oproti předchozímu měsíci pouze o 0,1 %, v květnu přitom jádrové ceny stagnovaly.
V jejich utlumeném vývoji se tak již pravděpodobně odráží nižší poptávka po německé produkci, a to jak z tuzemska, tak i ze zahraničí. To se z důvodu stále velké nejistoty pravděpodobně nezlepší ani v následujícím období a bude tak docházet k dezinflačnímu vývoji. Ač tomu červnová data nenasvědčují, dezinflační vývoj pramenící ze slabé poptávky by měl převážit i v české ekonomice.
Odstartovat by to mohl výraznější nárůst míry nezaměstnanosti, který lze očekávat na podzim. Podobně jako v Německu se spotřebitelské ceny vyvíjely i v USA. Americká meziměsíční inflace tak v důsledku vyšších cen pohonných hmot zrychlila v červnu na 0,6 %, její jádrová složka však zaznamenala růst pouze o 0,2 %.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)