Když ve svém bytě bydlíte se sousedy

Poradna
Konečně ve svém, libujete si při stěhování z nájmu do vlastního bytu. Že to není tak úplně pravda, si uvědomíte ve chvíli, kdy se stanete součástí společenství vlastníků jednotek (SVJ) a začnou vám starosti, o nichž jste neměli ani tušení.
Společný vždy je pozemek, na němž byl dům postaven. Už to ale nemusí platit o okolním pozemku. Ilustrační foto: FAEI.cz

Vlastnit bytovou jednotku totiž současně znamená spoluvlastnit tzv. společné části domu a nadšení z nabytého majetku brzy vystřídá nechuť z toho, že se o každodenních starostech musíte dohadovat (pokud rozumějí česky, pozn. aut.) i s těmi, které byste za jiných okolností nechtěli ani potkat.

Které části nemovitosti jsou společné, upravuje občanský zákoník a jsou vymezeny v prohlášení vlastníka.

Zákoník uvádí konkrétně ty, které jsou společné vždy. Toto minimum nelze změnit ani prohlášením vlastníka, dohodou spoluvlastníků nebo rozhodnutím shromáždění, lze jej pouze rozšířit.

Jde o ideální spoluvlastnický podíl, takže žádnému spoluvlastníkovi nenáleží automaticky výhradní právo k určité části domu.

Není možné nárokovat si konkrétní společnou místnost, část chodby apod., vždy je nutná nadpoloviční shoda v rámci společenství.

Společný je vždy pozemek

Společný vždy je pozemek, na němž byl dům postaven. Už to ale nemusí platit o okolním pozemku, který SVJ až dodatečně odkoupilo např. od obce. Navíc se na tomto odkupu mohou podílet spoluvlastníci podle svých podílů (v katastru nemovitostí je uvedeno, jak velký podíl má daný vlastník jednotky), takže se pak domluví na využívání společném, nebo různě velkých ploch.

Pokaždé společné jsou i stavební části podstatné pro zachování domu, včetně jeho hlavních konstrukcí, jeho tvaru a vzhledu i pro zachování bytu jiného vlastníka jednotky. Možná trochu překvapivě sem spadají také části domu, které automaticky považujete za zcela vlastní – chodby, sklepy, garáže, fasády, střecha, komíny, lodžie, balkony a terasy.

Společné využíváte sami

Jak poznáme společné části domu? Nezáleží na tom, zda je využívají všichni spolumajitelé společně, ale že mají charakteristiku sloužit společně. V praxi jsou některé společné části domu (např. balkon, garáž, okna, zdi ohraničující byt, tepelné rozvody a radiátory) přenechány dohodou SVJ do výlučného užívání vlastníka.

PSALI JSME:
Bezohledný soused je krutě nepovedená sázka do loterie

To mj. znamená, že se o ně staráte sami, ale pro jejich úpravu byste měli mít souhlas SVJ a pro přestavbu v rámci stavebního řízení souhlas ostatních vlastníků bytů.

Pronajímat jen cizímu

Co když chci společnou část domu používat výlučně pro sebe? Pronajmout si část společných prostor si může jen třetí osoba (nikdo z členů SVJ), protože spoluvlastník nemůže pronajímat prostor sám sobě. Toto omezení však lze obejít např. větším poplatkem do fondu oprav, než odpovídá vlastnickému podílu, a samozřejmě právně ošetřit.

Na dokreslení poměrně složité problematiky užívání společných prostor je třeba uvést, že majitelem domu (tedy i jeho částí) není SVJ jako právnická osoba, ale jde o společné vlastnictví členů SVJ.

PSALI JSME:
Pohledávky vůči neplatičům nelze hradit z fondu oprav

Volný přístup bez záruky

Vlastník bytové jednotky nemá automatický nárok na volný přístup do části domu přenechané do výlučného užívání jinému vlastníkovi, ale ani do ostatních společných prostorů. Pokud je uvedeno ve stanovách, že např. klíč od místnosti má pouze předseda SVJ nebo jiný určený člen, pak mají přístup do tohoto společného prostoru jen pověřené osoby.

Na druhou stranu nelze užívání jednotky a společných prostorů nikomu nepřiměřeně omezit či ztížit. A žádný spoluvlastník domu nesmí společné prostory užívat způsobem, ke kterému nejsou určeny, nejčastěji ke skladování věcí, které se mu nevejdou do bytu.

Pokud se členové SVJ dohodnou, že budou část společných prostor využívat vlastníci pouze některých bytových jednotek, změní se tím i poměr podílů, což má význam např. při hlasování na shromáždění vlastníků a stanovení výše finančního příspěvku do společných fondů. Je dokonce možné (za peněžní náhradu) většinovým rozhodnutím vyloučit spoluvlastníka z užívání společné věci.

PSALI JSME:
Stát se členem výboru není formalita, ale trest za naivitu

Vyloučení jen za úhradu

Pro všechny vlastníky jednotek musí s přihlédnutím ke spoluvlastnickým podílům platit stejná práva i omezení. Vznikne-li rozhodnutím většiny nerovnost omezující některého ze spoluvlastníků, pak nesmí být bezdůvodná a postižený musí dostat odpovídající peněžní náhradu.

Členové SVJ řeší majetkové záležitosti týkající se provozu domu na shromáždění členů SVJ obvykle nadpoloviční většinou přítomných. I tato rozhodnutí však musí respektovat ustavení obsažená v občanském zákoníku a v prohlášení vlastníka.

Pokud se jeden z vlastníků bytové jednotky cítí rozhodnutím většiny poškozen, může se do tří měsíců domáhat, aby soud uspořádal právní poměry podle slušného uvážení.

PSALI JSME:
Datové schránky mohou způsobit zmatky ve vedení SVJ

Zavřít reklamu ×
  1. Pred 9 rokmi som si aj ja kúpila takýto byt, a to len z dôvodu, že som to nepoznala a ani nikdy o tom predtým nepočula. Predstavenstvo SVJ má voľný prístup do môjho bytu, robia si v ňom čo chcú, kradnú, vyhadzujú moje veci, vymieňajú moje nové zariadenie za staré. Odstavili mi kameru, zničili nové lampy na baterky, odmontovávajú mi elektromer, niekam ho odnesú a potom zase prinesú. Vymenila som si dvere za bezpečnostné, ale remeselníci, ktorí mi montovali dvere, odovzdali kľúče aj SVJ. Všetko v byte mi sledujú, odpočúvajú, monitorujú zvnútra i zvonku 24 hodín denne, takže neprejde v byte ani muška bez toho, aby o tom nevedeli. Odbery vody, elektriny a plynu mám tiež sledované. Vymenili mi sifony pod drezom aj umývadlom, ale tok vody cez batérie nenastavili, takže voda strieka na všetky strany. Kvôli tomu riad umývam v kúpeľni vo vani. Práčku mám už tretiu, aj tie poničili. Vymenili toaletnú zrkadlovú skrinku za starú, zničenú. Všade mám namontované šróby, pliešky, magnety na sledovanie. Som ako väzeň, nemôžem ísť ani na prechádzku, lebo v momente, ako vytiahnem päty z bytu, je niekto zo SVJ v mojom byte. Odsúdení ľudia sa obyčajne dostávajú do väzenia na 2 roky, ja som väznená vo svojom vlastnom, odkúpenom byte v OV viac ako 9 rokov. Sťažovala som sa Mestskej aj Obvodnej polícii, ale vysmiali sa mi. Ťažko znášam, že mi z môjho bytu zobrali vzácny historický archív, ktorý som potrebovala na napísanie článkov do časopisov a monografií. Mám sledovaný internet aj poštu na počítači, tiež mobil. Keď s niekým telefonujem, mám problém sa s ním dohovoriť. Keď niekam idem, mobil sa mi zvykne zapnúť. Ráno ma zvyknú budiť zvonením ich mobilu cez odpočúvacie zariadenie, alebo búchaním na železo. Dá sa vôbec niekde brániť proti takýmto praktikám SVJ?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Se šéfem se stačí dohodnout ústně

Vždyť jsme se přece se šéfem jasně dohodli! Takto můžete, patrně rozčíleni, reklamovat nesplněné představy o mzdě či dnech na home office, které vám byly vaším nadřízeným ústně přislíbeny. A nerealizovány ve stylu, …

Divoké parkování se nevyplácí

Pod sjezdovkou jste zaplatili několik stovek parkovného, ale když se po lyžování vrátíte k vozidlu, čeká vás nemilé překvapení. Auto je poškozené či vykradené. Je poškozená karoserie, nebo je pryč nejen vybavení …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Dana Drábová: Nejdražší elektřina je ta, kterou si nevyrobíte doma

Rozhovor
„Myslím si, že bychom měli přemýšlet i o tom, že pod rouškou libého cíle snižování skleníkových plynů se také skrývá velmi pragmatická úvaha. Potřebujeme se zbavit závislosti na všech nepřátelských režimech, které spravují země, odkud dovážíme zejména ropu a plyn,“ říká v rozhovoru Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.