Pohledávky vůči neplatičům nelze hradit z fondu oprav

Poradna

Před týdnem jsme se v naší Poradně věnovali nevděčné roli členů výboru sdružení vlastníků bytových jednotek (SVJ). Zkrátka situaci, kdy se do nově postaveného domu nastěhuje několik desítek rodin a jednou ze zákonných povinností, které nové sousedy čeká, je zvolit si výbor a předsedu sdružení jako své statutární zástupce. Každý má svých starostí dost, takže se obvykle do funkce nikdo nežene a volba proběhne stranou zájmu nových sousedů.

Stanovy přijímá shromáždění členů SVJ nadpolovičním počtem hlasů. Foto: Pixabay

Pravidelně se však ukazuje, že zvolit si výbor jen jako nutné zlo, tedy bez pečlivých a odpovědných zástupců, končívá vysokými dluhy.  A přijmout funkci pouze formálně může mít zase pro mnohé funkcionáře koncovku ve formě trestního oznámení.

ZA NEPLATIČE RUČÍ KOLEKTIV

Zvolit si výbor SVJ totiž opravdu není jen formalita, tedy něco jako pro pamětníky bývalo obsazení postů v brigádě socialistické práce. Člen výboru SVJ totiž za sebe bere povinnost starat se o společný majetek s péčí řádného hospodáře, která je v ustanovení § 159 občanského zákoníku charakterizovaná jako činnost loajální (vůči společným zájmům), pečlivá a vykonávaná s potřebnými znalostmi.

Pokud člen výboru SVJ tuto svou povinnost poruší, je plně odpovědný zejména za škodu, kterou porušením této povinnosti způsobil. Odhaduje se, že zhruba tři čtvrtiny sdružení se už dostaly do finančních potíží kvůli pohledávkám vzniklým tak, že někteří jeho členové dlouhodobě ignorují zálohy či platby za energie, služby a platby do fondu oprav. To zakládá podezření, že členové výboru SVJ, jejichž jednou z povinností je finanční kázeň spolumajitelů sledovat a co nejefektivněji udržovat či napravovat, svou povinnost více či méně zanedbávali.

Podle české legislativy v rámci SVJ za dluhy jednoho ze spoluvlastníků ručí ti ostatní, poctivě platící. Nedávná senátní novela sice oproti předchozímu stavu mírně zlepšila vyhlídky poctivých členů SVJ v tom, že jim přiřkla přednostní právo uspokojit své pohledávky až do výše desetiny z výnosu exekuce majetku dlužníka, ale obvykle to bývá jen slabá náplast.

A dodatečná, protože platby za energie či služby je nutné uhradit mnohem dřív. Velmi častý postup, jak zdánlivě zalátat tuto díru v rozpočtu, je sáhnout do fondu oprav. To je účet, na který se společně a průběžně skládají všichni členové SVJ, aby se v případě nečekaných oprav, ale i plánovaných rekonstrukcí nemuseli obtížně vyrovnávat s velkým vydáním.

PENÍZE K DISPOZICI JEN NA OKO

Jsou to tedy peníze zdánlivě vhodné na rychlé pokrytí dluhů za neplatiče, což by v tomto případě mělo ostatní bolet méně než sáhnout do portmonky. A touto cestou také velmi často SVJ své dluhy hradí.

Má to však jeden zásadní háček. Podle občanského zákoníku ((§ 1195) se z fondu oprav smějí hradit pouze opravy či správa společných částí domu a pozemku, zatímco zmíněné dluhy jsou vztaženy k povinnostem konkrétního spolumajitele.

Takže pokud členové výboru SVJ s tímto fondem, byť v dobré víře, hradí dluhy neplatičů místo toho, aby je efektivně vymáhali, porušují zákon a jejich sousedé je mohou za to, že jim takto vznikla škoda, dokonce zažalovat. V praxi si tím samozřejmě nepomohou, protože se pro ně stane aktuální zmíněná varianta s peněženkou.

VÝBOR ZKROTÍ JEN STANOVY A SCHŮZE

Kromě občanského zákoníku řeší poměry v bytovém domě především stanovy SVJ. To je dokument, jehož znění mohou měnit většinovým poměrem hlasů (váha jednotlivých hlasů se odvíjí podle velikosti vlastněné obytné plochy) spolumajitelé SVJ na shromáždění, které je nejvyšší orgánem v rámci sdružení vlastníků bytových jednotek.

Samozřejmě, části vycházející z platné legislativy měnit výrazně nelze, ale i tak zůstává velký prostor pro lidovou tvořivost, takže se dá říci, že co SVJ, to jiné stanovy. Ani není divu, protože v tomto případě platí, že co psáno, je i dáno a stanovy jsou vlastně jedinou pojistkou proti tomu, aby si v období od jedné schůze ke druhé (musí se konat alespoň jednou za rok) aktivní sousedé, nebo z titulu své funkce členové výboru nedělali v domě to, co se jim zlíbí.

A právě vztahům mezi sousedy, které mohou pobyt ve vysněném bytě parádně znepříjemnit, se budeme věnovat za týden v dalším síle naší Poradny.

Jak se orientovat v poměrech panujících v bytovém domě?

  1. Zvolit si výbor ve sdružení vlastníků bytových jednotek není jen zákonem vyžadovaná formalita. Jeho členové se musejí o společný majetek starat s péčí řádných hospodářů, na druhou stranu rozhodují o všem, co není obsaženo ve stanovách.
  2. Stanovy přijímá shromáždění členů SVJ nadpolovičním počtem hlasů. Váha každého hlasu odpovídá velikosti zakoupené obytné plochy v domě. Shromáždění také volí a odvolává členy výboru.
  3. Dluhy za neplatiče není možné hradit z fondu oprav. Za jejich uhrazení ručí platící členové SVJ, zákonnou povinností členů výboru SVJ je tyto dluhy efektivně vymáhat.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.