Kvůli inflaci je nejvhodnější doba pro zvýšení limitu DPP

Jedním z nástrojů, který by pomohl skupinám ohroženým rekordní mírou inflace, je podle odborníků poradenské skupiny Moore Czech Republic, zvýšení limitu pro aplikaci srážkové daně a odvodů u dohod o provedení práce (DPP). Právě tento smluvní vztah kvůli flexibilitě často uzavírají matky samoživitelky či důchodci.
S ohledem na nárůst inflace a mezd od roku 2012 by současné ekonomické situaci odpovídala hodnota limitu pro DPP ve výši okolo 15 000 korun. Ilustrační foto: Pixabay.com

Současný desetitisícikorunový limit je platný od roku 2012, spotřebitelské ceny přitom od té doby vzrostly o 38 procent. Navýšení podle odborníků bude motivovat zaměstnavatele zřizovat nová pracovní místa a zaměstnávat lidi na dílčí pracovní úvazky. Změna podle nich napomůže ke zvýšení flexibility pracovního trhu a částečnému řešení nedostatku zaměstnanců.

Při práci na DPP není pracující při podpisu prohlášení poplatníka u výdělku do 10 000 Kč povinen odvádět daň z příjmu ani zdravotní a sociální pojištění. K poslednímu zvýšení u tohoto limitu došlo v roce 2012, a to z 5 000 korun na stále platných 10 000 korun.

PSALI JSME:
Daňové přiznání někdy musejí podat i studenti a důchodci. Pro studující to ale má výhody

Průměrná hrubá měsíční mzda se ale od té doby zvýšila o 51 procent, minimální mzda se za posledních deset let zvýšila dokonce o 103 procenta. V návaznosti na růst spotřebitelských cen se v nedávné době také zvyšovala peněžní hranice pro posuzování přestupků, respektive trestných činů.

„Deset tisíc korun mělo před deseti lety mnohem vyšší hodnotu, než dnes. Promítá se to v celé řadě oblastí, u dohod o provedení práce však nikoli. Proto by dávalo smysl zohlednit to i v případě zvýšení limitu, který určuje výjimku směrem k odvodům sociálního a zdravotního pojištění a srážkové daně,“ informoval naši redakci partner poradenské skupiny Moore Czech Republic Radovan Hauk.

PSALI JSME:
Pro brigádníky je důležité, jakou dohodu podepisují

„Využívání DPP v posledních letech mírně snižuje, protože limit je příliš nízký a přestává dávat ekonomický smysl. Dohody o provedení práce přitom vždy byly užitečným nástrojem, jak si přivydělat,“ doplnil Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR a viceprezident Hospodářské komory České republiky.

Přestože se o zvýšení limitu hovoří ve vlnách několik posledních let, podle odborníků dosud nebyla pro tuto systémovou změnu vhodnější doba. DPP využívají senioři, anebo matky samoživitelky, tedy zástupci skupin nejvíce ohrožených současným rychlým růstem spotřebitelských cen.

PSALI JSME:
Práce na dohodu je výhodnější než loni

„Zvýšení limitů by bylo významnou pomocí pro lidi, kteří na tuto dohodu pracují. Současně bude po zaměstnání formou DPP čím dál větší poptávka ze strany zaměstnanců, kteří budou z důvodu růstu životních nákladů nuceni hledat k hlavnímu pracovnímu poměru vedlejší úvazky,“ dodal Hauk s tím, že změna může alespoň částečně pomoci tuzemskému pracovnímu trhu.

S ohledem na nárůst inflace a mezd od roku 2012 by současné ekonomické situaci odpovídala hodnota limitu pro DPP ve výši okolo 15 000 korun. Zvýšení limitu, jak se domnívají odborníci, vyvolá na straně zaměstnavatelů rozšíření nabídky pracovních míst na dílčí úvazky formou DPP. Změna by navíc mohla alespoň částečně řešit i nadbytek volných pracovních míst na českém pracovním trhu.

PSALI JSME:
O daně se musejí starat i zaměstnanci, přestože s tím často nepočítají

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Pro které firmy v Česku se nejvíc vyplatí pracovat?

Nejlepší zaměstnavatel v České republice vyrábí cigarety, je jím společnost JTI, Japan Tobacco International. Ukázala to právě tento týden zveřejněná česká část celosvětového žebříčku Top Employer 2024, kterou má …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Bojíme se nedostatku peněz v důchodu, tvrdí většina Čechů

Průzkum
Jen o něco málo více než třetina obyvatel České republiky, kteří dosud nedosáhli důchodového věku, se neobává nedostatečného finančního zajištění v důchodu. Více než tři pětiny tvrdí, že strach mají. Vyplývá to z výsledku šetření, které redakci FAEI.cz poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).