Kvůli koronaviru změnila plány na dovolenou téměř polovina Čechů

Analýza
Téměř polovina Čechů (45 %) musela kvůli koronavirové pandemii přehodnotit své plány na letošní letní dovolenou. Jak ukázal aktuální průzkum banky ING, pouze 16 % dotázaných letos podniklo dovolenou podle plánu. Už v květnu přitom další průzkumy naznačovaly, že Češi mají z dovolené v cizině strach a raději zůstanou doma. Svých plánů se držela pětina lidí.
Podle statistik platebních karet ČSOB a Poštovní spořitelny Češi dali letos v létě přednost tuzemským horám a lázním. Pančavský vodopád, Krkonoše. Foto: Depositphotos.com

Když původní plán nevyšel, třetina Čechů se rozhodla nikam nejet, dvě třetiny zvolily alternativní variantu. Nejčastěji v tuzemsku (51 % dotázaných), někam do zahraničí vyrazilo osm procent respondentů.

Podle průzkumu ING ještě v polovině července čtvrtina Čechů nevěděla, kam vlastně letos vyrazí. Pokud byl důvodem pro změnu plánů nedostatek financí, polovina takových se rozhodla nejet letos nikam. Více než třetina (38 %) těch, kteří bojovali s nedostatkem peněz, našla levnější alternativu v Česku.

Celkem 17 % respondentů uvedlo, že peníze za letošní dovolenou ušetří, protože nikam nepojedou. Dalších 16 % ušetří volbou levnější destinace. Uspořené peníze si 17 % dotázaných užije cestováním v příštím roce, dalších 21 % věří, že za ně budou cestovat ještě během tohoto roku.

Necelá třetina dotázaných (29 %) utratí peníze plánované původně na dovolenou za běžné výdaje či za dluhy. Čtvrtina lidí pak peníze za neuskutečněnou letošní letní dovolenou dá na spoření.

Češi trávili léto doma

Podle statistik platebních karet ČSOB a Poštovní spořitelny Češi dali letos v létě přednost tuzemským horám a lázním. Útraty klientů uvedených finančních institucí za ubytování vzrostly v součtu v červnu a červenci meziročně o 40 procent. Naproti tomu platby za hotely, penziony a kempy v zahraniční propadly. Výjimkou bylo Slovensko.

PSALI JSME:
Mezi tuzemskými dovolenkovými destinacemi letos vede Šumava

„Ukazuje se, jak silný měl covid-19 vliv na cestování a dovolenou. Bylo jasné, že Češi dají letos přednost spíše domovině, ale se 40procentním růstem objemu transakcí za ubytování jsme rozhodně nepočítali. Dalším překvapením byl zájem o Slovensko, kde Češi v porovnání s loňskem utráceli za ubytování jen o dvě procenta méně, zatímco v Chorvatsku šel objem dolů o takřka pětinu,“ říká Jan Sadil, člen představenstva ČSOB zodpovědný za retail.

K nejoblíbenějším místům dovolenkářů v Čechách a na Moravě letos v létě podle útrat kartami ČSOB a Poštovní spořitelny patřily Krkonoše, Jeseníky, Šumava. Z měst pak Praha, Karlovy Vary, Mariánské a Františkovy Lázně nebo Luhačovice. Zájem byl i o Český Krumlov, Třeboň nebo Mikulov. Na Slovensku Češi zase vyhledávali zejména Vysoké Tatry, mezi městy vede Bratislava, Štrbské Pleso a Dunajská Streda.

Podle objemu všech zahraničních transakcí Češi nejvíce utráceli na Slovensku, takže v minulých sezónách vedoucí Chorvatsko kleslo na druhé místo. Největší částky lidé nechali v supermarketech, za ubytování a pohonné hmoty a v restauracích.

PSALI JSME:
Strach z dovolené v cizině. Spousta Čechů zůstane doma

Zvýšil se počet podvodů u pojištění storna

ERV Evropská pojišťovna v srpnu připomněla, že vloni si spolu se zájezdem s cestovní kanceláří lidé nejčastěji sjednávali cestovní pojištění do Egypta, Řecka či Turecka. Letos vede Řecko a Bulharsko. Egypt, Tunisko, Turecko, Senegal a Kypr zaznamenaly největší meziroční propady. Vyplývá to z interních dat pojišťovny, která spolupracuje s osmi z deseti největších tuzemských cestovních kanceláří.

U destinací, do nichž Češi cestují na vlastní pěst, svoji pozici jedničky podle pojišťovny potvrdilo Chorvatsko, kam se letos chystá čtvrtina všech pojištěných, zatímco vloni jich tam vycestovalo jen 14 %. Podobně je tomu i u Řecka, kam letos míří 22 % klientů pojištěných u ERV, zatímco vloni v létě jej navštívilo o 14 procent lidí méně.

Pojišťovna už v první polovině roku zaznamenala rekordní nárůst škod z pojištění storna. „V týdnech na přelomu února a března byl počet storen až desetkrát vyšší, než v předchozím roce. Dramaticky se také zvýšil počet podvodů u pojištění storna, a proto jsme museli mnohem častěji přistupovat k vyžadování přesnější zdravotní dokumentace a také k revizním posudkům zdravotního stavu naším lékařem,“ říká Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.

PSALI JSME:
Cestovní pojištění: Na co si dát pozor v době koronaviru

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.