Kam na tuzemskou dovolenou? Zkuste neobjevené skvosty Česka

Mnozí Češi si kvůli koronavirové pandemii odpustí letošní dovolenou u moře a zůstanou v českých luzích a hájích. Vyrazit mohou například na některý z neobjevených skvostů Česka, které doporučuje státní agentura CzechTourism. Nebo přes léto zvládnou všech dvaačtyřicet tipů ve všech krajích?
Projeli jste se už vláčkem na úzkokolejce v Mladějově v Pardubickém kraji? Foto: Kudyznudy.cz

Pro spoustu českých rodin je každoroční dovolená bez pláží a mořských vln téměř nepředstavitelná. Pandemie koronaviru ovšem razantně změnila výletnické plány nemálo z nich. I když se už začaly otevírat hranice a cestovní kanceláře hlásí velký zájem o pobyty u moře, i tak mnozí Češi zůstanou letošní léto doma.

Například podle průzkumu úvěrové společnosti Fair Credit z konce května více než polovina lidí (57 procent), kteří chtěli letošní dovolenou strávit v zahraničí, od svých plánů raději ustoupila – právě kvůli obavě z možní nákazy. Pokud se někdo chystá za hranice, vyrazí nejčastěji na Slovensko, do Chorvatska nebo Řecka.

PSALI JSME:
Strach z dovolené v cizině. Spousta Čechů zůstane doma

Dalším důvodem, proč čeští výletníci zůstanou doma, je nedostatek peněz. „Dotazování ukázalo, že pro téměř třetinu spoluobčanů znamenala jarní pandemie natolik zásah do peněženek, že na letošní dovolenou nebudou mít žádné nebo jen omezené finance,“ citovala ČTK Tomáše Konvičku, jednatele Fair Creditu. Čtyři z deseti lidí se obávají, že si o letošní dovolené nebudou moct dopřát tolik, jako v uplynulých letech.

Také květnový průzkum Equa Bank ukázal, že pod vlivem možné ekonomické krize a sílících obav ze ztráty zaměstnání Češi letos volí úsporný dovolenkový „mód“. Dvě třetiny chtějí investovat do své letní dovolené (náklady na pobyt, dopravu, vstupné, jídlo) pouze do 10 000 Kč.

PSALI JSME:
O pořízení chaty či chalupy přemýšlí každý desátý Čech. Ceny stoupají

„Zapomenuté“ památky

To, že mnozí Češi letos zůstanou v domácím prostředí, ukázaly také jiné květnové průzkumy. Například šetření společnosti IPSOS pro státní agenturu CzechTourism. Podle něj téměř dvě třetiny populace pravděpodobně vyrazí na letošní letní dovolenou nebo výlety právě po České republice.

„Přes čtyřicet procent Čechů nezačalo před vypuknutím pandemie letní dovolenou vůbec plánovat. Ti představují příležitost pro naplnění volných kapacit v regionech a na ně bude po uvolnění vládních opatření omezujících volný pohyb zaměřena naše marketingová kampaň na propagaci cestovního ruchu v Česku,“ uvedl Jan Herget, ředitel agentury CzechTourism.

Na seznamu „neobjevených“ českých památek je rovněž západočeský klášter Plasy. Foto: Kudyznudy.cz

Agentura koncem května skutečně vypracovala dvaačtyřicet tipů na dosud „neobjevené“ skvosty Česka. Jsou mezi nimi hrady, zámky, kláštery nebo muzea v různých koutech českých a moravských regionů, které by rády přitáhly větší pozornost, než jaké se jim dostávalo doposud. Na výběru destinací spolupracovala agentura se všemi kraji.

Na seznamu jsou opravdu zajímavá místa, která budou pro někoho skutečně zcela neznámá. Byli jste například někdy ve středočeským zámku Radim? Prohlédli jste si neobvyklý včelín Krušlov v jihočeských Česticích? Projeli jste se vláčkem na úzkokolejce v Mladějově v Pardubickém kraji? Vystoupali jste na rozhlednu Šibenice v Moravskoslezském kraji? Prošli jste si Poštovní štolu ve Zlatých Horách v Olomouckém kraji?

Ostatně celý seznam si můžete prostudovat (a naplánovat letní výlety) zde:

PSALI JSME:
Kouzlo zřícenin a vyhlídek. Češi objevují, jak krásnou zem mají

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Chorvatská dovolená: Levný chleba, drahé pivo

Pokud někdo bude chtít letošní letní dovolenou i přes koronavirová omezení strávit u moře, mezi nejdostupnější cílové země patří Chorvatsko. Stačí nasednout do auta a už zhruba za devět hodin můžete být u Jadranu. …

Obejdeme se bez zahraničních turistů?

Jak utrácíme? Minulý týden karetní transakce (včetně výběrů z bankomatů) vzrostly o meziročně o jedno procento. V létě roste podíl plateb (i výběrů) v zahraničí. Pokud se podíváme jen na tuzemské transakce, tak …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zlato podle ČNB není pro „moderní centrální banky“. Přesto ho nakoupila 1213 kilogramů

Analýza
Podle mluvčí ČNB Markéty Fišerové „podíl zlata na celkových devizových rezervách ČNB zůstane i nadále nízký, protože ČNB tuto komoditu dlouhodobě nepovažuje za optimální nástroj pro devizové rezervy moderních centrálních bank“. Mluvčí to uvedla včera pro ČTK v reakci na zjištění portálu Zlato.cz, že tuzemská centrální banka minulý měsíc v tichosti rozšířila množství zlata v devizových rezervách o 39 000 uncí, …
Rolovat nahoru