Lékaři, malíři nebo učitelé. Komu nejvíce vzrostl nástupní plat?

Analýza
Nízká nezaměstnanost a všeobecné zdražování tlačí firmy k tomu, aby vybraným profesím nabídly vyšší nástupní platy. V dubnu tak meziměsíčně vzrostla nástupní odměna lékařů v soukromých ordinacích o téměř 17 tisíc korun, školní zaměstnanci si mohli polepšit o 6,5 tisíce korun. Vyplývá to ze statistik portálu JenPráce.cz, který patří mezi největší pracovní weby v České republice.
Nárůst nástupních platů malířů patřil mezi nejvyšší, polepšili si zhruba o třetinu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Analýza, kterou má redakce FAEI.cz k dispozici, ukázala, že lékařům nabízená odměna vzrostla z měsíce na měsíc z průměrných 58,2 tisíce korun na 75 tisíc, tedy o téměř 29 procent. Navýšení se týká převážně zaměstnání v soukromých ordinacích například praktických či zubních lékařů, ale také psychiatrů.

Realitním makléřům vzrostly nástupní platy ze zhruba 44,5 tisíce na více než 57 tisíc korun, tedy přibližně o 28 procent. Nástupní platy malířů si polepšily z 31,8 tisíce na 42,9 tisíce korun, což je téměř 35 procent.

„Nezaměstnanost v České republice zůstává nízká a řadě profesí jsou proto nabízené výrazně vyšší nástupní odměny. Firmy si uvědomují potřebu jedinců či domácností čelit zdražení potravin, energií či bydlení,“ řekla Anna Kevorkyan, CEO pracovního portálu JenPráce.cz, který v dubnu nabídl 25 206 pracovních nabídek.

PSALI JSME:
Firmy jsou při najímání nových pracovníků opatrnější

Více nabízených brigád

Z dat pracovního portálu JenPráce.cz dále vyplynulo, že 90 procent nabízených pracovních nabídek připadalo v dubnu na hlavní pracovní poměr a deset procent na brigády, čili jednorázové nebo krátkodobé výpomocné práce. Poměr nabízených brigád vzrostl z březnových 7,3 procenta. Loni jich ale v dubnu bylo 12,6 procenta.

Nejvíce pracovních nabídek připadlo v dubnu tradičně na Prahu, která disponuje rovněž největším počtem brigád. Na druhém a třetím místě skončily Jihomoravský a Moravskoslezský kraj. Naopak nejméně pracovních nabídek se nabízelo v Karlovarském kraji, na Vysočině a v Královéhradeckém kraji.

Co se týká profesí, v dubnu připadlo 7,25 procenta nabídek na dělnické profese. Na dalších místech skončil prodavač/prodavačka, operátor výroby, obsluha strojů a administrativa.

PSALI JSME:
Mzdy v Česku se loni rekordně propadly. Letos to nebude o mnoho lepší

Základní vzdělání stačí

Nabízeným pozicím odpovídají i požadavky na potřebné vzdělání. V dubnu stačilo u necelých 32,4 procenta nabízených pozic základní vzdělání, u 34,1 procenta chtěly firmy odborné vyučení bez maturity a u 30,2 procenta středoškolské nebo odborné s maturitou. Jen 3,3 procenta pozic vyžadovala vysokoškolské vzdělání.

Nejčastějším pracovním benefitem nabízeným v dubnu byly finanční bonusy nebo prémie. Na dalších místech se umístily příspěvek na stravování nebo dovolená navíc.

„Finanční bonusy a prémie se v nabídce benefitů za duben vyrovnaly příspěvku na stravování. Tento stav vidíme v našich sledovaných datech vůbec poprvé. Firmy vědí, že zaměstnanci potřebují mít po období zdražování možnost vydělat si peníze navíc,“ dodala Kevorkyan.

PSALI JSME:
Zaměstnavatelé v Česku hledají lidi bez vzdělání

Průměrných 40 353 korun

Podle údajů Českého statistického úřadu dosáhla loni průměrná mzda 40 353 korun. V meziročním srovnání to bylo o 2 450 korun více, tedy o 6,5 procenta. Vzhledem k inflaci ve výši 15,1 procenta ale mzdy reálně klesly o 7,5 procenta. Podle analytiků bude pokles reálných mezd pokračovat i letos.

Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. Nejvyšší průměrná mzda je dlouhodobě v Praze, ve čtvrtém čtvrtletí meziročně stoupla o 7,8 procenta na více než 52 tisíc korun. Na druhém místě v regionálním srovnání byl Středočeský kraj, kde průměrná mzda meziročně vzrostla o 8,5 procenta na zhruba 43,7 tisíce korun.

Naopak nejnižší průměrná mzda byla ve čtvrtém čtvrtletí v Karlovarském kraji, po meziročním růstu o 6,5 procenta dosáhla na přibližně 38 tisíc. Následoval Pardubický kraj, kde se průměrná mzda meziročně zvýšila o 6,7 procenta na více než 39 tisíc korun. V žádném z krajů nepřekonal růst mezd inflaci, reálně se tedy mzdy snížily v celé republice.

PSALI JSME:
Inflace posílila zájem zaměstnanců o finanční benefity

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nezaměstnanost stagnuje na úrovni čtyř procent

Podíl nezaměstnaných zůstal během února na stejné úrovni a dosáhnul tak čtyř procent. Sezónnost mezi únorem a lednem historicky nehraje významnější roli a stagnace tak odráží reálný vývoj na trhu práce. I přes nižší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB