Máte doma Ukrajince?

Poradna
Ubytovali jste doma nebo na chalupě ukrajinskou rodinu? Pak si zasloužíte obdiv i uznání. Jenže ubíhají dny, týdny a kdo ví, zda tento projev sounáležitosti nebude od vás požadován i další měsíce. Jak vlastně dlouho a za jakých podmínek? Aby se totiž nestalo, že se pomoc změní v závazek, který stát přehrál na své obětavé občany. S čím se tedy dá už dnes počítat a co se změní v létě?
Výše příspěvku na každého ukrajinského uprchlíka ubytovaného v soukromí je nejvýše 3 000 korun měsíčně. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle vládního nařízení bude výše tzv. solidárního příspěvku na každého ukrajinského uprchlíka, který je ubytovaný v soukromí, nejvýše 3 000 Kč měsíčně. Maximálně však 12 000 korun za měsíc na domácnost bez ohledu na to, zda jste poskytli přístřeší čtyřčlenné rodině v jednom pokoji nebo patnácti uprchlíkům v prázdném domě.

Nárok na tento příspěvek vznikne už za březen, pokud bylo uprchlíkům ubytování poskytnuto nejméně 16 po sobě jdoucích dní, což je podmínka týkající se i dalších měsíců. Vyplácet se však začne až po 11. dubnu, kdy vládní nařízení vstoupí v platnost.

Ve vlastním i pronajatém

Po tomto datu bude možné žádat o příspěvek přes aplikaci ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), která se teprve připravuje, nebo na krajských pobočkách úřadu práce.

V žádosti ubytovatel uvede identifikační údaje uprchlíků, dobu jejich ubytování, adresu nemovitosti i to, zda dům či byt vlastní, nebo užívá podle smlouvy. Vlastnictví nemovitosti však nemá na vyplacení příspěvku vliv, mohou o něj žádat i ti, kteří se prokážou nájemní smlouvou.

Žadatel také doloží čestné prohlášení, že ubytování poskytl zdarma a prostor splňuje zákonem stanovené podmínky – mj. dostatečné místo pro odpočinek, přípravu jídla, osobní hygienu a WC a samozřejmě přístup k pitné vodě.

Pozor na poplatky

Uprchlíci musejí nahlásit místo svého pobytu cizinecké policii sami, nebo to za ně může udělat ubytovatel. Pokud však uprchlíkům poskytujete ubytování za úplatu (nepočítá se solidární příspěvek, pozn. aut.) nebo jste poskytli přístřeší více než pěti cizincům, registrační povinnost připadá vždy na ubytovatele.

Při ubytování uprchlíků v domě s více majiteli (SVJ) nebo v pronajatém bytě je třeba dát pozor na délku azylu. Po překročení doby tzv. krátkodobé návštěvy, za níž se považují dva měsíce, je třeba pamatovat na poplatky za svoz odpadu, užívání společných prostor, úklid apod., pokud se v domě rozpočítávají podle počtu uživatelů bytů.

PSALI JSME:
Jak Češi pomáhají válkou zasažené Ukrajině?

Příspěvek se nedaní

O příspěvek se žádá opakovaně po skončení kalendářního měsíce a úřad práce zašle peníze na bankovní účet, případně poštovní poukázkou na uvedenou adresu. Příspěvek se nebude danit ani započítávat jako příjem pro tzv. nepojistné dávky (např. příspěvek na bydlení).

Rozhodnuto také bylo o příspěvcích pro obce či podnikatele, kteří dali k dispozici svá ubytovací zařízení. V ubytovnách či tělocvičnách bude příspěvek maximálně 200 korun na osobu a noc, majitelé hotelů a penzionů mohou žádat až o 250 Kč za osobu a noc.

Zatím jen do června

Platnost tohoto nařízení je časově omezena do konce června. Co bude dál? To je naprosto ve hvězdách, přičemž se však zdá, že český stát i nadále přenechá podstatnou část starostí o ubytování uprchlíků na bedrech svých občanů.

Pravidla poskytnutí příspěvků na ubytování Ukrajinců sklidila kritiku jako nespravedlivá a nesystémová. Nespravedlivá v tom, že příliš nezohledňují skutečný počet ubytovaných – pro čtyři i čtyřicet je stejný příspěvek.

PSALI JSME:
Murenbeeld: Šest možných scénářů pro Ukrajinu

Co bude v létě?

A také neodpovídají na otázku, co bude s ubytovanými v létě, až se nebudou chtít nebo moci vrátit na Ukrajinu. A nejde jen o příspěvek. Kdo bude vyjednávat s uprchlíky, že se už mají z několikaměsíčního „domácího“ komfortu přestěhovat, kam a za jakých podmínek?

Podle kritiků by měl stát už nyní za jasných pravidel od soukromníků nemovitosti pronajímat a přímo tak ovlivňovat podmínky dlouhodobého ubytování uprchlíků, protože jinak nebude schopen potřebné kapacity zajistit.

Jak s nemocnými?

Uprchlíci však potřebují pomoci také s dalšími praktickými záležitostmi a jejich čeští ubytovatelé bývají jejich prvními rádci. Je tedy dobré vědět, že lidé z Ukrajiny mohou v České republice pobývat tři měsíce bez víza, poté na základě speciálního dlouhodobého víza (obvykle roční za tzv. účelem strpění).

Nejdříve 30 dní před jeho získáním se stávají účastníky systému veřejného zdravotního pojištění s přístupem ke zdravotní péči v plném rozsahu, kdy za ně pojistné platí český stát. Namísto plastové kartičky EHIC, jakou vlastní čeští pojištěnci, však dostanou jen papírové potvrzení, které nemá platnost v jiných zemích EU. Mohou být pojištěni jen u VZP.

PSALI JSME:
Asociace pojišťoven podala stížnost k Evropské komisi kvůli vzniku monopolu na pojištění cizinců

S vízem i dávky

Dítě narozené na území České republiky, jehož alespoň jeden z rodičů bude mít v době porodu udělené vízum za účelem strpění, bude 60 dnů pojištěno rovnou ze zákona. Následně je třeba vyřídit mu vízum.

Občané Ukrajiny, kterým ministerstvo vnitra udělilo speciální vízum, mohou na pobočkách Úřadu práce ČR nebo přes elektronické formuláře MPSV žádat o dávky v hmotné nouzi – příspěvek na živobytí, bydlení a okamžitou pomoc. První, tzv. humanitární dávka (5 000 Kč) se poskytuje automaticky, o další je třeba žádat. Pro jejich výplatu je třeba mít zřízen účet u české banky.

Bezplatnou právní pomoc Ukrajincům nabízí Sdružení pro integraci a migraci, na čísle 224 224 379 nebo mailu: [email protected].

PSALI JSME:
„Ukrajinci musí uposlechnout povolávací rozkaz. A to i ti s dvojím občanstvím,“ říká expert

Rok s ukrajinským řidičákem

Ukrajinští řidiči mohou řídit automobily se svým národním řidičským průkazem, nemusejí zatím vlastnit evropský řidičák. Vyměnit je ho třeba až při pobytu delším jednoho roku.

Vozidlo evidované na Ukrajině může být bez registrace provozováno na území ČR až šest měsíců, pokud má platný doklad o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla, tedy zelenou kartu, a je v řádném technickém stavu. To nemusí znamenat platnou STK.

Zelenou kartu při sobě musí mít řidič, který usedá za volant pojištěného vozidla. Pokud ji není schopen při silniční kontrole předložit, zaplatí pokutu až 1 500 Kč. Za nepojištěné vozidlo hrozí pokuta 5 000 až 40 000 korun, za škody způsobené nepojištěných vozidlem plně zodpovídá jeho vlastník. Pokud se účastník nehody nemůže zelenou kartou prokázat, je nutné zavolat k incidentu policii.

PSALI JSME:
ČKP prodlužuje pomoc ukrajinským motoristům na šest měsíců

Zavřít reklamu ×
  1. To je zas blábol – Ukrajinci se stanou normálně účeastníky českého veřejného zdravotního pojištění, ted ysi zdravotní pojišťovnu mohou vybrat…nemusí být u VZP.

  2. Tedy pane Samec – obsahově asi ok, ale napsáno s citem, asi jako má houpací kůň. Jsou to lidé – většinou traumatizované rodiny s malými dětmi a starými lidmi. Píšete o nich jako o kusu nábytku. Připomíná mi to chování ve středověku, kdy se lidem při „nákupu“ zkoumal stav jejich chrupu (vyplatí se mi? Nevyplatí se mi?)…

  3. Stát se má o tyto lidi postarat bez jediného zaváhání! Na daních vybrala nová vláda za první čtvrtletí tohoto roku o 250 miliard korun více než za minulé období. Jen díky zdražení pohonných hmot a energií což platí občané. Stát má peněz dost pokud teda nedochází k rozkrádání veřejných peněz což je taky možné…….

  4. No asi to s tím příspěvkem nebude tak slavné už čekám 14 dni a ani moji žádost nezačali projednávat takže UA asi vyrazím at se stará stát

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Náklady na bydlení jsou stále extrémně vysoké

Náklady na bydlení v Česku pokračují v meziročním výrazném růstu a zásadně se podílí na růstu celkové inflace. Ta podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v srpnu meziročně sice nepatrně klesla o 0,3 …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB