Můžete venčit psa bez vodítka?

Poradna
Proč toho psa nemáte na vodítku? Tato otázka spolehlivě nadzvedne všechny pejskaře a podle jejich nátury následuje odpověď omluvná (málokdy), s výmluvou (často) nebo s větším či menším stupněm agresivity. Mezi majiteli psů a zbytkem české populace zejí příkopy hlubší, než byly vykopány před prezidentskou volbou.
Jak to je s regulací volného pobíhání psů? Obecně závazné vyhlášky obcí se shodují, že majitel psa je povinen zamezit jeho volnému pobíhání. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V Česku najdete alespoň jednoho psa ve zhruba dvou milionech domácností, v přepočtu na obyvatele jsme v tomto ohledu evropská špička. Udržet tuto masu na vodítku a nenaštvat páníčky – voliče, je asi ten hlavní důvod, proč pohyb psů zatím obecně nereguluje zákon, ale řeší jej každá obec zvlášť svými vyhláškami.

A kdo by se staral o nějakou vyhlášku, dodržoval ji, nebo vymáhal, že? Jednodušší je vypustit psa do světa hned za vraty a námitky odrážet argumenty, že ještě nikomu neublížil, poslouchá, a hlavně děti má rád. Nebo se raději ráno v uniformě postavit u přechodu, než se hádat, co smí či nesmí dělat něčí čokl. Většina populace, tedy ti bez vodítka, raději přechází na druhý chodník, bere děti do náruče a v lese se modlí, aby se to psisko nehnalo na mě, ale za hodně rychlou srnkou.

Doma si pak čte titulky vybrané jen za poslední měsíce – Pes napadl malé dítě. Pes na Petříně pokousal dítě, majitel jde na 10 měsíců do vězení. Pitbull napadl na zahradě čtyřletou holčičku. Rodinný pes zahnal psa, který napadl dítě. Labrador vběhl do rybníka, kde napadl chlapce. Velký pes pokousal u nádraží tři cestující, zkrotila ho až zbraň a majitelku pouta.

Jako v Čapkově pohádce?

Jak to tedy je s regulací volného pobíhání psů? Obecně závazné vyhlášky obcí se shodují, že majitel psa je povinen zamezit jeho volnému pobíhání, a zvláště na veřejných místech ho musí mít neustále pod kontrolou. Mít pod kontrolou neznamená na psa volat a pískat, ale ani bezpodmínečně jej vždy držet na vodítku. Stačí jej vést těsně vedle sebe, aby se zamezil kontakt s ostatními osobami či zvířaty.

Ale kolik už jste viděli psů, s nimiž ani nehnou okolní lákadla na ulici, v parku nebo lese a místo pobíhání jdou způsobně na procházku jako pejsek s kočičkou v Čapkově pohádce?

Obecní vyhlášky se většinou drží jednoho ze tří schémat při regulaci volného pohybu psů – zakazují volný pohyb na některých veřejných prostranstvích, nebo na všech (pak ale musejí vyhradit prostory pro volný pohyb psů, pozn. aut.), případně se touto problematikou nezabývají. Poslední varianta se týká většinou malých obcí, zatímco ve větších sídlech vyhlášky řeší i pohyb psů v městské zeleni.

PSALI JSME:
Na psa se nezlobte. Odpovědný je páníček

Ani na chodníku, ani v lese

Majitel psa volně pobíhajícího po pozemní komunikaci porušuje zákon o silničním provozu, přičemž pozemní komunikací se rozumí dopravní cesta užívaná vozidly a chodci, tedy mj. i chodníky. Zákon o myslivosti zase zapovídá volné pobíhání psů v lesním porostu. Především v honitbách je povinnost mít psa na vodítku.

Sečteno a podtrženo – volné, tedy bez vodítka nebo naprosto bezpečné kontroly, pobíhání psů je zapovězeno bez ohledu na jejich rasu, výcvik či mínění majitele na většině veřejných prostorů, v městské zeleni a často i ve volné přírodě.

Volný pohyb je naopak povolen na plochách, které jsou k pobíhání psů určeny obecní vyhláškou, případně označeny piktogramem (patří sem i oplocená psí hřiště a prostory určené k výcviku psů). Tam by naopak veřejnost psy v jejich dovádění omezovat neměla.

PSALI JSME:
Máme rádi zvířata: V českých domácnostech žije více než milion koček. Téměř polovina z nich je z útulku

Praha zakázala i zeleň

Ale na Praze 9 tohle omezení neplatí, argumentoval mi nedávno v parku jeden pejskař s vodítkem v kapse, a navíc době hnízdění. Porušil tím naráz městskou vyhlášku i lesní zákon. Pražský magistrát svou vyhláškou o ochraně veřejné zeleně totiž podráždil pejskaře formulací, že volné pobíhání psů je zakázáno také ve veřejné zeleni. Tedy tam, kam se psi vodí venčit nejčastěji.

Veřejnou zelení se rozumějí městské parky, plochy zeleně na náměstích, uliční zeleň včetně stromořadí a záhonů, sídlištní zeleň a další plochy zeleně tvořící součást veřejných prostranství i cesty procházející těmito plochami.

Naopak se za veřejnou zeleň nepovažují pozemky určené k plnění funkce lesa ani plochy otevřené krajiny tvořené převážně lesními a zemědělskými pozemky mimo zastavěné území (tam však mohou zasahovat honitby). Pražský magistrát vydal mapu s dalšími vyznačenými prostory, kde je volný pohyb psů povolen.

PSALI JSME:
Iveta Bečvářová: Znám i chovatele, který zaplatil rovnátka svému psovi

Bez vodítka – bez kontaktu

V pražské veřejné zeleni je tedy volné pobíhání psů zakázáno. Pokud je pes veden na vodítku, nesmí vodítko bránit v pohybu ostatním uživatelům veřejné zeleně. Bez vodítka musí být pes veden v těsné blízkosti doprovázející osoby.

Zcela zakázáno je vstupovat se psy nebo je nechat pobíhat na dětských a sportovních hřištích a i na plochách záhonů a okrasných trávníků.

Majitel i provázející osoba

A co když dojde k incidentu, vznikne škoda, a dokonce je někdo psem zraněn? Bez ohledu na to, zda k tomu došlo na ulici nebo v lese, je za škody způsobené psem zodpovědný jeho majitel spolu s osobou, která psa provázela.

PSALI JSME:
Za nalezení zatoulaného psa Češi platí až desítky tisíc

V případě zranění či dokonce smrti způsobené psem se může odškodné oběti či pozůstalým pohybovat ve statisícových až milionových částkách, majiteli psa pak za spáchání trestného činu z nedbalosti může hrozit nepodmíněný trest odnětí svobody.

Běžné přestupky při porušení obecní vyhlášky jsou trestány pokutou 2 000 až 5 000 korun podle závažnosti a četnosti přestupku, ale ve správním řízení se mohou vyšplhat až na 30 000 Kč. Za porušení zákona o myslivosti se může pokuta dostat až ke 30 000 korun, ale hrozí i trest mnohem citelnější, a to je zastřelení psa, který se bez kontroly pohybuje v lese či po poli.

Myslivecká stráž je totiž ze zákona oprávněna usmrcovat v honitbě toulavé psy, kteří ve vzdálenosti větší než 200 metrů od nejbližší nemovitosti pronásledují zvěř. Pes se může přechodně vzdálit od svého pána v honitbě, jen pokud jde o loveckého, slepeckého, zdravotnického, vojenského či služebního psa.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Co dělat, když zemře váš čtyřnohý přítel? Víme, kde jsou v Česku zvířecí hřbitovy

Zavřít reklamu ×
 1. Citace : Zákon o myslivosti zase zapovídá volné pobíhání psů v lesním porostu. Především v honitbách je povinnost mít psa na vodítku.
  … přečtěte si zákon o myslivosti

 2. Pane Samče,
  Kde přesně Zákon o myslivosti zapovídá volné pobíhání psů v lesním porostu? Kde se v něm píše, že v honitbách je povinnost mít psa na vodítku? Kde jste objevil výklad, že nemít psa mimo svůj vliv znamená mít ho vedle sebe?

 3. Pane Samče,
  kde přesně, ve kterém zákonu jste vyčetl, že se pes může přechodně vzdálit od svého pána v honitbě, jen pokud jde o loveckého, slepeckého, zdravotnického, vojenského či služebního psa?

  • Vše souvisí s tím jak majitel svého psa zvládá! Pokud pes není socializovaný Je rozmazlený nebo agresivní je to problém hlavně pro jeho okolí a majitelé poslušných A socializovaných psů! Denně chodím se svými psy po okraji lesa kde se potkávám s dalšími majiteli a naši psi se spolu přivítají chvilku spolu běhají a pak pokračujeme dále! Největší problémy mají lidé kteří své psy nezvládají mají je na vodítku a na ostatní majitele křičí přivažte si své psy 😝👎… Na to Já jím odpovídám vy když nemůžete svého pustit bez vodítka tak jezděte někam jinam a nenuťte nás normální chovatelé omezovat psy na pohybu! Jaký majitel takový pes, a pokud si nějaký hlupák koupí agresivní plemeno je to jeho problém Ať ho vodí na na vodítku s náhubkem!

   • Vy nemáte nejmenší právo ostatním nařizovat co smí a nesmí, Vy se naučte chovat tak aby jste čoklem na volno neobtěžoval ostatní. O nic jiného se nestarejte.

   • Ale takhle to přece nejde. Já chodím s tebou na volno ,když potkáme někoho se psem tak ji přivážu. Proč ne? A už se mi stalo že jsem někoho sprdnul ať si svého psa drží u sebe. Na hraní musí být dva,a pokud já nechci, hrát si nebudou. Ona občas hárá, já spechám atd. Vaše chování je extrémně sobecké

 4. Pane Samče,
  kde jste vlastně vyčetl ono vymezení psů loveckých, slepeckých, zdravotnických, vojenských či služebních?
  Zákon o myslivosti psy, na které myslivecká stráž nebo myslivecký hospodář nesmí vystřelit, definuje jinak. A šířeji, nutno dodat.

 5. Pane Samče,
  proč jste vlastně splácal tenhle text plný nepřesností, zavádějících informací a faktických chyb?

 6. Pane Samče,
  proč myslíte, že odpověď psovoda může být jen omluva, výmluva nebo agresivní útok?
  Psovod, neporušil-li zákon nebo místní vyhlášku, nemá zapotřebí se omlouvat a vymlouvat. Může tazatele odkázat do patřičných mezí věcně, bez agresivity. Tuto možnost jste neměl v zadání?

 7. Přes naprostý souhlas s tím, že majitel má mít psa vždy zcela pod kontrolou, ať jsou kdekoliv, očekávám od autora článku uvedení přesné statistiky počtu úrazů a napadení způsobených psi na počet obyvatel v Česku a srovnání s okolními zeměmi místo nějakých nepřesných a neověřených zvolání i medializovaných případech. A dále očekává stejné články věnující se chování cyklistů, in line bruslařů a uživatelů elektrických koloběžek, jejich chování a jízdě po chodníku a statistický přesné zhodnocení způsobených škod a úrazů. Včetně srovnání jednotlivých skupin. Jinak je jeho v celku zajímavý článek pouze nenávistný výkřik do tmy

 8. Vždyť tohle ZADNY Pejskar nedodržuje ALE jak jim to řekněte, tak vás hned napadají, že platí poplatky a můžou si dělat co chtějí. V Praze běžná věc.. pes bez vodítka u školek a škol.

 9. ač jsem sám pejskař, tak naprosto rozumím, co všechny ostatní tolik hněte, pobíhání neukázněných psů, ohrožování jak lidí tak ostatních psů a v neposlední řadě i tupost a agresivita jejich pánů. o pronásledování volně žijící zvěře v lesích ani nemluvím. Psi za nic nemohou, ale nějak se bránit musíte. Proto doporučuji chodit ozbrojen, dá se tím řešit většina sporů, jak se psy tak s jejich pány.

 10. Celá věc je ošetřena nedokonale. V podstatě, není doslova možné, dodržet jak místní vyhlášky, tak ty těžko dostupné a nesrozumitelné statě mysliveckého zákona. Město nechám žít svým životem, psích hovínek jsem na svých botách nasbíral spousty a ano, není mi to příjemné, jako asi nikomu. Ale, pes, držící se mimo obec, kdesi „v přírodě“, několik metrů od páníka, jdoucí po stejné cestě, a nikoho „nehoníc“, může být a také se to stává, „milovníkem zvěře“ v zelené myslivecké kamizole zastřelen. Prý jakási honitba, což je pro „nemyslivce“ imaginární prostor, nijak neohraničený -nezabezpečený, v podstatě neviditelný pro procházející normální občany, ať už „s“, nebo bez psa…. a žvanící další kecy typické pro hňupy, kteří by neměli mít právo držet zbraň. V čase mimo oficiální termín lovu té které zvěře, nemá nikdo z těchto idiotů po lese šmajdat s loveckou zbraní. Není proč! Může a také se to nezřídka děje, „omylem“ zastřelit procházející spoluobčany, obvykle bez psů. Navíc, proč má obyčejný smrtelník, který je z nějaké blízké vesnice, a jde se svým pejskem na procházku (!), nikoliv za účelem štvaní zvěře(!), znát všechny ty vyhlášky, zákony a tu celou zpackanou buzeraci, když jde jen vyvenčit (!) svého , mnohdy starého, nebo i malého pejska, povětšinou ras, či jejich kombinací, mírumilovných… A také, ne každý pejsek se „vytento“ přímo na cestě, i ten můj to taky neudělá na cestě, ani na chodníku (!)… a tak když zaleze do „blízkého porostu“, vykonat svou potřebu, tak nikdy nevím, který lump v kamizole zelené, mi jej odstřelí? Na vodítku jej tam do křoví, nebudu doprovázet, a nehrozí, že by zmizel v dáli. Kdyby měl ty sklony, tak jej logicky bez vodítka nevezmu. Za sebe ale varuji všechny ty vrahy pejsků, já bych ani vteřinu neváhal a toho dotyčného lumpa s flintou bych „vyřešil“ na místě. Můj pes, má odpovědnost, ale nikdo mi mého psa nesmí zastřelit, když si jen tak cupká po cestě, pár kroků ode mne a přirozeně vykonává svou fyziologickou potřebu, v lesní zeleni, či na polní cestě, apod. Ten precedens, klidně vytvořím. (Psům se mj. dlouhé roky věnuji jak soukromě, tak profesionálně).

 11. Psi odevzdali krutou dan, ze narozdil od medvedu, vlku, divokych prasat, kocek atd nam verne slouzi, zachranuji zuvoty, leci, nebo jen delaji spolecnost. Za toto vse jsme jim vzali svobodu a volnost narozdil od ostatni zvere, ktera se na lidstvo vykaslala a udelala dobre. Cestuji po svete, Sri Lanka, Jizni Amerika a plno jinych statu, tam ziji psy volne v jejich prirozenem prostredi, nikomu to nevadi, nic se nedeje. Je mne z nas evropanu na bliti a z tech co to zbytecne hroti, hledaji problem tam kde neni, z myslivcu co strilej na vsechno co se hejba obvzlast. Psa mam, nikdy ho nebudu mit nutne na voditku, takovy trest za to, ze je mne s nim a v jeho pritomnosti lip jak s lidmi mu nedam. Ano, ze je psu moc a psa vlastni i lide co by nemeli chovat ani krecka to je holy fakt. Ale pes musi mit svou volnost a toto by naopak melo byt uvedeno v zakone. Obvzlast ve volne prirode automaticky naprosta volnost s moznosti financniho postihu za to kdyz honi zver. Strelba po psu – absolutni zakaz i pro lesni straz!! Vetsina psu nekomu patri, je to nekoho pritel, partak, hlidac, zachranar atd. atd. Dal to nechci rozebirat. Vic psu lidi utrapi, utyra nez kdy pes ublizi cloveku a to je v pohode, proste jsme jako lide postaveni nejvyse na vyvojovem zebricku a to nas pravdepodobne opravnuje delat vselijaka zverstva. Vrazdime se denne v obrovskych poctech mezi sebou a resime tu hovadiny.

  • Možná by nebylo od věci zastřelit tebe. Tolik nesmyslů na tolika řádcích sem dlouho neviděl.

  • Vás bych chtěl potkat a byl bych zvědavý na to jak mě vytloukáte zuby a nejlépe 2x, za každého psa co mám. Jak znám takové tipy co jste vy tak doma bouchnou do stolu a zařvou “ kdo je tady pánem“ a pak pod něj zalezou.

 12. Vsem pejskarum bych chtel rict ,pes patri na voditko ,kdyz na volno tak s nahubkem.Zadny pes neni hodny jak vsichni tvrdite.

  • To je nepřesné pochopení situace. PES NENÍ HODNEJ. A už vůbec ne cizí pes. Nejběžnější psisko u nás, nemeckej ovčák, je 40 kilo živé váhy se silou, která by vytáhla zapadlou V3S z pangejtu a se stiskem, který drtí selečí kosti. Spoléhat na to, že je hodnej (k cizím) je šílenství.
   Nicméně je-li pod kontrolou, je každýmu houby po tom, jestli je na vodítku nebo ne a jestli má náhubek nebo ne.

  • Zrovna tento týden jsem byla sražena probíhajícím psem v městském parku. Naštěstí se nestálo nic vážného, pouze naražený loket a koleno s modřinou. + zničené boty.Po poznámce proč nemá psa na vodítku jsem se místo omluvy dočkala pouze vulgárních nadávek. Pokud by pes srazil malé dítě či starého člověka byl by to mnohem vážnější zranění. Vše je o lidech a ohleduplnosti. Sama mám psa a vždy ho mám na vodítku právě z těchto důvodu

 13. Sama mám psa.Ve městě máme vodítko vždy a na procházce je pes na volno,když vidím že se k nám blíží někdo cizí vezmu psa zase na vodítko a pustím ho až kolemjdoucí mineme.Pokud by se takhle choval každý bylo by asi daleko méně konfliktů

 14. Tak třeba v Uherském Hradišti jsem dostal pokutu za to že jsem měl psa na volno na svém vlastním soukromém pozemku a to nikomu nic neudělal.

 15. A což takhle trochu zodpovědnosti zákon / nezákon? Víte o tom vy hnusní sobci, že v lese žije spousta zvířat a ptáků, potřebují svůj klid pro život, vyvedení mláďat a podobně? Na co proboha potřebujete zákon, když stačí používat odpovídajícím způsobem mozek? :(((( Taky mám psa, ale do lesa na volno bych ho nikdy nepustila…

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Vítejte, a držte si kabáty!

Je to pěkný podraz na zákaznících, říkáte si možná. S nástupem chladných měsíců v provozovnách oprášili cedulky s alibistickým nápisem „Za odložené věci neručíme“. To má patrně znamenat, že provozovatelé restaurací, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB