Zákaz neekologických kotlů platí od začátku září. Podle zmíněné asociace se to týká hlavně domácností na venkově, kde lidé byli dlouhá léta zvyklí používat staré kotle na tuhá paliva nejen k vytápění, ale i k ohřevu vody, anebo rodin ve starých domech. Zákaz zahrnuje kotle spalující uhlí, koks i dřevo.
Záměrem tohoto opatření je zlepšit kvalitu ovzduší a snížit emise škodlivých látek, které mají negativní dopady na lidské zdraví (mohou způsobit i rakovinu, pozn. aut.), ale i na životní prostředí. Podle odborníků není moc složité poznat, které vytápění už je nevyhovující.
„Každý kotel uvedený na trh v souladu s příslušnou normou má na výrobním štítku uvedenou třídu. Pokud je třída kotle jedna nebo dvě, je jeho provoz od 1. září 2024 zakázaný. V případě, že kotel výrobní štítek nemá, nebo na něm třída uvedená není, rozhodne o jeho provozu odborně způsobilá osoba v rámci kontroly,“ řekl Lukáš Rom ze společnosti Kärcher.
Tmavý dým a zápach
Zástupci některých obcí nedávno oznámili, že začínají provádět namátkové kontroly nebo využívat integrovaný systém pro sledování dodržování kontrol technického stavu a provozu kotlů. Tyto revize musí majitelé kotlů provádět minimálně každé tři roky.
Kontroly mohou být rovněž vyvolány na základě podnětů například od sousedů. Často je totiž na první pohled jasné, kdo používá nevyhovující kotel, protože z jeho komína stoupá tmavý dým a do okolí se šíří zápach.
Provozovatel nevyhovujícího kotle může dostat pokutu až 50 tisíc korun, případně 20 tisíc za to, že si nenechal své vytápění zkontrolovat. Sankci lze udělit i opakovaně, pokud si domácnost nepořídí kotel s alespoň třetí třídou. Mnozí majitelé však s výměnou kotlů čekají, dokud nezačnou kontroly.
„Počet výměn ovlivní i přístup obcí, které mají dohled nad dodržováním zákazu neekologických kotlů na starost,“ poznamenal Zdeněk Lyčka z APTT. Podle statistik asociace je v Česku dokonce více než 200 tisíc nevyhovujících kotlů, jako hlavní zdroj tepla jich ale slouží zmíněných 100 tisíc.
Nejoblíbenější je plyn
Podle průzkumu společnosti Epet je nejpopulárnějším zdrojem vytápění v Česku plynový kotel. Z pohledu finančních nákladů hodnotí Češi jako nejvýhodnější zdroj vytápění kotel na obnovitelná tuhá paliva.
Průzkum, kterého se zúčastnila více než tisícovka dotázaných, také ukázal, že čtvrtina obyvatel pokládá jako nejekonomičtější variantu tepelné čerpadlo – stejně tak jako variantu nejekologičtější. Naopak nejméně ohleduplné k přírodě jsou podle tří čtvrtin Čechů kotle na fosilní tuhá paliva.
Plynový kotel podle průzkumu nejčastěji využívají domácnosti v Jihomoravském, Libereckém, Olomouckém, Pardubickém, Plzeňském a Středočeském kraji a také na Vysočině. V hlavním městě vytápí své domácnosti nadpoloviční většina pomocí dálkového topení, v kraji Karlovarském je to pak přesně polovina.
Jako nejpopulárnější zdroj vytápění je to dálkové také v Královehradeckém, Moravskoslezském a Ústeckém kraji. V Jihočeském a Zlínském kraji pak mezi domácnostmi vedou kotle na obnovitelná tuhá paliva.
„Dobrou zprávou pro životní prostředí je fakt, že kotle na fosilní tuhá paliva nejsou v rámci našeho průzkumu v žádném kraji České republiky primárním zdrojem vytápění. Ze všech krajů ho ale nejvíce využívají v Liberci a okolí, kde uhlí, lignitové brikety a další fosilní paliva využívá desetina domácností,“ uvedl Roman Šmíd, obchodní ředitel společnosti epet, alternativního dodavatele energií.
Pozitivnější prvenství drží kraje Plzeňský a Karlovarský, v nichž patnáct procent obyvatel využívá jako zdroj vytápění tepelné čerpadlo. Oproti zbytku tuzemských regionů jsou zde čerpadla výrazně populárnější.