
Letošní rezidenční trh se odráží od loňské situace, která nebyla zrovna příznivá. Podle odborníků realitní kanceláře Lexxus Norton byl začátek roku 2023 významně ovlivněn utlumením poptávky v předchozím období, které bylo způsobeno poklesem hypotečního trhu kvůli vysokým úrokovým sazbám a vyšší regulace ze strany České národní banky (ČNB).
Zásadní zlom způsobila válka na Ukrajině, která vedla ke zmrazení rezidenčního trhu na několik měsíců. Lidé řešili jiné otázky včetně finanční nejistoty než své bydlení. Na přelomu let 2022 a 2023 se tak mnozí developeři rozhodli odložit některé naplánované projekty.
„Nedostupnost vlastního bydlení a také migrační vlna ukrajinských uprchlíků vedla k významnému zvýšení zájmu o nájemní bydlení. Důsledkem byl výrazný růst nájemného,“ řekla FAEI.cz Jana Panochová, Senior Consultant společnosti Lexxus Norton.
Rekordní prosincová poptávka
V druhé polovině loňského roku se začaly otevírat možnosti pro zájemce s dostatečnou hotovostí, kteří si mohli vybírat z narůstající nabídky a dokonce si vyjednávat výhodnější podmínky. Poptávka začala pomalu narůstat, v prosinci se dokonce meziročně zvýšila o 60 procent.
Výsledkem byl nakonec rekord v počtu přijatých poptávek za měsíc prosinec od roku 2010. „K velkému zájmu klientů významně přispěly i institucionální nájemní projekty,“ upřesnil pro FAEI.cz Peter Višňovský, Operations Director společnosti Lexxus Norton.
V roce 2023 se v Praze nabízely byty v desítkách nájemních projektů, přičemž většina z nich je z velké části obsazená, nebo dokonce plně pronajatá – navzdory vyšším cenám, než je běžné u individuálně pronajímaných nemovitostí.
Nájemné někde podraží
V letošním roce lze očekávat další postupné oživování rezidenčního trhu, což už potvrdily první týdny letošního roku. Současně se očekává nižší regulace ze strany ČNB a také zlevňování stavebních materiálů, jejichž ceny byly zatím na svých maximech.
Očekává se také snižování úroků u projektového financování, což může podporovat výstavbu nových rezidenčních projektů. Nadále bude pokračovat zájem o nájemní bydlení, čehož využijí právě developeři, kteří plánují výstavbu dalších nájemních projektů.
Orientaci nemalé části obyvatel o nájemní bydlení potvrzují i data z posledního Rent Indexu poradenské společnosti Deloitte, které má redakce FAEI.cz k dispozici. Průměrné měsíční nájemné za jeden metr čtvereční v České republice činilo v posledním čtvrtletí loňského roku 292 korun.
Znamená to, že oproti třetímu čtvrtletí průměrná cena nepatrně klesla o 0,3 procenta, existují však značné regionální rozdíly. Výrazně například zdražilo nájemné v Jihlavě, ale třeba i v Praze. Nájemníci zaplatili v hlavním městě na konci roku 2023 v průměru 395 korun za metr čtvereční, což je o téměř dvě procenta více než ve třetím čtvrtletí.
Ačkoli se zvyšování cen nájemného bydlení na konci roku zastavilo, neznamená to, že se tento trend otočí v celé republice směrem dolů. Minimálně ve velkých městech včetně Prahy by nájemné mohlo nadále růst.
„Lidé mají zájem o vlastní bydlení. Ale je otázka, nakolik si ho stále mohou dovolit. Ve větších městech je dosažitelnost vlastního bydlení problematická. Ale lidé někde bydlet musí. Proto se logicky zvyšuje poptávka po nájmech a tento trend bude prakticky jistě pokračovat.
Výstavba nových bytů je nedostatečná a vytváří tlak jak na růst ceny bytů, tak na růst ceny nájmů,“ uvedl David Eim, místopředseda představenstva společnosti Gepard Finance, která svým klientům doporučuje, jak získat nejvýhodnější hypoteční úvěr i pojištění.
DOUFÁM ŽE PRONAJIMATELÉ TÉŽ BUDOU PLATIT DANĚ NAHLÁSÍ SE A FINANCOVÉ NA TO ZAMĚŘÍ .TADY UTÍKAJÍ MILIONY AŽ ………….. !