Praha se loni rozrostla o 27 406 lidí, jenže bytová výstavba výrazně zaostává

Praha i v loňském roce potvrdila svou výjimečnou pozici mezi českými regiony, které láká stále více lidí. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) se za celý rok 2023 rozrostla o 27 406 lidí, což ji s velkým náskokem řadí na první místo ze všech krajů ČR.
České hlavní město jako nejbohatší region ČR a jeden z nejbohatších regionů v celé EU nabízí nejvyšší platy, nejlepší možnost profesního uplatnění, nejbohatší kulturní a sportovní infrastrukturu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zásadní podíl na tom mají lidé, kteří se do hlavního města přistěhovali, takových bylo podle statistiků během dvanácti měsíců loňského roku 67 699, naopak vystěhovalo se „jen“ 40 656 lidí. Rozrůstání počtu obyvatel Prahy výrazně zrychlilo, ještě v roce 2022 v hlavním městě přibylo 10 714 nových obyvatel. Problémem je, že bytová výstavba není na tento nárůst vůbec připravená.

Stavební firmy loni zahájily v rámci zcela nové výstavby stavbu 4 846 nových bytů. Pokud by měly sloužit jen novým Pražanům, muselo by jich v jednom bytě bydlet skoro šest. Přesně tolik lidí, o které se hlavní město loni rozrostlo, připadá na nově zahájený byt.

Z toho jasně vyplývá, že lidé mířící do Prahy si své bydlení vybírají z už stojících bytů. Tím ale jen ještě zhoršují už tak špatnou dostupnost bydlení v hlavním městě.

Lidem stěhujícím se do Prahy se vůbec nedivím. České hlavní město jako nejbohatší region ČR a jeden z nejbohatších regionů v celé EU nabízí nejvyšší platy, nejlepší možnost profesního uplatnění, nejbohatší kulturní a sportovní infrastrukturu.

Nelze pominout ani nejdostupnější zdravotní péči, rozsáhlou sít veřejné dopravy, nadprůměrnou bezpečnost a strategickou polohu. Proto musíme počítat s tím, že se Praha na současném počtu 1 384 732 obyvatel jen tak nezastaví.

Hlavní město by se mělo na tento demografický vývoj připravit. Nutností je hlavně nový územní plán s dostatečným množstvím rozvojových ploch pro velkou bytovou výstavbu. Aktuálně stále platí vyčerpaný územní plán z roku 1999 (platit začal o rok později, pozn. aut.). Přestože se měl po deseti letech aktualizovat, nestalo se tak.

V současnosti proto nejsou dostupné pozemky pro velkou bytovou výstavbu a takřka každý nový projekt se staví jen díky tomu, že investor před zahájením stavby musel projít martyriem zvaným dílčí změna územního plánu. Bez tohoto zdlouhavého procesu, jehož výsledek je vždy nejasný a celou výstavbu zásadně prodražuje, by se v Praze nyní nepostavil ani byt.

Stále rostoucí bytovou potřebu nejen stávajících Pražanů, ale i jejich nových sousedů, uspokojí jen velké rezidenční projekty se stovkami až tisícovkami bytů.

Vedení města by mělo co nejdřív vytvořit podmínky pro to, aby se bytová výstavba mohla konečně pořádně rozjet a adekvátně reagovat na neutuchající oblibu hlavního města. Jen to může zlepšit katastrofální dostupnost vlastního bydlení a o něco zpomalit zdražování nájemního bydlení v hlavním městě.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB