Očkování proti klíšťové encefalitidě? Zájem Čechů roste

Krásné počasí svědčí i klíšťatům – přenašečům boreliózy a klíšťové encefalitidy. Toto závažné virové onemocnění se neobejde bez hospitalizace a často zanechává trvalé následky. Jedinou ochranou proti ní zůstává očkování.
Zatímco nákaza lymeskou boreliózou se dá poznat podle červené skvrny kolem místa přisátí, klíšťová encefalitida je v počátku méně nápadná. V první fázi má příznaky jako klasická chřipka. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ačkoli je Česko zemí s nejvyšším hlášeným počtem klíšťové encefalitidy v EU, od loňského roku je pro lidi nad 50 let očkování proti klíšťové encefalitidě hrazeno zdravotními pojišťovnami a zájem o něj u některých pojišťoven stoupnul až trojnásobně.

„Klíšťová encefalitida je virové onemocnění probíhající jako nehnisavý zánět mozkových blan nebo zánět mozku. Inkubační doba je 3-30 dní. V první fázi onemocnění se objevují horečky, bolesti hlavy, malátnost, nevolnost, bolesti v kloubech, které trvají několik dní,“ říká primářka MUDr. Hana Roháčová z Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí v Nemocnici Na Bulovce.

Čtvrtina nemocných si odnese trvalé následky, jako jsou obrna horních končetin, chronické bolesti hlavy, poruchy koncentrace, nálady nebo spánku, snížená výkonnost a deprese. K úmrtí dochází pouze ve výjimečných případech.

PSALI JSME:
Kolik piv za hodinu by vypilo klíště?

Na klíšťovou encefalitidu neexistuje žádný účinný lék. Jedinou účinnou prevencí je očkování. Nejvhodnější je začít v chladnějších měsících roku. Nejčastější výskyt klíšťat připadá na přelom května a června. Průběh očkování se skládá z aplikování tří dávek.

Statistiky zdravotních pojišťoven dokládají, že zájem o očkování u lidí nad 50 let v loňském roce vzrostl. Například u Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) šlo o trojnásobek a vakcinaci loni podstoupilo 155 tisíc pojištěnců oproti 44 tisícům z roku 2021.

„Jde o pozitivní trend, protože v rámci EU jsme země s jedním z nejvyšších počtů nakažených touto nemocí. To by se mohlo nyní změnit,“ sdělila reakci FAEI.cz MUDr. Světlana Kiričenková z Polikliniky IPP, s tím, že mezi lety 2017-2021 vzrostl počet nakažených klíšťovou encefalitidou v ČR o 43 procent.

PSALI JSME:
Češi si z klíšťat hlavu nedělají. Kolik stojí očkování a vyplatí se?

Dlouhá, ale mírná zima je zřejmě u konce a klíšťata po absenci mrazivého počasí mohou udeřit v plné síle. Čerstvá vegetace vzešlá z vydatných dešťů minulého týdne a teploty mezi patnácti a dvaceti stupni jsou pro klíšťata ideální kombinace.

Lymeskou boreliózou i klíšťovou encefalitidou se můžeme nakazit ve všech regionech ČR, v horách i v nížinách. Nákaza encefalitidou je nejčastější v povodí Vltavy, Berounky a Sázavy, ve středních a jižních Čechách, nejčastěji od dubna do října.

„Pokud je člověk mimo domov několik hodin, měl by prohlédnout své tělo a oblečení a hledat lezoucí nebo přisátá klíšťata. Z hlediska klíšťové encefalitidy se nestačí kontrolovat jen na konci dne. Průběžná prohlídka v terénu sice nemusí vést k nalezení všech klíšťat, ale sníží se tím pravděpodobnost delšího přisátí,“ informoval redakci epidemiolog doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.

PSALI JSME:
Klíšťová encefalitida je letos v Česku na vzestupu

Zatímco nákaza lymeskou boreliózou se dá poznat podle červené skvrny kolem místa přisátí, klíšťová encefalitida je v počátku méně nápadná. V první fázi má příznaky jako klasická chřipka s bolestmi hlavy, horečkou a nevolnostmi, poté následuje několikadenní klidové období a někdy zde i končí.

Může ale nastat druhá, dramatičtější část nemoci, kdy už je napaden nervový systém. „Objevují se silné bolesti hlavy, světloplachost, poruchy paměti, spánku, závratě nebo třes a pacient musí podstoupit léčbu v nemocnici,“ vysvětluje MUDr. Kiričenková.

Nejtěžší formy podle jejího názoru mohou skončit obrnou, a dokonce i selháním životně důležitých funkcí. I z mírnějšího průběhu si ale pacient může odnést trvalé následky, jako jsou chronické bolesti hlavy nebo poruchy sluchu.

PSALI JSME:
Českem se šíří exotické druhy klíšťat

Na klíšťovou encefalitidu neexistuje žádný účinný lék. Jedinou účinnou prevencí je očkování. Nejvhodnější je začít v chladnějších měsících roku. Nejčastější výskyt klíšťat připadá na přelom května a června. Průběh očkování se skládá z aplikování tří dávek. U 98 % populace se již u aplikování druhé dávky vytváří účinné protilátky.

Proti klíšťové encefalitidě se může každý z nás očkovat, a pojištěnci nad 50 let od loňského roku dokonce zdarma. Mladším lidem pak na vakcínu zdravotní pojišťovny přispívají, některé až 500 korun pro dospělého.

„Očkování probíhá ve třech dávkách, a i když je ideální podstoupit ho ještě před sezonou klíšťat, existuje možnost i zrychleného očkovacího schématu. Takže ani teď, na jaře, není na očkování pozdě, právě naopak. Pár minut v ordinaci lékaře mu opravdu stojí za to obětovat,“ tvrdí Kiričenková.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Čím se zabíjíte vy? Zdravotní osvěta Čechům moc nevoní

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.