Pozor na nekalé praktiky nelegálních pracovních agentur

Zhruba desetinu personálních agentur působících na českém trhu práce tvoří tzv. šedé agentury, které při zaměstnávání na dočasné přidělení využívají legislativních mezer a okrádají jak samotné zaměstnance, tak i stát. Vyplývá to z odhadů personální agentury Grafton Recruitment.
Nelegálním agenturám často nahrává skutečnost, že zaměstnanci v mnoha případech neznají legislativu a neví, na co mají jakožto agenturní zaměstnanci právo. Foto: Pixabay

V područí „šedých agentur“ se podle aktuálního odhadu nachází přes sto tisíc pracovníků. Jde zejména o ty, kteří působí ve výrobních společnostech, logistických centrech a skladech.

Pro uchazeče o práci ale není vždy jednoduché takovou šedou agenturu rozpoznat. Vystupují jako klasické pracovní agentury a používají stejné metody inzerce. Experti proto doporučují, aby si uchazeči o práci před podpisem jakékoliv smlouvy s konkrétní agenturou vše dobře zkontrolovali.

Zejména by si měli vždy předem ověřit, zda jde o legální agenturu, která má platnou licencí a chová se v souladu s dobrými mravy. Jen tak si do budoucna ušetří celou řadu starostí.

Místo mzdy cestovní náhrady

Nelegální agentury při zaměstnávání na dočasné přidělení obcházejí celou řadu zákonných nařízení a znevýhodňují zaměstnance i dalšími praktikami. Mezi ně patří například nevyplácení bonusů a benefitů, nutnost financovat si pracovní pomůcky, obcházení srovnatelných podmínek či průtahy při vyplácení mzdy. Zaměstnanci také často nemají zřízenou pojistku pro případ pracovního úrazu.

Velmi častou praxí nelegálních agentur je i to, že zaměstnanci přiznají jen minimální mzdu a zbytek mu vyplácí v cestovních náhradách, z nichž se ale neplatí odvody. A tím přichází stát o daně.

PSALI JSME:
Ředitelé stavebních firem se udali: Většina z nich zaměstnává „načerno“

Nižší důchod a snížené dávky

To vyhovuje zejména zaměstnavatelům, kteří na odvodech chtějí ušetřit. Z krátkodobého hlediska pak situace může vyhovovat i zaměstnancům, protože se z jejich mezd odvádí daň velmi nízká nebo dokonce žádná, v budoucnu to však znamená nižší důchod a snížené dávky počítané ze mzdy, tzn. náhrada mzdy, nemocenská, mateřská dovolená, dávky v nezaměstnanosti apod.

Nelegálním agenturám často nahrává skutečnost, že zaměstnanci v mnoha případech neznají legislativu a neví, na co mají jakožto agenturní zaměstnanci právo. Neví například, že si pracovní agentura podle zákona nesmí strhávat žádnou provizi, poplatek nebo bonus ze mzdy, což se ovšem v případě zaměstnání přes šedou agenturu často stává. Stejně tak neví, že agentura nemá právo je přesunout na druhý konec republiky, pokud tak neučiní na základě oboustranné dohody.

PSALI JSME:
„Novodobí otrokáři platí minimum a zbytek bokem,“ říká ředitel Adecco ČR Ondřej Wysoglad

Zkušenost má třetina Čechů

Podle nedávného průzkumu společnosti Grafton Recruitment má s prací přes agenturu zkušenost 35 % Čechů, ve většině případů pozitivní. Na spolupráci s agenturou vesměs oceňují rychlost hledání práce, možnosti výběru vhodné pozice, vstřícnost konzultantů agentury a příjemnou komunikaci.

„Legální personální agentury plní vůči zaměstnanci všechny povinnosti pracovněprávního vztahu, dle zákona za něj odvádějí sociální a zdravotní pojištění a daně a dohlíží na to, aby měl u přiděleného zaměstnavatele srovnatelné mzdové i pracovní podmínky, stejně jako mají u daného zaměstnavatele kmenoví zaměstnanci na téže pozici,“ uzavírá Miroslava Chvojková, manažerka pro oblast agenturního zaměstnávání z Grafton Recruitment.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru