Kdo by se však chtěl domluvit na tom, že pracovat bude bez přestávky a nají se až doma, tak neuspěje především proto, že zavedení pracovní přestávky nezáleží na rozhodnutí zaměstnavatele, ale stanoví ji zákoník práce (č. 262/2006 Sb., § 88 a 89, pozn. aut.).
1. Podle zákoníku práce je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnanci nejméně půlhodinovou přestávku na jídlo a oddech nejpozději po šesti hodinách práce. Tato přestávka nesmí být na začátku a konci pracovní doby a ani se do ní nezapočítává.
2. Jde-li o práce, které nemohou být přerušeny, musí být zaměstnanci i bez přerušení provozu nebo práce zajištěna přiměřená doba na oddech a jídlo. Tato doba se započítává do pracovní doby stejně jako tzv. bezpečnostní přestávky každé dvě hodiny v délce pět až deset minut.
3. Během přestávky na jídlo a odpočinek se zaměstnanec nemusí, až na výjimky, vyskytovat na pracovišti. Pokud by jej zaměstnavatel během přestávky pověřil plněním pracovních úkolů nebo jej nutil být v pohotovosti, pak by se z neplacené přestávky stala placená pracovní doba.
Někdy je pauza placená
Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci nejpozději po šesti hodinách nepřetržité práce přestávku v práci na jídlo a oddech v trvání nejméně 30 minut.
Mladistvému zaměstnanci musí být tato přestávka poskytnuta nejdéle po 4,5 hodinách nepřetržité práce.
Byla-li přestávka v práci na jídlo a oddech rozdělena, musí alespoň jedna její část činit nejméně 15 minut. Přestávky v práci na jídlo a oddech se neposkytují na začátku a konci pracovní doby. Poskytnuté přestávky v práci na jídlo a oddech se nezapočítávají do pracovní doby.
Jde-li o práce, které nemohou být přerušeny, musí být zaměstnanci i bez přerušení provozu nebo práce zajištěna přiměřená doba na oddech a jídlo. Tato doba se započítává do pracovní doby. Mladistvému zaměstnanci musí být přestávka na jídlo a oddech poskytnuta vždy.
Za peníze i bezpečnostní přestávky
Přestávka o minimální délce 30 minut platí pro osmihodinovou, ale i dvanáctihodinovou směnu. Jiná pravidla však mají např. profesionální řidiči, kteří musejí mít po nejpozději 4,5 hodinách přestávku minimálně 45 minut dlouhou. Také si však mohou rozdělit.
Rovněž zaměstnancům, kteří pracují za ztížených podmínek či vykonávají monotónní práce, při nichž si pracovní tempo nemohou sami určit anebo upravit, náleží tzv. bezpečnostní přestávka, v tomto případě každé dvě hodiny v délce pět až deset minut. Když budou činnosti střídat, nebo je někdo vystřídá, bezpečnostní přestávku mít nemusejí.
Všechny bezpečnostní přestávky jsou součástí pracovní doby a zaměstnanci za ně náleží mzda. Pokud bezpečnostní pauza padne na dobu, kdy má pracovník čerpat přestávku na jídlo a oddech, budou i přesto proplacené.
Kdy zákon neplatí?
Půlhodinovou pracovní přestávku sice zařizuje zákon, ale přesto se najdou situace, kdy toto nařízení není třeba respektovat. Týká se to např. provozů, kde z technologických důvodů nelze práci přerušit, zaměstnance z organizačních důvodů vystřídat, anebo má zaměstnanec i během pracovní doby dostatek prostoru si odpočinout a najíst se.
Ani při pouze šestihodinové pracovní době si zaměstnanec nemusí brát přestávku, která je zákonem určena po nejdéle šesti hodinách práce. Zaměstnavatel však má právo nařídit pauzu dříve, v tom případě je nutné odpočinkovou půlhodinu (či kratší dobu) napracovat.
Na organizaci nezáleží
A jak zaměstnanec bezpečně pozná, kdy mu za pracovní přestávku náleží mzda, a nemusí si tento čas napracovat, a kdy jde o zákonem stanovenou půlhodinovou neplacenou přestávku? Obvykle těžko, v případě pochybností by dal odpověď inspektorát práce.
Rozhodující je charakter práce, nikoli její organizace. Posuzuje se především to, zda ji lze či nelze přerušit z důvodů technologických, či jde o skutečnou nezastupitelnost nebo činnost vyžadující např. průběžnou kontrolu.
I při vykonávání práce, která nemůže být přerušena, musí být zaměstnanci zajištěna přiměřená doba na oddech a jídlo (není to totéž, jako přestávka na jídlo a oddech). Zaměstnanec se v té době nemůže vzdálit z pracoviště, ale je v pohotovosti a přiměřenou dobu na odpočinek má placenou.
O pauze osobní volno
Pokud však jde o půlhodinovou přestávku na jídlo a odpočinek, kterou při běžné pracovní směně nahrazujeme a je neplacená, tak se během ní zaměstnanec může věnovat jakékoli formě oddechu, vyřizovat si soukromé záležitosti a zaměstnavateli nemusí být k dispozici.
Úraz utrpěný při úkonech obvyklých v době přestávky na jídlo a oddech konaných v objektu zaměstnavatele je úrazem pracovním. Stejně tak je pracovním úrazem cesta za stravováním konaná v objektu zaměstnavatele, z přímé souvislosti je ale vyloučeno vlastní stravování (např. popálení polévkou).
Jako pracovní rovněž není posuzován úraz, k němuž došlo mimo budovu zaměstnavatele.
Zakázat zaměstnanci opustit o přestávce pracoviště zaměstnavatel může jen kvůli bezpečnosti práce nebo ochraně objektu (mělo by být uvedeno v interním předpise). Nesmí však zaměstnance pověřit plněním pracovních úkolů, nebo nutit jej být v pohotovosti.
Pak by se z neplacené přestávky stala placená pracovní doba.
Mě dost štve hlavně u přestávek na oběd, že o čas přestávky okrádají všelijaké fronty např. na detektory, turnikety, pak taky třeba cesta 500 m do jídelny a zpátky, samozřejmě fronty v jídelně. Kolik potom zbyde na vlastní konzumaci jídla….
U nás v práci obědy nemáme,z domu nic nenosím a tak jdu automaticky o půl hodiny dřív domů. Z 20 lidí to tak děláme 2 a zatím nikdo nic neřekl(za 2 roky)….