Pracovní pohotovost se může stát vymahatelným závazkem

Poradna
Když nejsem v práci, musím být alespoň dostupný na telefonu. Tak si stěžují někteří zaměstnanci na to, že pro ně pracovní doba prakticky nekončí, protože v případě potřeby musejí být neustále k dispozici. Opravdu musejí a neustále?
Někteří zaměstnanci si stěžují, že pro ně pracovní doba prakticky nekončí, protože v případě potřeby musejí být neustále k dispozici. Foto: Pixabay

Na to není jednoznačná odpověď, protože tzv. pracovní pohotovost je sice zmiňována v zákoníku práce (§ 78 odst. 1 písm. h), ale její využití vyžaduje, aby se na ní zaměstnavatel se zaměstnancem předem prokazatelně dohodli.

Prokazatelně znamená nejlépe písemně, a to v pracovní smlouvě, nebo jinou formou dohody. Tento dobrovolný akt musí mj. obsahovat určení, kde bude pracovník k dostižení, jakou formou a jak dlouho mu potrvá cesta na pracoviště.

Dát si pozor na dohodu

Zaměstnavatel se může se zaměstnancem dohodnout na jednorázové pracovní pohotovosti, ale také na tom, že bude držet pohotovost podle pokynů zaměstnavatele, přičemž předem nemusí být určen její časový rozsah (zákoník práce neupravuje), ale měla by být stanovena lhůta, s jakým předstihem bude pracovník o nasazení do služby informován.

Je však třeba brát do úvahy i další omezení. Ve směnném provozu, kde je pracovní pohotovost nejčastěji využívána, je nutné hlídat délku nepřetržité pracovní doby a odpočinku i limit přesčasových hodin. A podle zákona musí jít o práci, která je pro zaměstnavatele naléhavě potřebná.

Za procenta i volno

Na druhou stranu se za tuto formu pohotovosti nepovažuje situace, kdy je zaměstnanec na pracovišti a čeká na to, zda nebude muset zaskočit v jiném provozu, nebo až se pro něj najde alespoň nějaká práce. Podmínkou pracovní pohotovosti je, že se zaměstnanec nachází mimo pracoviště a je připraven v případě potřeby se na ně dostavit. Tento požadavek vychází z verdiktu Evropského soudního dvora a byl u nás uveden do praxe v roce 2007.

A jak je to s odměnou, náhradním volnem a případě jinými požitky? Za dobu pracovní pohotovosti náleží pracovníkovi odměna ve výši nejméně 10 % jeho průměrného výdělku. Když je do zaměstnání skutečně povolán, je to obvykle v době jeho pracovního volna, a proto mu náleží kromě běžné mzdy i příplatek za přesčas (25 %), případně práci o svátku (dalších 100 %). A ještě placené či neplacené volno, jako u každé práce vykonané nad rámec pracovní smlouvy.

PSALI JSME:
Práce o svátcích je dobře placená mrzutost

Pozor na odpočinek

Uzavření dohody o pracovní pohotovosti je pro zaměstnance sice dobrovolné, ale když už k němu dojde, stává se závazkem, jehož odmítnutí může vést k až k výpovědi z důvodu porušení pracovněprávních povinností.

Důležité je při plánování pohotovosti brát v úvahu, že pracovník má nárok na nepřetržitý odpočinek mezi směnami v délce nejméně 11 hodin, výjimečně a jednorázově 8 hodin, během 24 hodin po sobě jdoucích. Pracovní pohotovost je sice z tohoto pohledu odpočinkem, ale pokud by byl zaměstnanec povolán do práce, pak by mj. z důvodu krácení doby nepřetržitého odpočinku zaměstnanci mohl vzniknout problém.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Zaměstnání

Zřejmě nejhůře placená práce? Matka na plný úvazek

Ženy na mateřské pracují, a dokonce přesčas. Z lásky a za mizerný plat. Matka je totiž nejen oporou, ale zároveň také uklízečkou, kuchařkou, nákupčí, zahradnicí, psycholožkou či pracovnicí prádelny a taxikářkou. …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru