Výrobní ceny v průmyslu se vrátily ke zpomalení

Analýza
Meziroční růst výrobních cen v průmyslu se v září vrátil ke zpomalení, jež bylo o něco výraznější, než očekával finanční trh. Výrobní ceny v zemědělství v září sice zmírnily svůj meziroční pokles, ten je však i nadále výrazný, ve dvouciferné oblasti.
Díky vývoji inflace měřené indexem spotřebitelských cen je ve hře možnost zahájení procesu snižování úroků centrální banky. Ilustrační foto: ČNB

Meziroční růst výrobních cen v tuzemském průmyslu v září klesl ze srpnových 1,8 procenta na 0,8 procenta, když trh očekával zmírnění meziročního růstu na úroveň jednoho procenta. Výrobní ceny v zemědělství v září vykázaly meziroční pokles na úrovni 13,4 procenta poté, co v srpnu jejich meziroční pokles činil 16,4 procenta.

Vývoj výrobních cen zůstává v souladu se scénářem oslabování inflačních tlaků v české ekonomice. V průběhu roku 2024 by se meziroční inflace měřená indexem spotřebitelských cen měla dostat do oblasti dvouprocentního cíle České národní banky (ČNB).

Výrobní ceny v tuzemském průmyslu vykázaly zmírnění svého meziročního růstu z úrovně 1,8 procenta na 0,8 procenta. Finanční trh očekával zmírnění meziročního růstu výrobních cen v průmyslu na úroveň jednoho procenta.

PSALI JSME:
Výrobní inflace dál zpomaluje

Za celé třetí čtvrtletí vykázaly výrobní ceny v tuzemském průmyslu meziroční růst 1,3 procenta, což bylo nepatrně nad odhadem centrální banky. Ta ve své prognóze z počátku srpna očekávala, že ceny průmyslových výrobců v letošním třetím čtvrtletí vzrostou meziročně v průměru o jedno procento poté, co v letošním druhém čtvrtletí vzrostly meziročně o 3,9 procenta.

Bližší pohled na vývoj cen v průmyslu ukazuje zpomalení meziročního růstu cen v oddíle elektřina, plyn, pára a klimatizovaný vzduch, kde meziroční růst zpomalil ze srpnových 11,7 procenta na 4,4 procenta.

Ke zpomalení cenového růstu došlo také u těžby a dobývání, ze 45 procenta na 42,5 procenta. Ve zpracovatelském průmyslu byl v září vykázán meziroční pokles výrobních cen o 1,6 procenta po srpnovém meziročním poklesu o 2,2 procenta.

PSALI JSME:
Mírný růst cen v průmyslu nepředstavuje pro inflaci v ekonomice žádné drama

V případě zpracovatelského průmyslu došlo ke zmírnění meziročního růstu cen v chemickém průmyslu a velmi pravděpodobně také u ropných produktů, což ze statistického pohledu tlačilo celkový meziroční cenový index nahoru.

V případě potravinářského průmyslu meziroční růst výrobních cen v září zpomalil ze srpnových 3,3 procenta na 0,9 procenta. Vývoj cen v zemědělství naznačuje, že by tempo růstu cen v potravinářském průmyslu mělo dále klesat i v dalších měsících, což by se mělo promítat i do cen pro koncové spotřebitele.

V případě zemědělských výrobců se v září meziroční pokles výrobních cen zmírnil na 13,4 procenta poté, co v srpnu meziroční pokles cen činil 16,4 procenta. Meziroční pokles výrobních cen v tuzemském zemědělství se ovšem může v závěrečných měsících letošního roku dále prohlubovat.

PSALI JSME:
Výrobní inflace dál polevuje

V rostlinné výrobě meziroční výrobní ceny v září meziročně klesly o 17,9 procenta, když v srpnu jejich meziroční pokles činil 26,2 procenta. Živočišná výroba naopak hlásí prohloubení meziročního poklesu výrobních cen tempem 5,7 procenta poté, co v srpnu meziroční pokles cen v živočišné výrobě činil 2,4 procenta.

Za celé třetí čtvrtletí činil meziroční pokles výrobních cen v zemědělství 14,7 procenta a pokles byl výraznější, než předpokládala ČNB. Centrální banka ve své srpnové prognóze počítala pro letošní třetí čtvrtletí s meziročním poklesem cen v zemědělství o 10,6 procenta po meziročním poklesu o 8,2 procenta vykázaném v letošním druhém čtvrtletí.

V říjnu lze čekat další zmírnění meziročního růstu cen v tuzemském průmyslu, zatímco listopad a prosince mohou v důsledku efektu nízké srovnávací základny vést k přechodnému zrychlení růstu průmyslových cen. V prvních měsících roku 2024 by mohly ceny v průmyslu vykázat meziroční poklesy.

PSALI JSME:
Výrobní inflace konečně na ústupu

V zemědělství jsou výrobní ceny v jasném propadu, jenž bude dále pokračovat, a v listopadu a prosinci se může dále prohloubit. Vývoj výrobních cen je již několik měsíců na seznamu argumentů, které hovoří pro diskusi o postupném uvolňování měnové politiky ČNB.

Bankovní rada na zasedání koncem září zahájila debatu o budoucím snižování úroků, nijak ale nekomentovala pravděpodobnost takového kroku na měnově-politických zasedáních ve zbytku letošního roku, tedy v listopadu a prosinci.

Dle mého názoru je zejména díky vývoji inflace měřené indexem spotřebitelských cen ve hře možnost zahájení procesu snižování úroků centrální banky na nejbližším zasedání bankovní rady, jež se bude konat počátkem listopadu.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Frait: ČNB může letos uvažovat o snížení sazeb

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Dana Drábová: Nejdražší elektřina je ta, kterou si nevyrobíte doma

Rozhovor
„Myslím si, že bychom měli přemýšlet i o tom, že pod rouškou libého cíle snižování skleníkových plynů se také skrývá velmi pragmatická úvaha. Potřebujeme se zbavit závislosti na všech nepřátelských režimech, které spravují země, odkud dovážíme zejména ropu a plyn,“ říká v rozhovoru Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.