Zpátky do školy: Na jeden byt 70 zájemců, studenti si skokově připlatí

Studenti vysokých škol a univerzit budou muset sáhnout pořádně hluboko do kapsy. Ceny v nájemném bydlení, které hojně využívají, se totiž meziročně zvýšily ve všech krajích a v mnoha z nich dokonce dvouciferně. Vyplývá to z dat, které Finančním a ekonomickým informacím (faei.cz) poskytl portál Bezrealitky.
Studenti si za nájemní bydlení letos výrazně připlatí. Ilustrační foto: Pixabay.com
Studenti si za nájemní bydlení letos výrazně připlatí. Ilustrační foto: Pixabay.com

Jde o výrazný nárůst, doslova skokový. Že majitelé bytů zdražují, se není co divit. Bezrealitky upozornily, že v Praze nebo Brně se o jeden byt hlásí desítky zájemců. V hlavním městě i moravské metropoli tak nájmy dosahují nových rekordů. Nájmy prudce vzrostly už v polovině prázdnin a prakticky ve všech univerzitních městech se dostávají na nová maxima.

Průměrná cena nájmů je v Praze o 14 procent vyšší než loni, kdy rostly nájmy a podnájmy 11procentním tempem. Stále oblíbenější alternativou se tak stávají středočeská města u vnější hranice Prahy – zde je tempo růstu 11 procent, v porovnání s hlavním městem jsou tu nájmy o třetinu levnější.

V Brně se zvýšily nájmy o desetinu (loni 7 %), třetí největší univerzitní město – Ostrava – hlásí dokonce 18procentní růst (loni 8 %). Podobně výrazně stouply nájmy také v Olomouci a Českých Budějovicích (17 %).

Stagnující nabídka

Důvodem razantního zdražování nájmů je především stagnující nabídka nájemního bydlení. Byty nabízené v poslední velké vlně kolem roku 2022 jsou zpravidla obsazené. Nových se na trh především kvůli prodražujícím se rekonstrukcím a hypoteční krizi dostává méně než v minulých letech. Zvýšená cena pak kompenzuje rostoucí náklady na pořízení bytu v podstatě napříč celou republikou.

„Situace se pro řadu studentů stává opravdu komplikovanou. Problémem není ani tak samotné zdražování, ale také garance, které majitelé chtějí. I v případě podpronájmů se tak můžeme setkat s požadavky na dvouměsíční kauci a zároveň i dvouměsíční předplatbu,“ uvedl Martin Ponzer, šéf digitální realitní služby Bezrealitky, která patří k hlavním místům, kde studenti bydlení hledají.

I proto bude letos spolubydlení, tedy pronájem jednoho bytu více studenty, opět preferovanou formou. „A to ve stále větším počtu lidí, aby se náklady mezi osazenstvo bytu rozpustily,“ poznamenal Ponzer.

Kolik si studenti meziročně připlatí za typický byt. Zdroj: Bezrealitky
Kolik si studenti meziročně připlatí za typický byt. Zdroj: Bezrealitky

Zdražení o tisíce korun

V konkrétních cenách je pro studenty tradičně nejdražší hlavní město. Pražské univerzity navštěvuje kolem 130 tisíc studentů z celého Česka a podstatná část se do Prahy v době studia stěhuje.

Pronájem zhruba 70metrového bytu v širším centru zde momentálně vyjde na téměř 27 tisíc, připočíst je pak třeba další náklady na energie a poplatky. Pokud by si vysokoškoláci dopřáli luxus bydlení ve dvou, zaplatí asi o 12 procent více oproti loňsku – každý 15 169 korun. Ve čtyřech spolubydlících to bude zhruba 8 432 korun za lůžko.

Kvůli vysokým pražským cenám se opět zvyšuje zájem o středočeské byty. Preferovaná dojezdová vzdálenost je jako loni do 80 minut od dveří bytu ke vchodu do univerzity. Na takzvané vnější hranici Prahy se typický byt pronajme za 18 970 korun, což představuje 11procentní meziroční růst. Dva spolubydlící tak zaplatí asi 10,8 tisíce korun každý, čtyři asi šest tisíc za lůžko.

V Brně se cena za stejný byt zvýšila meziročně o 1 890 korun – tedy asi desetinu. Nájemné se tu pohybuje kolem 21,2 tisíce korun. Dva spolubydlící zaplatí každý zhruba 11 876 korun, pokud budou bydlet ve čtyřech, bude to asi 6 574 korun.

Ještě více pak vyskočily ceny v Ostravě, kde se nájemní cena obdobného bytu zvýšila o 2,2 tisíce korun na 14 630. Dva spolubydlící si tak musí připravit asi 8 280 korun každý, čtyři pak 4 623 korun.

Fronty u inzerátů

I přes vysoké ceny je však o nájemní bydlení rekordní zájem. Vůbec poprvé v historii měření Bezrealitky zaznamenaly více než 70 zájemců o jeden byt v hlavním městě a více než 40 v Brně. V Ostravě je situace výrazně klidnější (průměrně tři zájemci na nabídku, pozn. aut.).

Nad deset zájemců na jeden inzerát se pak dostaly středočeské inzeráty (11 zájemců), plzeňské nájemní byty (11,5 zájemce na jeden inzerát) a nabídky v Pardubicích (10,5 zájemce).

Zejména ve dvou největších městech Česka to pak vede k zásadní změně přístupu ze strany majitelů bytů. Přednost totiž nedávají nutně nejvyšší nabídce. Za nejdůležitější parametr nyní považují spolehlivost a bezúhonnost nájemníka. Standardem se tak stává například doložení bezdlužnosti, reference předchozího nájemce anebo dokonce ručení ze strany rodičů.

„To je ostatně typické pro celý nájemní trh. A dává to smysl. Majitelé si raději vyberou nájemníka, který u nich bude bydlet dlouhodobě. Z ekonomického pohledu je výhodnější dokonce trochu slevit, pokud vím, že s ním nebudou problémy a byt bude třeba několik let v řadě obsazený,“ řekl Martin Ponzer z portálu Bezrealitky.

Dodal, že o to více se studenti musí snažit, aby majitele nemovitostí přesvědčili o své solidnosti. „Studenti bohužel patří v očích majitelů k těm méně spolehlivým. Ale je především na nich, aby to pomohli změnit,“ poznamenal Ponzer.

Růst bude pokračovat

Na vzrůstající ceny nájemného bydlení ukazuje rovněž poslední data Deloitte Rent Indexu z druhého čtvrtletí tohoto roku, tedy ještě před „studentským“ zdražením. Ve druhém kvartále stoupla průměrná ceny za metr čtvereční na 305 korun. Oproti prvnímu čtvrtletí loňského tak vzrostla o 3,4 procenta.

Deloitte Rent Index pravidelně srovnává průměrné ceny nájemního bydlení napříč Českem. V Praze stoupla cena za metr čtvereční nájmu o 2,3 procenta, nájemníci tak za něj na jaře letošního roku zaplatili v průměru 408 korun. Průměrná cena nájmů na území hlavního města rostla ve všech městských částech, vyjma Prahy 10, kde stagnovala, a Prahy 2, kde o více než procento klesla.

„Cena nájemního bydlení v Česku dále roste a potvrzuje tím střednědobý trend. Oproti prvnímu kvartálu letošního roku, kdy šlo o jedno procento, je nyní růst o něco rychlejší a atakuje tři a půl procenta,“ řekl Petr Hána, ředitel oddělení nemovitostí a stavebnictví v poradenské a technologické společnosti Deloitte.

Dokončení

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB