Pronajímáte byt? Nájemníka si předem pořádně prověřte

Názor
Plánujete pronajmout byt? Situace na trhu vám přeje. Doba, kdy se majitelé bytů přetahovali o nájemníky, je dávno pryč. Dobře ale promyslete, komu byt pronajmete. Je totiž nutné počítat s tím, že právní úprava nájemního vztahu je postavena na tom, že nájemce bytu je takzvaně slabší smluvní stranou, a proto si zaslouží vyšší právní ochranu.
Zájemci o pronájem jasně sdělte, že si ve svém bytě nepřejete nikoho, kdo řeší nějaké dluhy či exekuce. Foto: Pixabay

Poptávka po nájemním bydlení vzrostla od loňského října kvůli hůře dostupným hypotékám zhruba o třetinu a už předtím byla na maximu kvůli vyšponovaným cenám nemovitostí. Výsledek? Majitelé bytů si dnes mohou mezi potenciálními nájemníky vybírat a minimalizovat tak rizika spojená se špatnou volbou.

Výběrové řízení

V současné době je převaha zájemců nad byty. To znamená, že byty se pronajímají velice rychle a často probíhá výběrové řízení na nájemce za asistence realitního makléře. „Na pronájem zajímavého bytu hlásí i několik desítek zájemců. Majitel se pak rozhodne, že bude preferovat zájemce, kteří mají stabilní práci, zájem na dlouhodobém bydlení nebo preferují jiná kritéria a seznam si cíleně omezí,“ popisuje situaci Jan Zachystal z realitní kanceláře RE/MAX Alfa.

Vzhledem k tomu, že je v tuto chvíli po pronájmech velmi silná poptávka, mohou si majitelé bytů klást přísnější podmínky. „Roste například počet majitelů, kteří požadují kauci ve výši dvou až tří nájmů pro případ poškození. To do určité míry kompenzuje minimální možnosti domoci se nějaké kompenzace za poničené vybavení bytu zákonnou cestou,“ říká Jarmila Odehnalová z brněnské realitní kanceláře.

PSALI JSME:
Nájemníkovi svěřujete svůj majetek, prověřte si jej předem

Pozor na práva nájemců

Na co je třeba si dát pozor, je nájemní smlouva. Nový občanský zákoník totiž výrazně upravil práva nájemců. Například nájem sjednaný na dobu určitou nelze, na rozdíl od nájmu sjednaného na dobu neurčitou, vypovědět z jakéhokoliv důvodu nebo bez udání důvodu.

„Není možné zkracovat nájemcova práva stanovená občanským zákoníkem. Nelze si například sjednat další výpovědní důvody nad rámec zákona, takové ujednání by bylo nezávazné a nevymahatelné. Zákoník dále k ochraně nájemce výslovně stanoví, že si strany nemohou sjednat smluvní pokutu ve vazbě na porušení některé z povinností nájemce,“ upozorňuje Lukáš Štrajt, vedoucí právního oddělení společnosti M&M Reality.

Jinými slovy, majitel například nemá možnost zakázat nájemníkovi v bytě kouřit či chovat zvířata. Přesněji řečeno nemá pro to oporu v zákoně. Cigaretový dým či psí chlupy přitom zdaleka nejsou tím nejhorším, čemu může majitel pronajímané nemovitosti nedobrovolně čelit.

„Je třeba myslet na to, že ani neplatiče není snadné z bytu okamžitě dostat a pro pronajímatele může už jeden nezaplacený nájem znamenat značné finanční potíže. O to víc, pokud například na danou nemovitost splácí hypotéku,“ upozorňuje Jan Martina z pražské realitní kanceláře.

PSALI JSME:
Dva největší mýty vztahující se k pronajímání bytu

Jak si prověřit nájemníka

Pronajímatel by si proto měl potenciálního nájemníka prověřit. Jak na to? Zajímejte o to, jaké má potenciální nájemník zaměstnání, proč se rozhodl stěhovat a kde bydlel předtím. Jednoznačným varovným signálem je například předchozí bydliště na obecním úřadě. Prověřte si proto adresu, kterou má dotyčný uvedenou v občanském průkazu.

Jasně zájemci sdělte, že si v bytě nepřejete nikoho, kdo řeší nějaké dluhy či exekuce. Nepoctiví lidé budou pochopitelně lhát a mlžit, proto by vaše další kroky měly směřovat na internet. Podívejte se do insolvenčního rejstříku (http://www.isir.justice.cz), zda dotyčný nemá dluhy, které nesplácí.

„Vzhledem k silné poptávce si opravdu můžete vybírat. Nemějte strach požadovat po zájemci další garance, například reference od zaměstnavatele, ale třeba i výpis z bankovního konta či z registru neplatičů,“ říká Martina.

PSALI JSME:
Co platí nájemce a co pronajímatel

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Bydlení

Dokončovaných bytů dramaticky ubývá

V posledních letech se v Praze povoluje výrazně méně bytů, než by bylo třeba a než by bylo s ohledem na ekonomický cyklus běžné. Příprava staveb a jejich výstavba je dlouhodobá záležitost. Běžný bytový dům se …

V Praze se letos nezačalo stavět ani sto bytů

Letošní studený leden zmrazil nejen naše sjezdovky, ale celé české stavebnictví. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně propadla o 13,2 procenta. V celé republice byla …

Praha chce změřit rychlost stavebních úřadů

Rychlost stavebních a územních řízení je jedním z klíčových problémů, který trápí (nejen) pražský rezidenční trh. Pražští radní se proto nyní dohodli, že do konce června změří rychlost práce jednotlivých stavebních …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Kazítka způsobující poruchu ve spotřebičích neuvidíte, ale jsou tam

Rozhovor
Výrobci televizorů, praček, fénů nebo mobilních telefonů se dušují, že do svých spotřebičů nemontují žádná speciální kazítka, jejichž smyslem je porouchat přístroj, a přimět tak zákazníka, aby si koupil nový. Jenže podle průzkumu projektu Opravme Česko se více než 75 procent dotázaných setkalo s tím, že se zejména elektrické výrobky rozbijí krátce po konci záruční lhůty. Zákazníci jsou přesvědčeni, že nejde o …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru