Ceny bytů opět stoupají. Nabídka nových bytů v metropoli nestačí prudce rostoucí poptávce

Trh s novými byty výrazně ožil. V letošním prvním čtvrtletí se v Praze prodalo téměř 2,5krát více než ve stejném období loni. Nabídka nových bytů ale výrazně zaostává a ceny bytů proto začaly opět růst. A to i přes to, že počet bytů, které investoři v Praze plánují postavit, neustále roste.
Investoři v Praze připravují téměř 145 tisíc nových bytů. Ilustrační foto: faei.cz

Podle čerstvé analýzy největšího tuzemského rezidenčního stavitele, společnosti Central Group, kterou mají Finanční a ekonomické informace (faei.cz) k dispozici, jejich počet v metropoli dosahuje již téměř 145 tisíc. Kvůli dlouhodobě nefunkčnímu systému povolování nových staveb se je ale nedaří v dostatečném počtu uvádět na trh.

První čtvrtletí letošního roku přineslo další výrazné oživení poptávky na pražském trhu s novými byty. Prodalo se jich zhruba 1 600, téměř 2,5krát tolik, co ve stejném období loňského roku. Výrazný vliv měly především klesající úrokové sazby a zlepšení dostupnosti hypoték.

„Vlastním bydlením u nás v současné době disponuje 78 procent obyvatel, ale ani ostatní se nechtějí vidiny bezpečného přístavu a finanční pojistky do budoucna vzdát. Nemovitosti jsou navíc velmi vyhledávanou investicí, a to jak mezi českými, tak i zahraničními zájemci,“ informoval redakci faei.cz Bedřich Skalický, specialista na realitní trh ve společnosti Moore Advisory CZ.

Pozitivní roli pro podporu poptávky sehrálo také lednové snížení daně z přidané hodnoty (DPH) na nové byty z 15 na 12 procent, což na průměrném pražském bytě ušetřilo kupujícím zhruba čtvrt milionu korun.

Zdroj: Výpočet Central Group, počet povolených bytů v Praze dle ČSÚ

Naproti tomu nabídka nových bytů na pražském trhu zůstává výrazně nedostatečná. Již déle než rok počet nových bytů ke koupi stagnuje na úrovni okolo 5 500 bytů a ke konci letošního prvního čtvrtletí dokonce mírně klesl.

„Na trh s novými byty se díky levnějším a dostupnějším hypotékám vrací dva roky odkládaná poptávka a počet prodaných bytů výrazně roste. Už se dokonce vrátil i na úroveň před pandemií. Prudce sílící poptávka ale naráží na velmi omezenou nabídku kvůli, a ceny bytů na trhu proto již začínají opět mírně růst,“ informoval naši redakci Dušan Kunovský, zakladatel a šéf Central Group.

Nabídka nových bytů ke koupi zůstává podle jeho názoru nedostatečná i přes to, že počet nových bytů, které investoři v Praze plánují postavit, neustále roste. Podle zmíněné analýzy se jejich počet meziročně zvýšil zhruba o pět tisíc na téměř 145 tisíc bytů.

Problémem ale je, že se tyto byty kvůli nefunkčnímu systému povolování nových staveb nedaří v dostatečném počtu dostat na trh. Dlouhodobě se jich totiž povoluje jen kolem pěti tisíc ročně, přitom každoroční „bytová potřeba“ hlavního města je minimálně dvojnásobná.

V Praze proto prudce narůstá bytový deficit. Jen od roku 2006, od kterého Český statistický úřad publikuje data povolených bytů za Prahu, narostl pražský bytový deficit o více než 85 tisíc bytů. Rychlejší povolování a výstavba je přitom ve velkém ekonomickém zájmu státu.

„Na problém extrémně pomalého povolování nových staveb v Česku, které prodražuje nové byty v průměru o deset procent, poukazuji dlouhodobě. Letos v lednu se k mé kritice přidala také Národní ekonomická rada vlády (NERV), podle níž je současný stav ‚zjevně neuspokojivý‘,“ sdělil faei.cz před nedávnem Evžen Korec, šéf developerské společnosti Ekospol.

Jak upozornil Dušan Kunovský, v aktuálních cenách hodnota všech připravovaných bytů přesahuje 1,5 bilionu korun. Při 12% sazbě by z nich stát mohl jen na DPH získat přes 165 miliard korun. Další desítky miliard by pak výstavba přinesla i hlavnímu městu formou nedávno zavedených kontribucí, tedy „dobrovolných“ příspěvků investorů městu.

Zmíněných 145 tisíc připravovaných bytů by zároveň mohlo poskytnout bydlení pro zhruba 300 tisíc lidí a výrazně tak pomoci řešit pražskou bytovou krizi. Analýzy Central Group také ukazují, že kvůli pomalému povolování a malému objemu výstavby jsou ceny zbytečně vyšší minimálně o 15 procent, a tím pádem je bydlení hůře dostupné.

Zdroj: Analýza Central Group, květen 2024

Tragickou situaci s povolováním nové výstavby sliboval vyřešit nový stavební zákon, který má nabýt plné účinnosti od 1. července. Především kvůli velké řadě změn a také pozdnímu představení prováděcích předpisů a digitalizace ale přináší řadu pochybností a obav, zda po jeho uvedení do praxe nenastane krátkodobý kolaps systému povolování.

Je proto potřeba systém po jeho plném spuštění velmi podrobně sledovat a vyhodnocovat s cílem co nejdříve odladit „porodní bolesti“ a minimalizovat případné škody. Česká republika si totiž podle odborníků nějaký větší kolaps a další prodlevy v povolování výstavby nemůže dovolit.

Podle Kunovského má nový stavební zákon, přestože po poslední schválené novele nenaplňuje původní velká očekávání, stále potenciál přinést do schvalovacího procesu řadu pozitivních věcí.

„A digitalizace je také zcela nezbytná. Držme palce, že uvedení nového stavebního zákona a digitalizace do praxe dobře dopadne a že případné drobné problémy na počátku se podaří co nejdříve překonat,“ doufá šéf Central Group.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB