Fed sazby letos už moc snižovat nebude

V týdnu proběhnulo pravidelné zasedání americké centrální banky (Fed). Trhy si již před rozhodnutím o sazbách uvědomily, že letošní rok se pravděpodobně nedočkají nějakého zásadního poklesu úrokových sazeb.
Vodítkem pro další výhled měnové politiky USA bylo zveřejnění nové kvartální prognózy a tisková konference guvernéra Fedu Jerome Powella. Ilustrační foto: Federal Reserve/Flickr

Přitom na začátku roku investoři do svých očekávání propisovaly snížení sazeb až o 150 bazických bodů, nyní to již bylo max. 50, spíše ale 25 bazických bodů. Fed nepřekvapil, sazby se nezměnily. Vodítkem pro další výhled tamní měnové politiky bylo zveřejnění nové kvartální prognózy a tisková konference guvernéra Jerome Powella.

Od července 2023 zůstávají úrokové sazby Fedu na nejvyšší úrovni od počátku roku 2000. Hlavní cílem zůstává omezit trvale vysokou míru inflace. Tento postup se zdál být dlouho účinný, přičemž růst cen se do konce roku 2023 výrazně zpomalil, ale od začátku letošního roku došlo k opětovnému růstu cenové hladiny v ekonomice.

Před samotným vyhlášením sazeb byly zveřejněny aktuální údaje o spotřebitelské inflaci v americké ekonomice (tzv. CPI data, pozn. aut.).  Meziroční růst inflace dosáhnul 3,3 procenta, což je stále znatelně nad dvouprocentním cílem. Přesto šlo o určité zlepšení oproti minulým měsícům.

Míra nezaměstnanosti dosáhla v květnu čtyř procent (oproti 3,9 % v dubnu), což odpovídá projekcím FOMC (Federální výbor pro otevřený trh, pozn. red.) pro 4. čtvrtletí. Tvorba pracovních míst na úrovni 272 tisíc v květnu pak naznačila trvající vysokou odolnost americké ekonomiky.

Americká měnový autorita ve středu ponechala svou hlavní úrokovou sazbu beze změny v pásmu 5,25-5,5 procenta. Centrální banka naznačila, že do konce roku se očekává pouze jedno snížení. Vzhledem k tomu, že trhy doufají v uvolněnější politiku centrální banky, členové FOMC po svém dvoudenním zasedání stáhli ze stolu dvě snížení sazeb ze tří naznačených v březnu.

Výbor také signalizoval, že se domnívá, že dlouhodobá úroková sazba je vyšší, než bylo dříve signalizováno. „Inflace se v uplynulém roce zmírnila, ale zůstává zvýšená,“ uvádí se v prohlášení po zasedání, které opakuje stejnou formulaci. Jde jednoznačně o určitý pesimismus bankéřů plynoucí z vývoje perzistentních inflačních tlaků.

Pro období do roku 2025 nyní Fed pět uvažuje celkové snížení o 1,25 procentního bodu, což je o něco méně než v březnu. Pokud by se tyto projekce potvrdily, zůstala by hlavní sazba na konci příštího roku na úrovni 4,1 procenta.

K dalšímu významnému vývoji došlo u projekce dlouhodobé úrokové sazby (tzv. neutrální sazba, pozn. aut.), což je v podstatě úroveň, která ani nepodporuje, ani neomezuje ekonomický růst. Ta se posunula z 2,6 na 2,8 procenta, což svědčí o tom, že mezi představiteli Fedu získává na síle názor o dlouhodobě vyšších sazbách. Teze „higher for longer“ tedy zůstává plně v platnosti.

Autor je hlavní ekonom společnosti Argos Capital
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB