Květen ve znamení plošného poklesu výrobních cen

Ceny průmyslových výrobců v Česku podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) v květnu meziměsíčně klesly o 1,2 procenta po dubnovém růstu o 0,2 procenta. Jejich meziroční růst ve výsledku zpomalil z 1,4 procenta na jedno procento a nacházel se hluboko pod tržním konsensem, který naopak očekával zrychlení na dvě procenta meziročně.
Ve výrobě motorových vozidel došlo v květnu k meziměsíčnímu snížení cen o 1,2 procenta, zatímco pět předchozích měsíců bylo v tomto odvětví ve znamení zdražování. Ilustrační foto: Škoda Auto

Na silném meziměsíčním snížení se významně podílely ceny energií, ropy a koksu. Pomohly tomu výrazně nižší ceny surové ropy na světových trzích a silnější koruna. Energie (elektřina, plyn, pára a klimatizovaný vzduch, pozn. aut.) meziměsíčně zlevnily v průměru o 2,1 procenta. Mírnějším tempem ale ceny v květnu klesaly ve většině sledovaných odvětví.

K meziměsíčnímu poklesu cen došlo i ve zpracovatelském průmyslu. V květnu zde ceny klesly v průměru o jedno procento, zatímco v dubnu o 0,4 procenta vzrostly. Z části šlo o vliv levnějších energií a ropy, když zlevnění vykázala energeticky náročná odvětví.

K rychlému meziměsíčnímu poklesu tak došlo v chemickém průmyslu (-2,2 %), a v mírnějším rozsahu pak také ve výrobě kovových výrobků (-0,9 %), pryžových a plastových výrobků (-0,8 %), stejně tak i ve výrobě základních kovů (-0,4 %). Vedle toho pak ceny svižně klesaly v elektrotechnickém, strojírenském a automobilovém průmyslu.

Ve výrobě motorových vozidel došlo k meziměsíčnímu snížení cen o 1,2 procenta, zatímco pět předchozích měsíců bylo v tomto odvětví ve znamení zdražování. Ceny v odvětví výroby počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení klesly o 1,3 procenta.

Jen nepatrně byly v květnu ceny snižovány v potravinářském průmyslu (stejně jako v dubnu pouze o 0,1 % m/m) a ve výrobě nápojů (-0,3 % m/m). K mírnému zvýšení cen v dubnu došlo pouze v oděvním, papírenském a tiskařském průmyslu.

Rychle ceny nadále klesaly v zemědělství. V květnu došlo k poklesu cen zemědělských výrobců o 1,5 procenta po jejich dubnovém snížení o 3,5 procenta. Podílely se na tom hlavně ceny v rostlinné výrobě, které za poslední dva měsíce klesly o deset procent. V souhrnu byly ceny zemědělských výrobců v květnu meziročně nižší o 10,1 procenta.

Ve stavebnictví pokračoval trend zlevňování stavebních materiálů a naopak mírného zdražování stavebních prací. Ceny stavebních materiálů byly v květnu meziměsíčně nižší o 0,2 procenta, zatímco ceny stavebních prací se naopak o 0,2 procenta zvýšily. Meziročně pak ceny stavebních materiálů klesaly o 1,3 procenta a ceny stavebních prací rostly o 2,1 procenta.

Pozitivní signálem je mírný meziměsíční pokles cen tržních služeb pro podniky, ovšem při stále rychlém meziročním růstu. Meziměsíčně tyto ceny v květnu klesly o 0,2 procenta, avšak po svižném růstu v předchozích měsících. Došlo tak jen k drobnému zmírnění meziročního růstu z 3,4 na 3,2 procenta, který se udržel vysoko nad dvouprocentním cílem centrální banky.

Aktuální data žádným způsobem neukazují na riziko, že by inflace měla v dalších měsících zrychlit a opustit toleranční pásmo centrální banky. Je pravděpodobné, že ve vývoji většiny výše zmíněných cen se stále odráží slabá spotřebitelská poptávka, navzdory jejímu částečnému oživení.

Jak celková, tak i jádrová inflace by do konce letošního roku měly podle nás zůstat v tolerančním pásmu České národní banky (ČNB). Celkovou inflaci pro letošní rok odhadujeme v průměru na 2,4 procenta, tu jádrovou pak na 2,6 procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB