Nejen plastické operace. Cizinci si v Česku nechávají také zlepšit zrak

Do České republiky už nejezdí pouze cizinky a cizinci, když chtějí upravit prsa, odsát tuk nebo mají problém s otěhotněním. Čím dál populárnější jsou i zákroky, které zlepšují zrak. Redakci FAEI.cz to sdělil světově uznávaný oční chirurg Pavel Stodůlka. Za různé chirurgické zákroky zaplatí zahraniční i tuzemští pacienti každoročně několik miliard korun.
Stále více cizinců jezdí na české soukromé kliniky na operce očí. Ilustrační foto: Pixabay.com

Každoročně se mimo svůj domovský stát vydá za chirurgickými zákroky okolo 50 milionů lidí. Více než třetinu poptávky zajišťuje Indopacifický region, na světové mapě „zdravotnické turistiky“ se ale neztratí ani Česko. Velké renomé má v zahraničí díky plastické chirurgii a reprodukční medicíně.

V poslední době se ale mezi cizinci rovněž výrazně zvedá zájem o oční chirurgii. Důvody jsou obdobné jako u jiných medicínských zákroků, tedy vysoká úroveň českých klinik, nižší cena a rovněž výrazně kratší čekací doba.

„Zatímco například ve Velké Británii implantace trifokální čočky, která pacienta zbaví brýlí na všechny vzdálenosti, vyjde na obou očích až na 250 tisíc korun, v Česku je to zhruba třetina,“ sdělil FAEI.cz oční chirurg Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini. Výrazně více si zaplatí rovněž pacienti v Německu. Podobný rozdíl je také u operací oční vady laserem.

„Výrazně kratší jsou v České republice také čekací doby na jednotlivé zákroky, například na operaci šedého zákalu se ve Velké Británii čeká i dva roky, v Česku to bývá zpravidla jen několik týdnů,“ podotkl Stodůlka.

PSALI JSME:
O zrak vás může připravit i strach z bolesti

Lepší než Británie či Španělsko

Vedle ceny je pro zahraniční klienty zásadní i kvalita poskytované péče, a ta je v Česku na velmi vysoké úrovni. Podle indexu kvality zdravotní péče respektované instituce Euro Health Consumer Powerhouse se Česká republika v loňském roce umístila na 14. příčce. Předstihla tak například Velkou Británii, Itálii, Irsko nebo Španělsko.

„Česko patří zároveň k inovátorům, řada zákroků se zde provedla vůbec poprvé na světě. Vedle zahraničních pacientů tak české kliniky hojně navštěvují i zahraniční lékaři,“ uvedl Stodůlka.

„Dnes na našich klinikách používáme ty nejmodernější lasery, které má v současné době světová oční chirurgie k dispozici,“ konstatoval Stodůlka s tím, že čeští experti dokonce pomáhají laserové přístroje vyvíjet a vylepšovat.

Na české oční kliniky tak každý rok přijíždějí tisíce cizinců, zejména z okolních zemí. Výjimkou ale nejsou ani zájemci z druhého konce světa. Na kliniku Gemini loni dorazil pacient až z Nového Zélandu.

PSALI JSME:
Za plastické operace utratí Češi dvě miliardy. Zájem stále stoupá

„Například v roce 2023 byly na našich klinikách provedeny více než 32 tisící operací šedého zákalu a refrakční výměny čočky, z toho více než čtyři tisíce pacientům ze zahraničí,“ poznamenal Stodůlka.

Kliniky uprostřed Evropy

V Očním centru Praha zase tvoří cizinci až 15 procent všech pacientů. Většina z nich přijíždí z Velké Británie, Irska nebo Německa. V drtivé většině je těmto lidem více než padesát, často spojí operační zákrok s prohlídkou Prahy nebo dalších českých měst.

„Nejčastěji jezdí cizinci na refrakční výměnu čoček a na operace šedého zákalu s implantací trifokální čočky. Právě zahraniční klientela vždy vyžaduje takové implantáty, které je zbaví závislosti na brýlích i v pokročilém věku,“ sdělil FAEI.cz ředitel Adam Junek.

„Problém například s operacemi šedého zákalu ve Velké Británii je ten, že je na ně v rámci Národní zdravotní služby (NHS) dlouhá čekací lhůta, která může v současnosti činit až dva roky. Navíc si lidé v rámci NHS nesmějí připlatit za lepší implantát, proto odcházejí k soukromým poskytovatelům, kde je ale problémem vysoká cena,“ vysvětlil Junek, proč mnozí Britové volí levnější alternativu v Česku.

PSALI JSME:
Češi začali se samostatným oborem plastické chirurgie jako první na světě

Další výhodou je poloha Prahy v srdci Evropy. To znamená, že je snadno a relativně rychle dostupná z různých koutů starého kontinentu. Zájemce o operaci v Česku tak už za pár hodin může být na operačním sále.

Výhodou pro Českou republiku je i přínos těchto klientů pro cestovní ruch, tím že tito klienti generují další příjmy v oblasti ubytování, stravování v restauracích, nákupů a využíváním dalších turistických služeb,“ uvedla Tamara Ždiňáková z Beauty in Prague, která nabízí kosmetické, plastické a oční operace.

Miliardy za operace

Zvyšujícímu se zájmu o různé lékařské zákroky odpovídá i rozšiřující se síť klinik, které se specializují na plastické a estetické medicíny, ale také na umělé oplodnění. V Česku jich fungují už desítky, přičemž lékaři na nich provedou okolo desítky tisíc zákroků ročně.

Pacienti za ně utratí několik miliard korun ročně, nemalou část tvoří právě zahraniční klientela. Za umělým oplodněním jezdí do Česka ženy z desítek zemí celého světa, přičemž počet provedených zákroků se v posledních deseti letech zněkolikanásobil.

PSALI JSME:
Ňadra se zárukou? I zde rozhoduje poměr cena a kvalita

Mezi nejčastější zákroky plastické a estetické medicíny patří operace očních víček, liposukce nebo úprava poprsí. Hlavním důvodem velkého zájmu cizinců je opět především cena. Například úprava poprsí vyjde ve Velké Británii v přepočtu na zhruba 260 tisíc korun, v Česku je to asi třikrát méně.

„Trendem letošního roku se stala metoda ‚vnitřní podprsenky‘, zvětšení pozadí nebo využívání vlastního tuku k omlazení či k tvarování postavy,“ uvedl pro FAEI.cz Pavel Horyna, primář kliniky Medicom Clinic, největšího soukromého pracoviště plastické a estetické medicíny v České republice.

„Zatímco ještě před pár lety ženy toužily například po výraznějším zvětšení prsou, v posledních letech vyžadují, aby byl výsledek zákroku co nejpřirozenější,“ vysvětlil. V posledních letech podle něj přibývá mužských pacientů a stejně tak lidí podstupujících estetické zákroky v mladém věku.

„Zatímco ještě před deseti lety byla typickým klientem žena nad padesát let z vyšší ekonomické třídy, dnes se plastická chirurgie stala běžnou součástí života Čechů. Věková hranice se snižuje, zákroky podstupují i klienti okolo dvaceti let – nejčastěji jde o úpravu prsou nebo nosu,“ sdělil Horyna.

PSALI JSME:
Větší sebevědomí, ale i strach z rakoviny. „Silikony“ slaví výročí

Zavřít reklamu ×
  1. ČR = východní kolonie plná levné pracovní síly. Je to hanba kam jsme to po sametu dovedli….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB