Portál FAEI.cz vloni četlo šest z deseti Čechů

Články na portálu Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) vloni četlo rekordních téměř pět a půl milionu lidí. „Z toho přes pět milionů bylo podle údajů Google Analytics z Česka, což znamená, že nás za minulý rok četlo šest z deseti Čechů starších deseti let,“ říká šéfredaktor portálu Finanční a ekonomické informace Denis Drahoš s odvoláním na výzkumný projekt NetMonitor, podle nějž je v ČR na internetu osm a půl milionu lidí.
Mezi čtenáři FAEI.cz je 19 procent „jablíčkářů“. Z mobilního telefonu na portál přistupuje 45 procent lidí. Foto: Faei.cz

„Loni nás nečetli snad jen v Grónsku a na Špicberkách,“ uvádí s nadsázkou šéfredaktor a dodává, že tuzemští čtenáři představují 94 procenta návštěvnosti. Zdaleka nejvíce čtenářů je z Prahy – více než 1,8 milionu, což je přibližně třetina všech návštěvníků. Na druhém a třetím místě jsou čtenáři z jižní Moravy (527 tisíc), resp. severu Moravy (470 tis.). Čtvrtá příčka vloni připadla Středočechům, jichž bylo 440 tisíc.

Ze zahraničí portál vloni četlo Německa (48 tisíc) a Slovenska (38 tisíc). „Bílá místa na mapě (viz níže, pozn. red.) zobrazují státy, kde nás vloni vůbec nikdo nečetl,“ vysvětluje Denis Drahoš s tím, že kromě již zmíněných ostrovů jde asi o sedm afrických zemí. V roce 2019 jsme ale jednoho čtenáře z Grónska a dva ze Špicberkých ostrovů měli,“ dodává s úsměvem.

Podle Drahoše zažil portál rekordní rok ve všech směrech. „V počtu čtenářů jsme si vloni ve srovnání s rokem 2019 polepšili o 61 procent, to znamená meziroční nárůst uživatelů o více než dva miliony,“ vypočítává šéfredaktor.

Bílá místa na mapě zobrazují státy, kde nás vloni vůbec nikdo nečetl, vysvětluje šéfredaktor Denis Drahoš. Zdroj: Google Analytics

14,5 milionu zobrazených stránek

Pokud jde o počet zobrazených stránek, je meziroční nárůst ještě vyšší – 64 procent. „V roce 2020 si naši čtenáři zobrazili více než 14,5 milionu stránek, předloni to bylo 8,8 milionu. A počet návštěv překročil 11 milionů, v roce 2019 to bylo jen 6,8 milionu. To znamená opět více než šedesátiprocentní nárůst,“ doplňuje Drahoš.

Z údajů Google Analytics vyplývá, že portál FAEI.cz měl v roce 2020 měsíčně průměrně 646 tisíc návštěvníků, 929 tisíc návštěv a více než 1,2 milionu zobrazených stránek.

„Výraznější pokles návštěvnosti jsme zaznamenali jen v srpnu, a to zřejmě kvůli tomu, že lidé odkládali svou letní dovolenou. Naopak s březnovým nástupem koronavirové pandemie, kdy lidé trávili doma a na internetu více času, nám čtenáři vytvořili měsíční rekord – dva a půl milionu zobrazených stránek za měsíc,“ říká Denis Drahoš.

„Vloni jsme také díky našim čtenářům dosáhli rekordu v počtu zobrazených stránek za jediný den. Překročili jsme hranici půl milionu zobrazených stránek. Bylo to prvního března, kdy vyšel článek o tom, že zdraží cigarety,“ vybavuje si šéfredaktor.

Podle výzkumného projektu  NetMonitor je v ČR na internetu osm a půl milionu lidí. Zdroj: Spir.cz/NetMonitor.cz

Pět nejčtenějších článků v roce 2020

Článek redakčního spolupracovníka, ekonoma Lukáše Kovandy, Od zítřka v ČR zdraží cigarety, nejvýrazněji v historii, za loňský rok četlo více než 770 tisíc lidí, čím se stal vůbec nejčetnějším za celou pětiletou historii webu FAEI.cz.

Přestože je portál především názorovým a informačním webem, je podle Drahoše paradoxně i vloni druhý nejčtenější článek, který vyšel koncem června a má přes půl milionu zobrazení, Mnozí Češi mají od včerejška blokované platební karty. Důvodem je insolvence firmy Wirecard, spíše zpravodajstvím.

Na třetím místě s téměř 300 tisíci přečtení je zářijový text Petra Kalába Kolik vydělávají řemeslníci? Průzkum ukázal, že máme zastaralé a zkreslené představy. Čtvrtou pozici obsadil redakční autor poraden Petr Samec s říjnovým textem  Bránit se můžete i bez zbrojního průkazu s 275 tisíci přečtení a na pátou příčku vyskočil s více než čtvrt milionem zobrazení text Petra Starého Důchodci bez důchodu. Přibývá seniorů bez nároku na penzi.

Dalším z důkazů, jak web FAEI.cz meziročně povyskočil, je podle Drahoše to, že v roce 2019 byly v první desítce nejčtenějších článků ty, které překročily statisícovou hranici. „Vloni už jsme měli přes dvacet textů s více než sto tisíci zobrazení a do první desítky už mohly vstoupit jen ty se čteností přes dvě stě tisíc,“ uvádí šéfredaktor.

PSALI JSME:
Co letos čtenáře zajímalo nejvíc? Práce, důchod a bydlení

Kdo na portál FAEI.cz píše

„Ukazuje se, že koncept názorového webu, který je otevřen kvalitním externím komentářům, analýzám a názorům, se osvědčil,“ domnívá se Drahoš. Jako jedni z prvních začali s portálem FAEI.cz před několika lety spolupracovat ekonomičtí komentátoři Lukáš Kovanda, který je členem Národní ekonomické rady vlády (NERV) a od loňského léta hlavním ekonomem Trinity Bank, a hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček.

„Vloni v říjnu jsme se v redakci hodně zasmáli, když nám Štěpán Křeček poslal svůj text s titulkem Křečkující Češi vtrhli do obchodů,“ vzpomíná Drahoš. Editora prý ani nenapadlo přemýšlet o změně titulku. Křeček je rovněž autorem vloni nejčtenějšího rozhovoru na portálu FAEI.cz, který udělal o zlatě se svým kolegou Davidem Slezákem.

Řady externích spolupracovníků redakce, říká Denis Drahoš, v roce 2020 rozšířil tým ekonomů a analytiků Komerční banky včele s hlavním ekonomem Janem Vejmělkem. „Podle našich statistik se ale u nás z autorského týmu Komerčky nejlépe čtou články, které píše Michal Brožka,“ dodává.

PSALI JSME:
Které články loni čtenáře portálu Finančního a ekonomického institutu nejvíc zaujaly?

Z velkých bank redakci přispívají svými názory a komentáři i další ekonomové a analytikové, jako například Petr Dufek z ČSOB, nebo hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil a jeho kolega a člen Výboru pro rozpočtové prognózy Michal Skořepa.

Všechny vyjmenovat nejde…

„Určitě nejde vyjmenovat všechny naše spolupracovníky,“ vysvětluje Drahoš s tím, že by šlo o docela dlouhý seznam. „Ale chtěl bych zmínit například ekonomického analytika České bankovní asociace Miroslava Zámečníka, či jeho kolegu Vladimíra Staňuru. Nebo Marcela Gajdoše, generální ředitele Visa pro Českou republiku a Slovensko, ale také ekonomy a analytiky ze společností Broker Consulting a Broker Trust,“ uvádí Drahoš.

Nezmínit podle něj nelze ani další tradiční externí komentátory témat souvisejících se stavebnictvím a bydlením, developery Evžena Korce (Ekospol) a Michaelu Tomáškovou (Central Group) či nové komentátory ze Saxo Bank, kteří s redakcí začali spolupracovat vloni, stejně jako advokát Pavel Strnad nebo právník Karel Havlíček jako autor judikátů.

„Všem našim externím spolupracovníkům bych tímto chtěl poděkovat za loňskou spolupráci a poděkovat se patří i členům naší redakce, která pro naše čtenáře vloni připravila téměř dva a půl tisíce článků. A samozřejmě také našim čtenářům, protože bez nich by to nemělo smysl,“ říká Drahoš.

Ekonomicky aktivní čtenáři ve věku 25-64 let tvoří čtyři pětiny návštěvníků FAEI.cz. Zdroj: Google Analytics

A jací jsou čtenáři portálu FAEI.cz?

„Meziročně se jejich struktura pozměnila, dva miliony nových čtenářů přeci jen se statistikou zahýbají,“ vysvětluje Drahoš. V roce 2019 byli nejsilnější skupinou čtenářů lidé ve věku 35-44 let (24 %), vloni se na první místo dostali mladší čtenáři ve věku 25-34 let (24 %). A téměř se vyrovnal poměr mezi ženami (49 %) a muži (51 %), přičemž v roce 2019 to bylo 43:57 v neprospěch slabšího pohlaví.

„Přes polovinu našich čtenářů, téměř 52 procent, používá prohlížeč Chrome. S velkým odstupem následují Firefox, Safari a Seznam. Každý z nich používá kolem deseti procent našich návštěvníků,“ uvádí Drahoš.

Tzv. desktopových čtenářů, tedy těch u počítače nebo notebooku, je zhruba polovina, 45 procent lidí na web FAEI.cz přistupuje z mobilního telefonu a necelých pět procent z tabletu.

„Zaregistrovali jsme také, že nám mezi čtenáři roste počet tzv. jablíčkářů, tedy uživatelů iPhonů a iPadů. V roce 2018 představovala návštěvnost z mobilních zařízení této značky dvanáct procent návštěvnosti, vloni už to bylo 19 procent.“

Vloni se téměř se vyrovnal poměr mezi ženskými (49 %) a mužskými (51 %) čtenáři, v roce 2019 to bylo 43:57 v neprospěch slabšího pohlaví. Zdroj: Google Analytics

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB