Portál FAEI.cz vloni četlo šest z deseti Čechů

Články na portálu Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) vloni četlo rekordních téměř pět a půl milionu lidí. „Z toho přes pět milionů bylo podle údajů Google Analytics z Česka, což znamená, že nás za minulý rok četlo šest z deseti Čechů starších deseti let,“ říká šéfredaktor portálu Finanční a ekonomické informace Denis Drahoš s odvoláním na výzkumný projekt NetMonitor, podle nějž je v ČR na internetu osm a půl milionu lidí.
Mezi čtenáři FAEI.cz je 19 procent „jablíčkářů“. Z mobilního telefonu na portál přistupuje 45 procent lidí. Foto: Faei.cz

„Loni nás nečetli snad jen v Grónsku a na Špicberkách,“ uvádí s nadsázkou šéfredaktor a dodává, že tuzemští čtenáři představují 94 procenta návštěvnosti. Zdaleka nejvíce čtenářů je z Prahy – více než 1,8 milionu, což je přibližně třetina všech návštěvníků. Na druhém a třetím místě jsou čtenáři z jižní Moravy (527 tisíc), resp. severu Moravy (470 tis.). Čtvrtá příčka vloni připadla Středočechům, jichž bylo 440 tisíc.

Ze zahraničí portál vloni četlo Německa (48 tisíc) a Slovenska (38 tisíc). „Bílá místa na mapě (viz níže, pozn. red.) zobrazují státy, kde nás vloni vůbec nikdo nečetl,“ vysvětluje Denis Drahoš s tím, že kromě již zmíněných ostrovů jde asi o sedm afrických zemí. V roce 2019 jsme ale jednoho čtenáře z Grónska a dva ze Špicberkých ostrovů měli,“ dodává s úsměvem.

Podle Drahoše zažil portál rekordní rok ve všech směrech. „V počtu čtenářů jsme si vloni ve srovnání s rokem 2019 polepšili o 61 procent, to znamená meziroční nárůst uživatelů o více než dva miliony,“ vypočítává šéfredaktor.

Bílá místa na mapě zobrazují státy, kde nás vloni vůbec nikdo nečetl, vysvětluje šéfredaktor Denis Drahoš. Zdroj: Google Analytics

14,5 milionu zobrazených stránek

Pokud jde o počet zobrazených stránek, je meziroční nárůst ještě vyšší – 64 procent. „V roce 2020 si naši čtenáři zobrazili více než 14,5 milionu stránek, předloni to bylo 8,8 milionu. A počet návštěv překročil 11 milionů, v roce 2019 to bylo jen 6,8 milionu. To znamená opět více než šedesátiprocentní nárůst,“ doplňuje Drahoš.

Z údajů Google Analytics vyplývá, že portál FAEI.cz měl v roce 2020 měsíčně průměrně 646 tisíc návštěvníků, 929 tisíc návštěv a více než 1,2 milionu zobrazených stránek.

„Výraznější pokles návštěvnosti jsme zaznamenali jen v srpnu, a to zřejmě kvůli tomu, že lidé odkládali svou letní dovolenou. Naopak s březnovým nástupem koronavirové pandemie, kdy lidé trávili doma a na internetu více času, nám čtenáři vytvořili měsíční rekord – dva a půl milionu zobrazených stránek za měsíc,“ říká Denis Drahoš.

„Vloni jsme také díky našim čtenářům dosáhli rekordu v počtu zobrazených stránek za jediný den. Překročili jsme hranici půl milionu zobrazených stránek. Bylo to prvního března, kdy vyšel článek o tom, že zdraží cigarety,“ vybavuje si šéfredaktor.

Podle výzkumného projektu  NetMonitor je v ČR na internetu osm a půl milionu lidí. Zdroj: Spir.cz/NetMonitor.cz

Pět nejčtenějších článků v roce 2020

Článek redakčního spolupracovníka, ekonoma Lukáše Kovandy, Od zítřka v ČR zdraží cigarety, nejvýrazněji v historii, za loňský rok četlo více než 770 tisíc lidí, čím se stal vůbec nejčetnějším za celou pětiletou historii webu FAEI.cz.

Přestože je portál především názorovým a informačním webem, je podle Drahoše paradoxně i vloni druhý nejčtenější článek, který vyšel koncem června a má přes půl milionu zobrazení, Mnozí Češi mají od včerejška blokované platební karty. Důvodem je insolvence firmy Wirecard, spíše zpravodajstvím.

Na třetím místě s téměř 300 tisíci přečtení je zářijový text Petra Kalába Kolik vydělávají řemeslníci? Průzkum ukázal, že máme zastaralé a zkreslené představy. Čtvrtou pozici obsadil redakční autor poraden Petr Samec s říjnovým textem  Bránit se můžete i bez zbrojního průkazu s 275 tisíci přečtení a na pátou příčku vyskočil s více než čtvrt milionem zobrazení text Petra Starého Důchodci bez důchodu. Přibývá seniorů bez nároku na penzi.

Dalším z důkazů, jak web FAEI.cz meziročně povyskočil, je podle Drahoše to, že v roce 2019 byly v první desítce nejčtenějších článků ty, které překročily statisícovou hranici. „Vloni už jsme měli přes dvacet textů s více než sto tisíci zobrazení a do první desítky už mohly vstoupit jen ty se čteností přes dvě stě tisíc,“ uvádí šéfredaktor.

PSALI JSME:
Co letos čtenáře zajímalo nejvíc? Práce, důchod a bydlení

Kdo na portál FAEI.cz píše

„Ukazuje se, že koncept názorového webu, který je otevřen kvalitním externím komentářům, analýzám a názorům, se osvědčil,“ domnívá se Drahoš. Jako jedni z prvních začali s portálem FAEI.cz před několika lety spolupracovat ekonomičtí komentátoři Lukáš Kovanda, který je členem Národní ekonomické rady vlády (NERV) a od loňského léta hlavním ekonomem Trinity Bank, a hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček.

„Vloni v říjnu jsme se v redakci hodně zasmáli, když nám Štěpán Křeček poslal svůj text s titulkem Křečkující Češi vtrhli do obchodů,“ vzpomíná Drahoš. Editora prý ani nenapadlo přemýšlet o změně titulku. Křeček je rovněž autorem vloni nejčtenějšího rozhovoru na portálu FAEI.cz, který udělal o zlatě se svým kolegou Davidem Slezákem.

Řady externích spolupracovníků redakce, říká Denis Drahoš, v roce 2020 rozšířil tým ekonomů a analytiků Komerční banky včele s hlavním ekonomem Janem Vejmělkem. „Podle našich statistik se ale u nás z autorského týmu Komerčky nejlépe čtou články, které píše Michal Brožka,“ dodává.

PSALI JSME:
Které články loni čtenáře portálu Finančního a ekonomického institutu nejvíc zaujaly?

Z velkých bank redakci přispívají svými názory a komentáři i další ekonomové a analytikové, jako například Petr Dufek z ČSOB, nebo hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil a jeho kolega a člen Výboru pro rozpočtové prognózy Michal Skořepa.

Všechny vyjmenovat nejde…

„Určitě nejde vyjmenovat všechny naše spolupracovníky,“ vysvětluje Drahoš s tím, že by šlo o docela dlouhý seznam. „Ale chtěl bych zmínit například ekonomického analytika České bankovní asociace Miroslava Zámečníka, či jeho kolegu Vladimíra Staňuru. Nebo Marcela Gajdoše, generální ředitele Visa pro Českou republiku a Slovensko, ale také ekonomy a analytiky ze společností Broker Consulting a Broker Trust,“ uvádí Drahoš.

Nezmínit podle něj nelze ani další tradiční externí komentátory témat souvisejících se stavebnictvím a bydlením, developery Evžena Korce (Ekospol) a Michaelu Tomáškovou (Central Group) či nové komentátory ze Saxo Bank, kteří s redakcí začali spolupracovat vloni, stejně jako advokát Pavel Strnad nebo právník Karel Havlíček jako autor judikátů.

„Všem našim externím spolupracovníkům bych tímto chtěl poděkovat za loňskou spolupráci a poděkovat se patří i členům naší redakce, která pro naše čtenáře vloni připravila téměř dva a půl tisíce článků. A samozřejmě také našim čtenářům, protože bez nich by to nemělo smysl,“ říká Drahoš.

Ekonomicky aktivní čtenáři ve věku 25-64 let tvoří čtyři pětiny návštěvníků FAEI.cz. Zdroj: Google Analytics

A jací jsou čtenáři portálu FAEI.cz?

„Meziročně se jejich struktura pozměnila, dva miliony nových čtenářů přeci jen se statistikou zahýbají,“ vysvětluje Drahoš. V roce 2019 byli nejsilnější skupinou čtenářů lidé ve věku 35-44 let (24 %), vloni se na první místo dostali mladší čtenáři ve věku 25-34 let (24 %). A téměř se vyrovnal poměr mezi ženami (49 %) a muži (51 %), přičemž v roce 2019 to bylo 43:57 v neprospěch slabšího pohlaví.

„Přes polovinu našich čtenářů, téměř 52 procent, používá prohlížeč Chrome. S velkým odstupem následují Firefox, Safari a Seznam. Každý z nich používá kolem deseti procent našich návštěvníků,“ uvádí Drahoš.

Tzv. desktopových čtenářů, tedy těch u počítače nebo notebooku, je zhruba polovina, 45 procent lidí na web FAEI.cz přistupuje z mobilního telefonu a necelých pět procent z tabletu.

„Zaregistrovali jsme také, že nám mezi čtenáři roste počet tzv. jablíčkářů, tedy uživatelů iPhonů a iPadů. V roce 2018 představovala návštěvnost z mobilních zařízení této značky dvanáct procent návštěvnosti, vloni už to bylo 19 procent.“

Vloni se téměř se vyrovnal poměr mezi ženskými (49 %) a mužskými (51 %) čtenáři, v roce 2019 to bylo 43:57 v neprospěch slabšího pohlaví. Zdroj: Google Analytics

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Pět způsobů, jak stát pomůže obětem tornáda

Tornádo nebývalé síly, jež předevčírem zasáhlo obce na Hodonínsku a Břeclavsku, způsobilo ztráty na životech a četná zranění, také však rozsáhlé majetkové škody. Ty budou vyčíslovat i pojišťovny. Dříve než se tak …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru