Mnozí Češi mají od včerejška blokované platební karty. Důvodem je insolvence firmy Wirecard

Jeden z největších finančních skandálů v dějinách Německa má dopad i na mnohé Čechy – nemohou platit svými kartami. Platební karty vydávané společností Wirecard jsou totiž od včerejška blokovány. Společnost je po odhalení rozsáhlého falšování tržeb v insolvenci.
Od včerejška přestaly fungovat desítky tisíc karet tuzemského start-upu Twisto. Foto: Twisto

Britský regulační úřad ji včera odejmul bankovní licenci, takže není možné dále využívat platební karty, které byly prostřednictvím Wirecardu vydávány. Po odejmutí licence karty totiž Wirecard od svých systémů odpojily celosvětově klíčové karetní společnosti Visa a MasterCard.

Od včerejšího odpoledne proto například přestaly fungovat desítky tisíc karet tuzemského start-upu Twisto, který poskytuje hlavně odložené platby na internetu. Účet u Twista má 140 tisíc lidí. Problémy mají i platební karty společnosti Fidoo, zabývající se firemními financemi, která patří do skupiny tuzemské pojišťovny Direct.

PSALI JSME:
Krach Wirecardu, jeden z největších německých dějin, je selháním regulace

Přes Wirecard funguje i platební terminál O2 eKasa, který tak nově nepřijímá platební karty. „Společnost Wirecard vyhlásila insolvenci a dne 26. června 2020 v 18:00 hod. nás informovala, že brzy dojde k pozastavení poskytování služby přijímání plateb kartou, kterou využívají někteří zákazníci služby O2 eKasa,“ sdělila firma svým klientům.

V celé Evropě mají kvůli pádu Wirecardu kartu dnes zablokovánu řádově miliony lidí. Kolaps Wirecardu začal minulý týden, když její auditoři uvedli, že firmě chybí v přepočtu přes 50 miliard korun, které přitom vykazovala ve svém účetnictví. Část německých politiků žádá kvůli skandálu hlavu šéfa finančního regulačního orgánu BaFin.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: S novými možnostmi plateb se roztrhl pytel

×
 1. Je to informace , která zřejmě dělá paniku, před malou chvíli jsem to ověřoval u banky a tam o ničem nemají informace, karta prý funguje a je od této společnosti. Tak kdo nyní mluví pravdu, buď je ta informace tak čerstvá, že banky nemají o tom žádnou informaci, nebo je to kachna.

  • kachna to neni. Fidoo jsou tez blokovany. Zatim toto oficialani info:
   “Dne 26.6.2020 rozhodla FCA (Financial Conduct Authority ve Velké Británii), že došlo k dočasnému omezení všech regulovaných aktivit společnosti Wirecard. V důsledku toho jsou všechny Fidoo karty aktuálně mimo provoz. Intenzivně komunikujeme se společností Wirecard o znovu zprovoznění všech služeb a oficiální vyjádření k celé situaci.
   Budeme vás neprodleně informovat, jakmile se situace vrátí doběžného stavu.
   Děkujeme za pochopení a omlouváme se za vzniklé komplikace.
   Direct Fidoo a.s.

 2. Říkám to pořád, kdepak karty, vím, proč je nesnáším a nepoužívám, hotovost je hotovost, to mi nikdo nevymluvil a nevymluví.

   • Zaměstnavatel je povinen vám mzdu dávat v hotovosti, pokud o to požádáte. Navíc hotovost si lze vybrat v bance, nemusíte nutně k bankomatu … kolik vám je let, že si myslíte, že hotovost lze získat pouze z bankonatu? 🙂

    • Žádný z velkých zaměstnavatelů (firem) Vám v hotovosti nedá výplatu. možná nějaký souromníček. Tímto se totiž eliminuje finanční hotovostní tok peněz. pro zaměstnavatele, jsou to úkony navíc, které musí udělat. Takže zaměstnavatel není povinnen dát mzdu v hotovosti. Píšete nesmysl…a mimo jiné, v bankoNatu vážně peníze nejsou 🙂

     • vážená, naopak já nejsem povinna mít účet ! A to že se trapně snažíte o výsměch bankonatu ačkoliv je jasné , že je to překlep, svědčí pouze o vašem IQ

   • Prozatim si i v nekterych bankach muzete vyzvednout penize v hotovosti na pokladne, o tom jste jeste neslysel?

  • Taky jsem toho zastáncem, ale lidi mají strach, že když to budou mít doma a padne měna tak dostanou méně než ti co to mají v bankách což se už dělo a nejspíš dít bude…

   • tak ona ta “měna” probíhá kontinuálně, skrytě a to v podobě inflace. Pokud jste si dal v roce 1990 100Kč pod polštář, tak se dneska za to koupíte věc v hodnotě 20Kč. Pokud jste měl ty peníze v bance na nějakém spořícím účtu, tak jste na tom díky úrokům o chlup lépe, ta stovka neztratila 4/5 hodnoty, ale jen cirka 1/2.

 3. Četl jsem obdobný článek i jinde a byl úplně jinak stylizovaný. Takže zde je to klasická poplašná zpráva!!!

 4. Kromě vzácných případů, kdy hotovost chybí, platím vše hotově a takové hňupoviny (ne nepodobně jako výpadek EET či proudu) fakt neřeším. O absenci digitální stopy a přehledu obchodníků, kdo u nich co nakupuje, jakou na něj cílit reklamu atd. nemluvě.

  • Aha, takže když v marketu vypnou proud, tak ty kasy pojedOU asi na soláry ne?? Si jako myslýte, že vám to budou počítat pod sebe na papíře ne? 🙂

   • Markety mají většinou záložní zdroje, takže pokladny jedou ale jen na hotovost, kartou si neškrknete. Dávám přednost kartě ale snažím se u sebe mít i nějaké papírky. 🙂

 5. Není to žádná kachna, máme kasu od O2 a karty už v sobotu nepřímala ……. a tímto jim na celé jejich karty se..m. Zbytečné náklady a prachy klidně 4 dny pozdrženy.

 6. Kdyby jste si socky pořídili platinovou kartu Bank of England,jako já,máte to bez potíží ! S tou se ale nenakupují 2 rohliky a odstředěný mlíko !!!

  • Možná máte platinovou kartu, ale ve dvou větách máte šest interpunkčních chyb v umístění a odsazení.

  • Platinovou kartu Bank of England mají moji poddaní. My opravdu bohatí, platíme zlatýma cihlema. Michale skočíš mi na nákup, ano?

  • Ty máš Michale určitě všechno nejlepší a největší ale místo mozku asi to odstředěný mlíko !

   • NE, on to odstředěný mlíko musel pít celé dětství a proto takhle dopadl a teď ho za to nesnáší:)

  • To je obdoba rasismu a nátura zazobanců a rozežranců, vysmívat se nemajetným lidem. To oni do vás investují to nejdražší na produktu – lidskou práci. Bez nich byste nebyli nic. Ani psát neumíš, podívej se, kde děláš čárky, chudáku. A takový se vysmívá!

  • Až se probudíš z toho snu , běž se opláchnout do společných sprch a pak popros sestřičku na vašem uzavřeném oddělení o silnější prášek .

   • Ubožák zůstane vždy ubožákem. Ty by jsi potřeboval lopatu do ruky a alespoň 12 hodin denně makat rukama. Ale stačí se podívat na tvůj profil a každý si udělá obrázek sám.

  • Kde by jsi byl kdyby nebylo těch, kteří na tebe pracují? Jsi ubožák.
   Stačí se podívat na tvůj profil a každý si udělá obrázek.

  • Vase trolleni vidim naslo urodnou pudu,…mozna se zcela neoientuji, takze jen pro mne, jakou bankovni kartu vydanou BoE vlastne mate? Bank of England je obdobou nas centralni banky, ktera resi jine veci nez bankovni produkty klientum, tedy krome sluzeb komercnim bankam, stabilite a vydavanim meny.

 7. To máte z toho, že vám nestačilo být tady doma. Vy jste museli do ciziny, abyste ukázali, že vy nejste žádný socky. Takže teď jste v cizině a jste v …

 8. podle gramatiky jsi vychodil horko tezko zakladku, ty platinova karto… jdi si otevrit pivo v petce a zalez.

 9. Nemám podobnou kartu, takže pravost zprávy neposuzuji. Ale děkuji všem, co vtipně reagovali na výlev Michala, co má platinovou kartu a evidentně vstává v 6 ráno 😀 Je úžasné, kolik lidí se zde shodlo v názoru na jeho osobu. Přidávám se k vám 🙂

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

U stavebního spoření od října klesnou úroky

Při pohledu na nabídku úroků, kterými se zhodnocují peníze na stavebním spoření, čeká nové zájemce o tuto populární formu spoření od října poměrně monotónní obrázek. Všechny v Česku působící stavební spořitelny …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Trh práce: O výši mzdy rozhodují opět zaměstnavatelé

Průzkum
Po dlouhém období konjunktury dochází k zastavení růstu mezd. Výši finančního ohodnocení stejně jako případných benefitů navíc již nediktují zaměstnanci, ale rozhodují o nich opět zaměstnavatelé. Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu personální agentury Grafton Recruitment, který mapuje aktuální finanční ohodnocení stovek pracovních pozic v devíti oborech a třinácti regionech České republiky.
Rolovat nahoru