Mnozí Češi mají od včerejška blokované platební karty. Důvodem je insolvence firmy Wirecard

Jeden z největších finančních skandálů v dějinách Německa má dopad i na mnohé Čechy – nemohou platit svými kartami. Platební karty vydávané společností Wirecard jsou totiž od včerejška blokovány. Společnost je po odhalení rozsáhlého falšování tržeb v insolvenci.
Od včerejška přestaly fungovat desítky tisíc karet tuzemského start-upu Twisto. Foto: Twisto

Britský regulační úřad ji včera odejmul bankovní licenci, takže není možné dále využívat platební karty, které byly prostřednictvím Wirecardu vydávány. Po odejmutí licence karty totiž Wirecard od svých systémů odpojily celosvětově klíčové karetní společnosti Visa a MasterCard.

Od včerejšího odpoledne proto například přestaly fungovat desítky tisíc karet tuzemského start-upu Twisto, který poskytuje hlavně odložené platby na internetu. Účet u Twista má 140 tisíc lidí. Problémy mají i platební karty společnosti Fidoo, zabývající se firemními financemi, která patří do skupiny tuzemské pojišťovny Direct.

PSALI JSME:
Krach Wirecardu, jeden z největších německých dějin, je selháním regulace

Přes Wirecard funguje i platební terminál O2 eKasa, který tak nově nepřijímá platební karty. „Společnost Wirecard vyhlásila insolvenci a dne 26. června 2020 v 18:00 hod. nás informovala, že brzy dojde k pozastavení poskytování služby přijímání plateb kartou, kterou využívají někteří zákazníci služby O2 eKasa,“ sdělila firma svým klientům.

V celé Evropě mají kvůli pádu Wirecardu kartu dnes zablokovánu řádově miliony lidí. Kolaps Wirecardu začal minulý týden, když její auditoři uvedli, že firmě chybí v přepočtu přes 50 miliard korun, které přitom vykazovala ve svém účetnictví. Část německých politiků žádá kvůli skandálu hlavu šéfa finančního regulačního orgánu BaFin.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: S novými možnostmi plateb se roztrhl pytel

Zavřít reklamu ×
 1. Je to informace , která zřejmě dělá paniku, před malou chvíli jsem to ověřoval u banky a tam o ničem nemají informace, karta prý funguje a je od této společnosti. Tak kdo nyní mluví pravdu, buď je ta informace tak čerstvá, že banky nemají o tom žádnou informaci, nebo je to kachna.

  • kachna to neni. Fidoo jsou tez blokovany. Zatim toto oficialani info:
   „Dne 26.6.2020 rozhodla FCA (Financial Conduct Authority ve Velké Británii), že došlo k dočasnému omezení všech regulovaných aktivit společnosti Wirecard. V důsledku toho jsou všechny Fidoo karty aktuálně mimo provoz. Intenzivně komunikujeme se společností Wirecard o znovu zprovoznění všech služeb a oficiální vyjádření k celé situaci.
   Budeme vás neprodleně informovat, jakmile se situace vrátí doběžného stavu.
   Děkujeme za pochopení a omlouváme se za vzniklé komplikace.
   Direct Fidoo a.s.

 2. Říkám to pořád, kdepak karty, vím, proč je nesnáším a nepoužívám, hotovost je hotovost, to mi nikdo nevymluvil a nevymluví.

   • Zaměstnavatel je povinen vám mzdu dávat v hotovosti, pokud o to požádáte. Navíc hotovost si lze vybrat v bance, nemusíte nutně k bankomatu … kolik vám je let, že si myslíte, že hotovost lze získat pouze z bankonatu? 🙂

    • Žádný z velkých zaměstnavatelů (firem) Vám v hotovosti nedá výplatu. možná nějaký souromníček. Tímto se totiž eliminuje finanční hotovostní tok peněz. pro zaměstnavatele, jsou to úkony navíc, které musí udělat. Takže zaměstnavatel není povinnen dát mzdu v hotovosti. Píšete nesmysl…a mimo jiné, v bankoNatu vážně peníze nejsou 🙂

     • vážená, naopak já nejsem povinna mít účet ! A to že se trapně snažíte o výsměch bankonatu ačkoliv je jasné , že je to překlep, svědčí pouze o vašem IQ

     • Jano mýlíte se, zaměstnavatel má povinnost vyplatit mzdu v hotovosti, pokud to tak chcete.

     • Pokud na tom budete trvat, je úplně jedno, jak velká je to firma a jsou povinní výplatu v hotovosti dát. Dlužno podotknout, že pokud je o dané pracovní místo zájem, firma prostě vezme někoho, kdo s posíláním na účet nedá problém, pokud se jí to tak hodí víc. Ale ta povinnost zákoně stále je.

     • doporučuji prostudovat PLATNÝ ZÁKONÍK PRÁCE!
      KAŽDÝ zaměstnavatel, (lhostejno, zda korporát či malý sokromník), JE POVINNÝ vyplácet mzdu HOTOVĚ, (jestliže to zaměstnanec požaduje)!
      Povinnost MÍT ÚČET platí POUZE PRO PODNIKATELE, fyzické i právnické osoby.
      nepodnikající osoba (či zaměstnanec) NENÍ POVINNA mít účet v bance!

      a mimo jiné: v bankomatu PENÍZE JSOU! 🙂
      Jano, Jano, víte KULOVÝ a ještě se s tím CHLUBÍTE v diskuzi! 😀

     • To je jejich „vymočenost“! Usnadňují si tím fungování a administrativu na úkor lidí.

   • Prozatim si i v nekterych bankach muzete vyzvednout penize v hotovosti na pokladne, o tom jste jeste neslysel?

  • Taky jsem toho zastáncem, ale lidi mají strach, že když to budou mít doma a padne měna tak dostanou méně než ti co to mají v bankách což se už dělo a nejspíš dít bude…

   • tak ona ta „měna“ probíhá kontinuálně, skrytě a to v podobě inflace. Pokud jste si dal v roce 1990 100Kč pod polštář, tak se dneska za to koupíte věc v hodnotě 20Kč. Pokud jste měl ty peníze v bance na nějakém spořícím účtu, tak jste na tom díky úrokům o chlup lépe, ta stovka neztratila 4/5 hodnoty, ale jen cirka 1/2.

   • Jedno moudré ekonomické pravidlo přejaté od starých židů říká: 1 třetina v hotovosti 2há ve zlatě či jiné komoditě a poslední třetina v nemovitosti. Tak ať si pak ta měna holt klidně padne ! !-)

 3. Četl jsem obdobný článek i jinde a byl úplně jinak stylizovaný. Takže zde je to klasická poplašná zpráva!!!

 4. Kromě vzácných případů, kdy hotovost chybí, platím vše hotově a takové hňupoviny (ne nepodobně jako výpadek EET či proudu) fakt neřeším. O absenci digitální stopy a přehledu obchodníků, kdo u nich co nakupuje, jakou na něj cílit reklamu atd. nemluvě.

  • Aha, takže když v marketu vypnou proud, tak ty kasy pojedOU asi na soláry ne?? Si jako myslýte, že vám to budou počítat pod sebe na papíře ne? 🙂

   • Markety mají většinou záložní zdroje, takže pokladny jedou ale jen na hotovost, kartou si neškrknete. Dávám přednost kartě ale snažím se u sebe mít i nějaké papírky. 🙂

  • Tak to dělá každý kdo má skutečně peníze a mozek v hlavě. „Kartáři“, to je povětšinou navoněná bída „fungující “ na vlně debetů ,půjček a pd.

 5. Není to žádná kachna, máme kasu od O2 a karty už v sobotu nepřímala ……. a tímto jim na celé jejich karty se..m. Zbytečné náklady a prachy klidně 4 dny pozdrženy.

 6. Kdyby jste si socky pořídili platinovou kartu Bank of England,jako já,máte to bez potíží ! S tou se ale nenakupují 2 rohliky a odstředěný mlíko !!!

 7. To máte z toho, že vám nestačilo být tady doma. Vy jste museli do ciziny, abyste ukázali, že vy nejste žádný socky. Takže teď jste v cizině a jste v …

 8. podle gramatiky jsi vychodil horko tezko zakladku, ty platinova karto… jdi si otevrit pivo v petce a zalez.

 9. Nemám podobnou kartu, takže pravost zprávy neposuzuji. Ale děkuji všem, co vtipně reagovali na výlev Michala, co má platinovou kartu a evidentně vstává v 6 ráno 😀 Je úžasné, kolik lidí se zde shodlo v názoru na jeho osobu. Přidávám se k vám 🙂

 10. Kartu nemám a nepotřebuji. Pracující žebrota nemá totiž co v bance vybírat. Leda tak s pistolí v ruce………

 11. A pojďme všichni a hlavně pod takovýto článek:
  Nechceme peníze v hotovosti, chceme je na kartě!!
  Nechceme peníze v hotovosti, chceme je na kartě!!

  Když dojde k takovýmto případům (případně k technickým problémům nebo jak už se stalo i třeba v případě bývalého amerického prezidenta Trumpa když se někdo rozhodne a bankovní účet vám prostě zablokuje, tak se nenažerete), ale jinak to má samé výhody.

  Jinak super doba…. Abych skutečně děkoval nějaké smyšlené auře, že jsem u nekrachujícího dodavatele plynu, že zrovna moje banka není nežádoucí (aktuálně tedy že není Ruská), že moje karta je visa a ne jiná….
  Rozeštvaná společnost, neustálé určování „správných názorů“, teď dokonce jako v 70. letech výhružky jaderným útokem.

  No nežije se nám krásně? (jinak to není názor, to jsou jen písmenka. To jen aby si někdo nemyslel, že snad mám vlastní názory a nebo dokonce že přemýšlím a dávám si věci do souvislostí. To se už dneska také nesmí!)

  Takže děkujeme za skvělý bankovní systém. Dokonce žijeme v době, kdy banka může být v pořádku, ale společnost, která vyrábí karty, tak mi neumožní přístup k mým vlastním financím.
  Božinku, co víc si přát?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Letošní změny ve financování bydlení

Letos v březnu Česká národní banka (ČNB) pokračovala ve snižování základní úrokové sazby o dalšího 0,5 procentního bodu na 5,75 procenta. Toto rozhodnutí bylo motivováno snahou stimulovat ekonomiku a zlepšit …

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Před pár dny jsme našim čtenářům nabídli pod titulkem „Splátky hypotéky mohou být už brzy srovnatelné s nájemným“ analýzu výkonné ředitelky developerské společnosti Central Group Michaely Tomáškové. Dnes přinášíme …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB