Od zítřka v ČR zdraží cigarety, nejvýrazněji v historii

Názor
Čechy čeká drahé jaro. Už nyní přitom dochází k největšímu zdražování za posledních skoro osm let. Od zítřka navíc zdražují cigarety. Spotřební daň z krabičky stoupne ze dne na den o deset až třináct korun. Zdražení cigaret tak bude nejvýraznější v historii.
Do Česka bude pro cigarety kvůli jejich zdražení jezdit přes hranice méně Němců a Rakušanů, což rovněž může zčásti zhatit plány ministerstva ohledně zvýšeného daňového inkasa ze zdražených cigaret. Foto: Depositphotos.com

Mezi lety 2009 a 2019 zdražovala krabička cigaret v průměru o 3,10 Kč ročně, nyní však dojde k jejímu zdražení až o pětinásobek, tj. o patnáct korun. Průměrná cena krabičky se tak poprvé vyhoupne nad úroveň jednoho sta korun. Cigarety přitom budou výrazně zdražovat i v dalších letech. Politici to zdůvodňují zdravotními riziky kouření a snahou odnaučit Čechy tomuto zlozvyku.

Během března a částečně dubna a května budou trafikanti a další prodejci ještě doprodávat staré, nezdražené cigarety. Největší cenový náraz tak zaznamenají statistici v dubnu. Inflace by se právě v dubnu mohla i kvůli dražším cigaretám dostat až na úroveň čtyř procent v meziročním vyjádření. To by znamenalo nejrychlejší růst spotřebitelských cen od listopadu roku 2008.

Ministerstvo financí si od vyšší daně slibuje dalších devět miliard korun pro veřejnou kasu navíc. Loni státní rozpočet na tabákové dani inkasoval 56 miliard korun. Plán ministerstva však může narazit.

PSALI JSME:
Novoroční předsevzetí: Odvyknout kouření zvládnou sama jen čtyři procenta lidí

Zítřejší navýšení daně totiž ještě více rozevře nůžky mezi cenou cigaret v sousedních zemích, Slovensku a Polsku. Zejména Češi z příhraničních oblastí tak častěji budou jezdit pro kartóny právě tam. Na jednom kartonu mohou ušetřit až stokoruny. Zřejmě také bude bujet černý obchod s cigaretami, případně se rozmůže jejich pašování, padělání a další kriminální činnost s nimi spojená.

Už dnes se v Česku nelegálně prodá zhruba sedm procent cigaret, například nekolkovaných krabiček z Ukrajiny a Běloruska, včetně padělků známých značek. Podíl nelegálních prodejů kvůli růstu spotřební daně vzroste. Do Česka si přitom zároveň bude pro cigarety kvůli jejich zdražení jezdit přes hranice méně Němců a Rakušanů, což rovněž může zčásti zhatit plány ministerstva ohledně zvýšeného daňového inkasa ze zdražených cigaret.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Kuřáci se musí připravit na změny, cigarety zdraží a mentolky skončí. A pašeráci budou mít žně

Zavřít reklamu ×
     • V tomo zdrazeni souhlasim ,zda se hodi jiste za leceni jeste malo !

     • Zdražít by se mělo všechno co k mání v poslanecké vykrmené chlast a pokrmy za pouhou babku. Ale tam se krmí jenom to poslanečtí chudáci.

    • Statu se to hodí,je to zároveň boj EU za lepšího Evropana.Dalsi na řadě je alkohol.To je jejich konec,až přestaneme hulit a chlastat,začneme se zajímat o politiku:))

     • Dobrý den, když je státu málo 70% už krabičky cigaret, tak končím a ať si je strčí do p…..e,zdravim s přáním hezkého dne????????

     • Otu se dnes zajima kazdy ! Zdrazeni je velice nizke , za leceni , !

     • Až přestaneme hulit a chlastat, stát půjde do …, protože jediné, co ho drží nad vodou, jsou daně právě z těchto komodit. K tomu pak ještě pro jistotu zdraží benzín. Ve státní kase je sekyra pomalu za půl bilionu a vznikají další tisíce úřednických míst, na které je třeba sehnat prachy. A politici si už dlouho nezvedli platy, že?

     • Pro ty co věří kecům o doplácení na léčbu kuřáků, na webu MZ najdete tyto náklady vyčísleny ve stovkách milionů, za to stát inkasuje 10 miliard ročně, tak kdo koho financuje?

     • Přesně, proč oni si nezdraží tu jejich levnou restauraci kde mají za cenu za kterou to ani nenakoupíte. To je bordel, to se jim to žere a chlasta a nedivila bych se kdyby tam měli cigára za 60 kč.
      oni berou 10 násobky co mi máme výplaty a nám vše zdražují. Ostuda vlády.

    • Prázdná státní kasy, není na dovolené a výplaty politiků. Co kdyby měli plat jak obyčejný člověk? Za to sezení, by i tak byli přeplaceni. Zbytečně moc politiků které živíme

     • Až se cena srovná , přejdeme na stejně drahou lajnu ! 😂

   • Jsem kuřák (i když vlastně ani to ne, kdyz jsem před dvěmi lety přešel na iqos), a jsem pro zákaz prodeje cigaret. Jedině tak mě stát donutí přestat kouřit. Jenže pak přijde o prachy. Kecy MZČR jsou směšný.

    • Těm vůbec nejde o zdraví lidí. Vědí, že zlozvyku se těžko zbavuje, tak hrabou, dokud to jde. Kdyby všichni kuřáci naráz přestali, tak ekonomika klekne.

     • Přesně tak. Ekonomika země by klekla velice rychle, to za prvé, a za druhé by mně zajímalo, který rádoby doktor přišel na to, že kouření je zlozvyk. Zlozvyk je okusování nehtů.

     • Samozřejmě, že o peníze jde především. Toto každý chápe. Za mne: Jestli zdražení omezí kouření, budu rád, že mne nebude otravovat cigaretový smrad. Svého času jsem byl silný kuřák. Když Sparty zdražily na 18 Kč, tak jsem přestal kouřit. Vše je v hlavě. U mě rozum zvítězil. Nenadávejte, že Vás stát okrádá. Přestaňte kouřit. Jde to!

     • Ano to je pravda staci dva dni nic nekoupit mimo potravin , nejnutnejsich a jsu vyrizeny !

    • Přesné, nejde o lidi, jde o prachy. Takže někdo s tím praští, jiný přejde na pašunnk a stát bude v .. No jenom se přepočítali chytráci.

     • Jsou lidi, kteří si ty cigarety budou na úkor něčeho jiného (třeba i na úkor svých dětí) stejně kupovat. Když se nedá jejich prodej zakázat úplně (totéž alkohol a drogy) a máme takový nadpočet výborně placených úředníků, copak by se nedalo kontrolovat aspoň to, za co lidi na dávkách ty peníze utrácejí? Právě u těchto to jde většinou na kuřivo, chlast, i drogy. No nejde. To by bylo víc práce. Lépe je zavírat oči a udělat gesto – zdražit takovou „zábavu“. Proč je všecko tak nedomyšlené…?

    • Presne stat vydelava ma drogach ktere si zlegalizoval alkohol tvrda droga, nikotin taky zavislost ale pokud chce nekdo kourit tak si cestu najde porad muzete pestovat tabak doma je stim prace ale temer zadarmo jen za cenu seminek

     • Už za komunistů to bylo trestné a nevím,že by ten zákon zrušili, stát si drží monopol na tabák

   • Kdyby se nekouřilo a nechlastalo tak není ani na důchody už neví kde by z nás ty peníze vytáhli…. Dementní keci nekuřáků jsou velice zajímavé

    • Kdyby kuřáci nebyli dementi už dávno by protestovali veřejně proti zdražování. Na to jsou ale příliš pohodlní. Já jsem tomu zdražování také rád. Také jsem kvůli tomu s kouřením seknul. Výmluva že kuřáci a alkoholici drží ekonomiku je nesmysl. Kdyby jich nebylo národ by byl zdravější a stát by ušetřil mnohem víc za jejich neléčení!

     • Proč by klekla… Vždyť se na spotřební dani z cigaret vybere sotva desetina současného schodku st. Rozpočtu

   • Banda zlodeju nejvetsich se volila ,tak dokavad jsou u koryta ,tak si musi nahrabat,rozkrast co se da na slovensku zlodej neuspel tak hura do cech haha

     • A takových pablbů je, kteří podlehnou médiím a nemají svůj názor. Jsem na ně zvědavý, až tu budou, nedej Bože, vládnout fetky, ODS, STAN a a celý žumpoblok.

   • Jó napravenej kuřák,že jo?To se hned pozná..Dříve hulili 40 denně a teď dělaj machry,no holt napravený lepšolidi..:-)

   • Nekouřím,ale měli by si uvědomit že to kuřáci nesou do kasy z prodeje cigaret velké sumy peněz

  • Za komančů byl na toto vtip: Husák říká budeme zdražovat podle abecedy, začneme u F. Ale soudruhu abeceda přeci začíná A. Ne zdražíme FŠETKO.

  • Za komančů byl vtip: HUSÁK říká musíme zdražit, podla abecedy, začneme u F. Ale soudruhu abeceda začíná písmenem A. Ne, ne zdražíme FŠETKO.

   • Slyšela jsem to v jiné podobě – bude se zdražovat všechno na i – i jídlo, i chlast i cigára…

  • Zdraží cigarety, lidé přestanou kouřit – možná, zdraží alkohol, lidé přestanou pít alkohol – možná. Zdraží pohonné hmoty ? Lidé proto nepřestanou jezdit do práce? Zdraží potraviny ? Lidé proto přestanou jíst a pít? Zdraží toaletní papír ? To pak bude skutečný problém… Vyjma těch co vlastní bidety.

   • Davide, a co tak rozlišit věci, které k životu nepotřebuješ a věci nezbytné. Bez cigaret a alkoholu přežiješ (já si štamprli příležitostně dám, ale že by mě zruinovalo navíc deset korun na 0.5 litru alkoholu – to určitě ne).

    • Jen ze 10 Kc na vstupu znamena ze prubeh je nasledujici, male zaniknou prevezmou je velke a bude ten vstup (zvyseni) 50 Kc..

  • Mě by spíše zajímalo ,co se mnohonásobně nezdražilo ,vždyť na platy jsme již nejdražší zemí Evropy!!

  • protoze to zdrazeni cigaret je jen z duvodu vytahat z lidi penize a ty navic vybrane penize utopit na kraviny, coz ostatne tato vlada dela porad!! upozornuji, ze jsem nekurak a bytostne nesnasim koureni!!

   • Karle,tak jsem s tím seknul a bydlím v Egyptě tady stojí 60 kč,Pro důchodce je to tady lepší.

 1. Je to nestydatost vlády a zdravotnictví a ještě kuřáci poslouchají jak na ně zdravotnictví doplácí…pěkné h…. nenažranci!

  • Madam kazdy kurak je potencionalni nebezpeci pro pojistovny ! proc je leci , kdyz dobrovolne jsi vse zavinily samy !

   • A co ti, co se přežírají a pak se léčí na infarkt, cukrovku a další nemoce spojené s obezitou. Více jak 50let kouřím. V daních za cigarety jsem zaplatil nemalé peníze a k tomu jsem 53let platil zdravotní pojištění a žádnou léčbu stran kouření jsem nepotřeboval. A to jistě nejsem sám. Tak tu nepíš takové pí….iny.

   • no přece se nějak musí získat zpět těch šest mega co jsme poslali na lékařskou péči pro migranty 🙁 Já jsem sice nikdy nekouřil a tak nevím pořádně ceny cigaret,ale pokud stojí krabička kolem 100kč tak to je trochu moc za takovýto sajrajt.Moje mamka vždy kouřila ale z cigaret za komára šel vždy namodralý kouř.Nyní je kouř šedý a smrdí jako když se pálí listí na podzim – kolik je proboha v jedné cigaretě tabáku? Tolik kolik masa v párcích? A za tenhle ojeb chtějí 100kč za krabičku? To snad nemyslí vážně 🙁

    • Přesně ..!!! Také se pamatuji když táta kouřil a bylo to zcela jiné , než dnes. Ciga dnes smrdí po listí…tabák i kouř z něj kdysi vypadal jinak. A co se týká zdražení ( zdražování ) …??? Kdopak nám to skutečně vládne a zdražuje..?!?!? Snad ne minulé vlády ….Čerpač rozhazuje na všechny strany a tak musí někde někoho oškubat..nula od nuly pojde , ale hlavně že stále čerpá a maká….. a koblihožrouti chrochtají také-i když není nad čím..

   • Prijem do statni kasy 56 miliard. Mozna zvysi prijem z prodeje cigaret, ale naopak nekde jindy ten prijem klesne. Dane jdou nahoru, ale prijmy jsou stejne. Jak si ze stejneho prijmu muzu koupit neco drazsiho? Tak, ze si neco naopak nekoupim. Jsou to jen vystrely do tmy a cesty statu, jak z lidi, kteri pracuji a snazi se tahat penize. Neberu drogy, nepiju alkohol, cigarety kourim. Je to moje vec, moje zdravi a jestli jeste nekde nejaky blbec napise, ze za me stat v budoucnu zaplati hromadu penez za lecbu, tak at jde do pr….. Mam tu lecbu predplacenou. A navic, zaplatim ji tim i hromade dalsich lidi s jinymi nemocemi. Nechapu ceskou ekonomiku, nechapu tuhle republiku. Nemaji uz kde krast, tak hledaji jinde. Muj prvni a snad i posledni prispevek, jen me to uz fakt nasralo.

    • Máte léčbu předplacenou?A zaplatíte ji hromadě dalších lidí? To myslíte vážně? Jste normální? Víte kolik stojí léčba nemocí z kouření , úplně zbytečně? Styďte se !

     • Nebudete tomu věřit,ale kuřáci dodají do statního rozpočtu víc peněz ,než je třeba na jejich případnou léčbu.

     • Styďte se??stydět by se měli hlavně ti,co neřeší svinstvo co se přidává do jídla,které je mnohem horší a lidi umírají na rakoviny,ne z cigaret,ale z jídla!!!!no a teď pište a ptejte se těch volů z Bruselu,proč neřeší ani dvojí kvalitu….

     • A vite kolik stoji lecba fetaku a uplne zbytecne? Mi kuraci aspon platime zdravotni pojisteni. Misto do fetaku kdyby radsi platili lecbu detem nade slavny pojistovny

     • má teta nekouřila a zemřela na rakovinu, moje maminka nepije alkohol a má tak vysoké hodnoty jaterních testů, že se lékař ptal, kolik tvrdého alkoholu denně vypije:-)

     • a víte kolik stojí stát amateřský cyklisté,sportovci a ostatní přibližně asi 3až4krát než kuřáci.
      Máme teda zakázat amaterské sporty vůbec nevíte o čem mluvíte

     • halačka a máte představu kolik stojí amatérští sportovci myslím ti co jezdí na kolech plavou v rybnících běhají po hřištích na prknech přibližně asi 4x tolik co se vydává na kuřáky
      Podle Vás bychom měli asi vše zdražit a zakázat.

     • Máte auto,létáte letadlem na dovolenou nebo jste obezní?Pokud ano tak prosím mlčte,znečištujete vzduch všem lidem a Vaše léčení platíme všichní.Každý kdo nadává na kuřáky ať si zamete před vlastním prahem.Kuřák pouze užívá legální zdaněné zboží.

     • Co cukrovkáři,obézní lidé atd.Ti si svou léčbu budou také platit? Narkomani mají léčbu zdarma,kuřáci jsou také narkomani.Tím pádem je stát největší dealer drog.

    • Kdo plati lecbu narkomanum? My vsichni! Cigarety a akohol svou dani financuje lecbu a narkomanum prispivame na jehly, lecbu, odvykani a nikdo o tom nemluvi!

     • halačka – narkomanům se mění zdarma injekční stříkačky ab y se mezi nimi nešířili infekční nemoci,které pak lehce proskočí i mezi normální lidi! Jak by se vám asi libilo kdyby se váš syn na discotéce opil a zasouložil si s dívkou která má HIV?Jinak léčba narkomana není tak finančně náročná jako léba alkoholiků.Dostanete jen první měsíc Rivotril a zbytek je jen rozhovory s psychologem.Na oddělení je např. v PL.Opava jen 20 lidí a tak se na léčbu čeká velmi dlouho.Když vezmeme náklady na 1 narkomana denně tak je to asi 800kč na den a léčba trvá 4 měsíce.Ale alkoholiků je plnej obrovskej barák a léčba trvá půl roku a více! Navíc procento vyléčených narkomanů je daleko vyšší než u alkoholiků – málo lidí totiž ví že přestat s alkoholem je daleko těžší než s drogama. Proto si zaslouží obdiv každej kdo dokázal s alkoholem zkoncovat. Jenže alkoholiky vám nepředhazují každej den v TV 🙁 Mám známého který pracuje v PL Opava na tomto oddělení a tak jsem měl možnost si to tam prohlédnout a to co jsem tam viděl si budu pamatovat celý život.Proto nekouřím,nepiju ani neberu drogy .-)

     • Tak vy jste taky asi trochu mimo celej život si playtime social a zdravotni a v nemocnice jsem naposledy jsem ležel v nemocnici v 16 letech a je mi 40 let a nejsem jedinej kdo do nich cpe penize a KDE jsou

    • To jsou nesmysly!!! Aby se přestalo kouřit kvůli zdraví??? Máte nás za blbce?! Kouří se už několik století a lidí na planetě vždy přibývalo, ale podle vašich keců, by v propočtu byla planeta bez živáčka. Krejete si tím akorát pr..l a z nás děláte blbce. Všechny potraviny i ovzduší chemicky trávíte a tím i nás. Už skoro každý z toho umírá na rakovinu a jak jinak, i nekuřáci a děti. No je lepší vymyslet na co to svést, aby to vypadalo, že si každý za to může sám a vy přece víte, že kuřáků bude stále dost. No a za takové platy, které si dáváte, si můžete nakupovat kvalitní potraviny i v zahraničí. Už přestaňte z nás dělat blbce a zdroj vašich financí!!!

     • ano,máte pravdu.Jenže problém je v tom že kdysi se kouřil jen vysušený a nasekaný tabák.Jenže v dnešní době se do tabáku přidáva při zpracování strašně moc chemických látek.K tomu si připočtěte cigaretový papírek který je chemicky vybělen a slepen lepidlem.K tomu máte ještě do cigarety zamíchán i spořič tabáku (proto je cigareta Light stejně tustá jako červená) a tyhle věci způsobují plno nemocí.Obyčejný tabák vypěstovaný bio, usušený a fermentovaný nemoci nezpůsobuje!

     • Nermámá slov. Kouřím, cigarety cely život ( bohužel ), vůle to odstranit není. Ti nahoře to moc dobře vědí! Tak to pánové nahoře úplně zrušte, cigarety jsou návyková látka a sejdeme se všichni v léčebně – kromě vás, kteří berete miliony za h…!

    • Myslím,že bude na čase podat diskriminační žalobu na vládu…proč mám platit něco nekuřákům?kde vezmou peníze teda od nich?není moje věc a rozhodnutí kouřit?zakázali to prakticky veřejně a teď nám půjdou teda i domů?už ať se jdou bodnout…diskriminace to je…zajímalo by mě zda by se s tím dalo u soudu vyhrát…

     • Ty střevo, ty neplatíš nic nekuřákům, to oni platí tobě. Léčbu těch vašich vychrchlaných plic a průdušek, úklid miliard vajglů po chodnících a zastávkách, a ještě čucháme ty vaše smrady a taky se nás neptáte, jestli to chceme.. Jen ať vám to zdraží klidně na 200 Kč.

     • Když jsem měl v minulosti chuť na „čepované“, tak jsem věděl, že po návratu z hospody bude moje oblečení smrdět kouřem z cigaret min. dva dny. Dnes jsem v pohodě (a není nás v hospodě méně).

    • Souhlas, kdejakej fetak kteryho seberou predavkovanyho nezaplati do kasy vubec nic protoze vetsina jich je pod mostem na ulici, kradou, flakaj se a kdyz je pak z ty ulice seberou tak je jeste pekne v teplej nemicnici zdarma leci protoze jsou nemocny. Kurak si na tu lecbu aspon vydela v praci a i tak mu ne vzdycky pojistovna lecbu hradi. Nas slavnej stat by se mel spis zamerit na to aby pojistovny platili co maji a hlavne aby deti meli veskere leceni zdarma. To co ted hodlaji vybrat zdrazenim stejne zase nekdo rozkrade nebo to daji na nejaky “ verenny a dobre promysleny zakazky“

    • bu bu a co komančové a diktatůra?Babiš a podobní jsou lotři a skoro horší než v diktatůře.Blbiost je ale bohužel mnejde vyléčit a většina lidé jim ještě fantdí.

  • Ten Babiš může za všechno !!?? Je venku zima ?? Může za to Babiš !! Je moc horko, zase ten Babíš !! Není ti blbě ???

  • Ten Babíš fakt může za všechno !!?? Je venku zima ?? Za to může Babiš ! Je moc horko, zase ten Babíš !! Ještě ,že existuje ,jinak nevím na koho by se to svedlo !!!

  • Teď je sice u vesla Babiš a i kdyby byl Panbůh, tak na ty předešlé zdaleka nemá!!!! Nebo máte všichni tak krátkou paměť? To, co tu zůstalo – např. zlato, které se vrátilo do republiky, a také to, co lidi sami dávali v 68. je kde? A co ty peníze, jež Havel odpustil státům, které dlužili? A také – kde jsou ti, kterým Václav druhý amnestií prominul? Zemědělství, školství a hlavně dostupnost lékařské péče byla – určitě lepší než dnes, kdy mi zubař řekne, že pololetní prohlídky nedělá a opravu jednoho z více kazů naplánuje za rok!!!!! Ale na druhou stranu já toho zubaře mám.

 2. Neni to otom odnaucit nekoho kourit, stat ma velky prijem z cigaret , jinak zdrazuje se vse , vzdy po “ pridani penez ‚ na duchody ze …

 3. tak tohle se muze zdrazit ani mi to nevadi,klidne i o 50kc,na krabicku a alkohol taky. Mohlo by se zlevnit zas neco jineho,ikdyz to treba nezdrazila vlada ale nekdo jiny. Ono snizit dan a cena stejne roste tak je jasny ze nekdo zdrazil ale ne stat. Kdyz se drive zdrazovalo tak se neprotestovalo ale utahovali se opasky a vsici drzeli pusinky,divny kdyz to bylo zdrazovani smahem vse,jen lokomotivy se zlevnili.Kolik lidi si koupilo lokomotivu? neznam zadneho.

  • Zdraží se cigarety a kuřák řezník, pekař,zemědělec zdraží své výrobky aby na ty drahé cigarety měl, tak to zaplatíte téké to zdražení a stát získá peníze z cigaret i ostatních zdražených věcí- už to chápete.

 4. Nejsem kuřák, ani se nikoho nezastávám. Když už není kde brát, zaplatí to kuřáci, motoristi a obyčejní lidé. Děkujeme, že jste nám v době největšího ekonomického růstu rozebrali republiku.

  • pokud neumíte hospodařit a vaše výdaje jsou vyšší než příjmy tak jste v průšvihu ať je ekonomický boom a nebo recese 🙁

 5. Ať si krabička cigaret stojí klidně i 1000,- Kč aspoň ti smradlavé kuřáci nebudou otravovat život druhým.

  • Naprostý souhlas, chtěl jsem napsat jen 500,- 🙂 kuřáci jsou bezohledná prasata, která nemají pevnou vůli s tímto zlozvykem skončit a nás nekuřáky omezují, pociťuji to denně!

  • Pane ale když se zdraží cigarety potom řezník,pekař či zemědělec zdraží své výrobky aby na ty drahé cigarety měl. Chápete to. Tak ,že i vcy zaplatíáte za zdražení cigaret. Krásný den s drahou cigaretou. Já jsem nekuřák.

   • Podle Vás všichni co jste tam napsal hulí ják bouchlé kamna a protože nemají na hulení tak zdražují taky? A zdraví Vám slouží ???????

  • kdyby za ty peníze byl v cigaretách pořádnej tabák,tak by to tolik nesmrdělo! To ví i malé dtě. Upozorňuji vás že jsem nekuřák .-)

 6. Proč se tedy nezdraží i čokoláda, fasf foody atd. To je taky nezdravé a obézních lidí je tu celkem dost

 7. Je vidět, že ne všichni Češi jsou hloupí. Jasně že jde o látání děr v rozpočtu způsobených velkohubou „politikou“ soudruha velkouzenáře.

 8. Kéž by se kuřáci domluvili a ze dne na den jim přestali platit.Hned by se vidělo zda jde státu o zdraví nebo jen o prachy!

 9. Jsem kuřák, kdyby se ty prachy dali do zdravotnictví tak by mi to snad ani nevadilo. Ale že je to na zaplácnutí rozpočtu to mě se.re.

 10. Bohuzel dane jsou rozkradeny a v kase nic neni ,kdyby vsichni prestali naraz kourit a chlastat alkohol po litrech prijde stat na buben a skrachuje. Nebo by zvedl dan z benzinu o 300% aby byl na svem

 11. Tak nejjednodušší by bylo, kdyby se přestaly ty jedy vyrábět, zkrátka lidé by investovali peníze do něčeho jiného.

 12. Cigarety, drogy, alkohol….to by vůbec nemělo existovat. Jenže koho by pak naše „zdravotnictví“ léčilo? A nejen zdravotnictví, policie a vězeňská služba by málem neměly co dělat, psychologové, psychiatři, rodinní „koučové“, různá „centra“, neziskovky, všelijací asistenti…nebylo by také o čem jednat, psát, mluvit…Absence hnusných cigaret, drog a alkoholu by způsobila všeobecný kolaps! Je toto vůbec možné? A proto se radši všecko toleruje, on je to také pěkný byznys, bohužel.

 13. „Odnaučit čechy kouřit“??A přitom už počítají s dalšími 9mld. do rozpočtu,aby si poslanci mohli zase přidat…Když se ohánějí zdravotními riziky tak by mě docela zajímalo kde těch plánovaných 65mld. skončí….Doufám,že ve zdravotnictví…

  • ………….nenažranci mají stále málo ale ,, opasky “ utahují neustále nám ………………Tak co to máme za vládu ????…..Naše nebude !!!………

 14. Stát ve své nekonečné blbosti nechápe že je mi jedno komu dám peníze . Když zdražuje tak dám peníze pašerákovi a stát ostrouhá. Černý trh jen pokvete.

 15. Není to největší zdražení v historii. V roce 2006 ČSSD zdražila pod tlakem Evropské komise o 21 korun. To je již kolem 105 000 korun k letošku za 14 roků, které dluží ČSSD každému jednotlivému kuřákovi, kouřícímu denně 20 cigaret (jednu krabičku). Já stále věřím, že jednou bude přijat nějaký zákon o navracení takto politicky ukradených peněz lidem. Vždyť ceny tabákových výrobků a tabáku již nejsou tržní ale politicky a ideologicky manipulované jak tlakem Evropské komise na jednotlivé státy tak vládami těch států. „Jednou budem dál“ a spravedlnosti se dočkáme doufám, pokud ne, tak se nejedná o demokracii ale o pouhou masku demokracie jakési nově vznikající totality mám takový osobní dojem a holt budeme muset doufat v novou revoluci za dalších 40 roků :-)) S humorem Václav.

 16. Klidně at se zdražuje dál na takových to věcech s čím ale nesouhlasím že se zdražuje kojenecká výživa pro alergiky a nejen pro ně je to bordel , a především by měli začit odvádět daně ti co sedí doma celý život na zadku,ano každý se může dostat do situace že bude na sociálce ale odsud podsud

  • Nechápu proč, když stát má na DPH miliardy. Jasně chce víc, ale názor že stát chce aby přestali kouřit je nesmysl. Lidi budou více pašovat a krást.

 17. Ať se zruší bohaté soc.davky nepracujícím,
  Ať se zruší financování neziskových organizací
  Ať se zruší financování politických stran ze státních peněz.
  To by jsme se zde měli krásně.
  Ale bohužel to nelze, jelikož by to byla diskriminace.
  Proto musí pracující vydělávat na živobytí těm vyzir..kum

  • Především by se mělo zafinancovat utracení dementů, kteří nejsou schopní napsat kondicionál v rodném jazyce, a tím pádem zcela jistě parazitují na ostatních.

 18. zhatit plány ministerstva ohledně zvýšeného daňového inkasa ze zdražených cigare??? Na začátku bylo napsáno že to delaji proto
  aby nás odnaučili kouřit. Mám v tom nějaký nepořádek jdu si to přečíst ještě jednou.

 19. Pánové jem se pořád do hadujes, jak malý děti. Co kdybych šli všichni do ulic, a udělali konečně pořady, nemyslíte???

  • Souhlasim s tebou ja to rikam porad jit do ulic ale vsichni a udelat poradnou stavku a proti tem nenazrancum tak jak to udelali ve Francii takovou stavku a jak potom Makron zmenil jenze tady to v zadnem pripade nehrozi protoze cesi jsou posrani strachy

 20. V dobách kdy jsem kupoval „ameriky“ za 20,-,bych poznal podle „chuti“ většinu značek. Dnes stojí 5x tolik a je to seno bez rozdílu značky.

 21. Jen by mne zajímalo co se stane až nebudou lidé kouřit,pít alkohol a jezdit na baterie to budou muset zdanit každý nadech

 22. Už rok nekouřím. Kupoval jsem ciga za 40 Kč šlo o pocit nikde se o tom nemluví ale přibude paseraku. Jinak v Maďarsku jsem kupoval ciga za 30kc. Je škoda jak tento stát uvažuje a začínám si vyčítat že jsem volil Babiše

 23. Zdravím všechny přispěvatele,z toho co jsem si přečetl jsou odpůrci ale i příznivci kouření a td.,nicméně je tu skutečnost že zdraví nás všech je až to poslední co by vládnoucí nenajedence zajimalo a tím myslím od prvního z nich až po posledního ,důležité je dostat z lidí ty koruny které by si jinak sami jen těžko vydělali vlastníma rukama natož hlavou.

 24. Kdyby jen cigarety! Potraviny a energie zdražují mnohem víc! Elektřina už bude jen zdražovat a pošuci z EU chtějí auta pouze na elektřinu. Evropaje v (_!_)

 25. jenom by mě zajímalo o kolik by přišel stát peněz kdyby si kuřáci nekoupili ani jednu krabičku třeba jeden měsíc.Kolik z jedné krabičky cigaret jde výrobci,kolik prodejci?Furt se mluví o tom jak přestat kouřit.Kde potom stát vezme chybějící peníze?Co takhle aby každý občan včetně dětí žijících trvale v ČR platil za to že muže dýchat vzduch,muže se volně pohybovat?To nám ta demokracie vyjde pěkně draho.Hlavně že ti kteří o všem rozhoduji na všechno mají dopřejme jim vyšší platy oni si to zaslouží za to co pro nás dělají.Jsem hrdý a nesmírně mě těší že jsme tak skvělí národ a s pokorou se smíříme s každým navýšením,který nám pomůže naplnit onu prázdnou kasu.

  • Odpověď máš na každé krabičce například značka Petra
   Cena 116 Kč 20 Kč celí řetězec od pěstitele až po prodejce
   a 96 Kč daň.

 26. Nezastávám se názoru, že cigarety zdraví neškodí, ale co dnes je zdravé???? Ve všem je něco škodlivého od ovoce až po vzduch. Proč cigarety a alkohol stát nezakáže vyrábět když to tak škodí???? Protože by to dost citelně pocítil a proto je lepší svádět to na kuřáky jak zatěžují zdravotnictví a vesele dál zdražovat :-))) !!! Jen pro příklad, v době prohibice, kdy byl zákaz na tvrdý alkohol, přicházel stát o 200 miliónů denně ……

 27. Politici zdůvodňují zdražení cigaret snahou, odnaučit lidi kouřit, ale ministerstvo financí se třese na devět miliard, co zdražení přinese. Z čehož vyplývá, že s poklesem kouření se nepočítá, ale s doplněním státní kasy ano. Zdražení dopadne v podstatě opět jen na chudé lidi. Jestliže chtějí odnaučovat, měli by jít sami příkladem – jenže, oni na to mají.

 28. Stát si slibuje 9mld korun navíc,ale že ročně odejde 300mld korun na dividendech,to zřejmě naše politiky nezajímá.

 29. Nekouřit, nepít alkohol, jenom pracovat a odvádět daně,vzít si hypotéku,splácet leasing jako vzorný občan EU.

 30. Zdražují „aby odnaučili lidi kouřit“
  Zakazují kouřit v klasických českých hospodách „aby odnaučili lidi kouřit“
  A ptali se někoho, jestli o tu péči stojí?
  To je demokracie, to bych blil…

 31. To si delate srandu ne! co jim je do toho jestli kourim je to snad moje zdravi ne, zdravotni pojisteni si platim snad co se my serou do meho zivota.Jasne utracej miliardy ne nesmyslech a nejkratsi zpusob jak naplnit statni kasu je zdrazovat co prijde priste?tady kazdy kritizuje kuraky ale az se zdrazi neco co pouzivate vy tak sem zvedavej co budete psat.

  • A co takhle?Když se nebudou kupovat cigarety a tabák a bude se jezdit do zahraničí.Proč ne nakoupíme si na celí měsíc a mám Babiše v …. Zdražme o 13 korun všechno pečivo to jí takřka celí stát bude více a rychleji
   kasa naplněna.A komu se to nelíbí at si upeče doma nebo přestane jist pečivo.

 32. Obecně vzato páchají v této zemi na zdraví lidí mnohonásobně větší škody jedy obsažené takřka ve všech potravinách. Kuřáci jsou dnes ve srovnání s gastroenterologickými problémy pouhou okrajovou záležitostí.

 33. Všimněte si jedné věci. Klasická socka, nemá na jídlo, nemá na bydlení, nemůže zaplatit dítěti ve škole výlet, ale…
  Na cigarety má vždy a ne jinak to bude i na dále.

 34. I když jsem odnaučený kuřák, tak to zdražení beru jako nehorázný nesmysl. Je to přímý útok na rodinný rozpočet hlavně tam, kde mají děti. Kuřák se neodnaučí a dětem se ubere. Taky stát bude tratit protože se rozšíří černý obchod a ubude přítok peněz do státní kasy.

 35. Cigára jsou pořád levný, za bolševika jsem dával za Ameriky 20 korun. Dneska stojej cca 100 korun, to je tak půlka když to vezmu poměrem příjmů. Ať zdražujou, já mám naštěstí pevnou vůli a nepřestanu.

 36. Jsem kuřák,že cigarety zdražily je mi jedno,vozím si tabák z Německa a Polska,je tam levnější,já už totiž tomuhle státu nedám na daních z cigaret ani korunu.
  Líbí se mi ty „ultrakovaný“ názory někuřáků,at stojí krabička 200,1000Kč atd.Ano, oni nekouřej tak je jim to jedno.Já zase nejím hovězí maso,nepiju pivo,neplatim nájem,netopím plynem +dalších 27543 věcí které k životu nepotřebuju.
  Takže je mi jedno když bude stát pivo 100,maso 500,plyn 10 na třetí atd.Klasický čecháčkovství,soused kouří,zdražily mu cigára ,to je dobře-vy jste ubožáci IQ pokojový teploty…………

  • Ano, to jste trefil správně. Toto je přesné klasické Čecháčkovství. Závist, škodolibost, ale i radost z neúspěchu druhých. Jen když se má něco dotkonout jich, to je hned oheň na střeše.

 37. Myslím, že řešením je spíše zdražit zdravotní pojištění. Protože kouří přece jen spíše spodnina společnosti – začíná to být společensky nepřijatelné a těch by se to citelně dotklo. Je mi jasné, že tito lidé raději ušetří na dětech a na jídle, než by si nechali vzít své náročné koníčky – chlast a cigára. A protože se snadno dá pašovat a obcházet zákony, tak citelné zvýšení zdravotního pojištění je jedna z mála možných cest.

 38. Někdy v roce 2003 jsem byl ve Francii a už v té době, tam krabička Marlborek stála přes 150 korun. Když jsme těm Frantíkům říkali, že u nás stojí jen 50,- hned říkali že je od nás budou k nim budou dovážet. K jejich stopadesáti korunám v roce 03 máme ještě daleko. Toto je jeden z mnoha aspektů, kdy je krásně vidět, jak jsme ekonomicky zaostalý národ, když nejsme schopní dostat se ani na úroveň Francie dvacet let zpět.

  • Ano, ve Francii teď stojí krabička kolem 250kč, ale to nemůžeš srovnávat. Celkově je tam život mnohem dražší, ale také mají mnohem vyšší platy než v ČR.

  • Například v Norsku stojí krabička Marlborek 350 korun, je to o tom že tolik stát může vzhledem k norským příjmům.
   Hlavně si uvědomte, že těch 70% ceny krabičky co tvoří daně dokáže stát rozfofrovat dřív než dokouříte první cigaretu.
   Přešel jsem na E cigarety ale stejně mě vytáčí komentáře typu: ať to zdraží na 1000! Jj, ale pak Vám zdraží něco, co kupujete a hýkáte jak oslí farma.
   Politik, co vlastním přičiněním nedokázal vyprodukovat jedinou korunu musí aspoň cokoliv zdražit.Proč by přemýšlel, co by se dalo udělat lépe a efektivněji, když je jednoduší navýšit spotřební daň?
   A bude hůř.

 39. Je mi zle z některých komentářů tady. Ano jsem kuřák, zdražení mi sice vadí ale tak co, zdražuje se všechno. Stejně kvůli tomu kouřit nepřestanu. Bydlel jsem pár let ve Francii, sice tam jsou platy vyšší, ale cigarety stojí 10€ (cca .250kč), takže je to všude stejné. Ač se zakázalo kouření v hospodách, s čím moc nesouhlasím.. myslím si, že by to mělo být na rozhodnutí provozujícího, ale budiž. Nemám problém si jít zapálit ven. Ale ta věc z které mi je zle, jsou ti lidé tady v komentářích. Jak můžete někoho odsuzovat jen proto, že kouří? Na tom není nic zlého a je to každého věc. Jak můžete kuřáky srovnávat s narkomany, nebo nás nazývat prasaty? Lidi PROBERTE SE.

 40. Není na tom nic složitého. Už pátým rokem si pěstuji na zahradě tabák virginský, čtyřicet rostlin mi stačí na mojí roční spotřebu. Dá to sice trochu práce ale vím co kouřím a fermentace tabáku se mi dokonce stala koníčkem. To co se v dnešní době prodává v trafikách jako tabák a cigarety se s doma vypěsovaným tabákem nedá srovnat. Jako bonus ročně ušetřím třicet tisíc kaček a ještě se mi vrátil krevní tlak do normálu.

 41. A já si pěstuji svůj vlastní tabáček na zahradě ,kolega na balkoně až si ho lidi začnou sami pěstovat kde to jen půjde tak si mohou zdražovat cigarety ležáky .

 42. Jo pořád málo. Pro vládu určitě a pro lidi také. Krabička by měla stát minimálně 500 aby se aspoň trochu vyrovnaly náklady na léčení kuřáků. Potíž je v tom že čím dražší budou tím víc lidí co dostanou konečně rozum přibude. I já se mezi ně již zařadil a jsem na to náležitě hrdý a jsem tomu moc rád.Zase o korunku víc, o zdraví ani nemluvě.

 43. To by stát mohl konečně prosadit placení léčebných výloh pro odvykání kouření.
  Proč mají odvykačku grátis jen ochlastové a narkomani?

 44. Ach. Díky politikům za flagrantní odkrytí jejich úlisnosti na tak jednoduchém příkladu, neb demagogické vysvětlení zdravotními riziky kouření a snahou odnaučit Čechy tomuto zlozvyku se dá extrapolovat na celé jejich počínání.

  Samo sebou, že rizika kouření jsou politiky vítaná, neb slouží jako scestná záminka pro zdražování (a scestné důvody na vypatlanou masu fungují nejlépe), a odnaučit Čechy tomuto zlozvyku nikdo nechce, neb kuřáci dofinancovávají Rozkrádistán jinak ne zcela přesně zvaný „české zdravotnictví“.

  Politici jen radostně využívají brutální návykovost nikotinu, která umožňuje zdražovat cigarety prakticky donekonečna. Tu a tam se vyskytne méně škodlivá a dokonce levnější alternativa. Ta bude vbrzku zdaněna taktéž, pod podobně scestnými záminkami.

  Stát je obyčejný drogový dealer. Ostatně i onen argument proti plošné ilegalizaci tabáku (bude se pašovat a stát přijde o peníze na daních!) zcela jasně demaskuje podstatu tabákového byznysu a státní benevolence ke kuřákům i zdražování tohoto návykového hnusu.

 45. Starost našich politiků o naše zdraví mě doslova dojímá,skoro mě to přivádí k pláči,řekl jsem si ale až budou stát cigára více než stovku,nechám to prodejci ležet na pultě a to jsem také splnil,nechť si je vyhulí v poslanecké sněmovně-A mohu to jenom doporučit,cítím se o mnoho lépe a v reiffeizence mě zůstává pět táců na víc,hulil jsem 55 let a nikdy jsem si nemyslel,že o kouření mě připraví Havloidní demokrati.A BUDE LÍP,jen nikdo neupřesní kdo na tom bude líp,normal občan to asi nebude.Vedete to soudruzi od deseti k pěti,děkujeme,odejděte.

 46. ČR přestává být stát kde se dá žít!Alkohol nepiju,nekouřím,auto již 20 let na levné LPG,maso jím posledních 10 let jen vyjímečně.Přesto si např. na nové auto nikdy neušetřím.Přoč?Bydlím a pracuji v pohraničí se Slovenskem kde jsou platy almužny a většina důchodců má víc než já výplatu na hlavní pracovní poměr.Papaláše v Praze východ vůbec nezajímá a klidně nás tu nechá pochcípat hlady.Jak byla povodeň v roce 1997 tak nikdo nepomohl.Všichni mají pohraničí v (_!_)……Jak je možné že v Praze berou za stejnou práci jako já tady skoro o 10000 kč víc,přitom mají MHD nebo firemní svoz.Já musím živit auto na dojíždění do vzdálené práce kam se jinak nedostanu.Pro případ poruchy auta nebo jen blbé skončené STK musím živit druhé malé auto jako nouzovku na dojetí do práce.Nemohu volat že auto nenastartovalo a já budu doma.To bych dlouho ve firmě nezůstal!

 47. Příští rok, prvního února to bude čtrnáct let co nekouřim.
  Sekl jsem s tím ze dne na den,jednatřicátýho ledna večer jsem ještě kouřil a prvního února jsem nekouřil. Jak jednoduché! Žádné náplasti nebo prášky jsem nepoužíval!!!

 48. Myslím že cigarety by mohli klidně už zrušit, zaprvé kvůli tomu že lidé dnes daleko více peněz utratí za jiné zbytečné věci z kterých má stát peníze a to myslím třeba hraní a sázení na internetu,,, zadruhé dnešní cigarety resp. tabák je oproti tomu před 30 lety prakticky bez chuti ,, je to šmejd se kterým jsem už také skončil protože jsem si uvědomil že jediné co z kouření mám je to že smrdim a opravdu kuřáci smrdí,,,

 49. Jen ať zdražej. Možná si kuřáci uvědomí, že by měli přestat. Neni z toho jedinej dobrej efekt. Jen smrad, utracený peníze a propálenej pajšl.

 50. no ´jo když nechcete dlouhopisy tak zdaníme cíga alko a pak sex(já přestal když stály startky 50)

 51. přestat kouřit je jen o te silne vuli . no a kdo nechce platit za drahe cigara tak ad začně hulit travu je to pořad levna zaležitost .)

 52. Krabička cigaret
  Výroba jedné krabičky cigaret je od jedné do pěti korun, v závislosti na kvalitě použitého tabáku a zemi zpracování. Zbytek peněz, které za krabičku cigaret dáte trafikantovi, spolknou daně, marže obchodníků a odměna výrobci.

 53. Podle úrovně pravopisu bych tipovala, že úplně všechny tyhle komentáře psala jedna jediná osoba. Nebo zřejmě kouření likviduje mozkové buňky ve velkém.
  Aby to opravdu fungovalo, musely by se do toho zapojit i zdravotní pojišťovny a prostě přestat kuřáky pojišťovat. Zdražení cigaret samo o sobě povede leda ke šmelině, a nic jiného než šmelina to opravdu za současných podmínek není. Jaké procento kuřáků opravdu přestane kvůli penězům? Má někdo nějaký seriózní vědecký výzkum?

 54. Obecné pravidlo platí pořád stejně a nikdo to nebere v úvahu. Pokud se zdraží, automaticky nebude prodáno stejné množsví takového zboží a výnos z prodeje a navýšení daní často bývá nižší než před zdražením. Pokud tedy ekonomiku ovládají studovaní idioti, nelze se konečnému stavu divit. Čím více se vybírá z nekonečné řady daní, tím více je vše dražší a tím méně nakonec peněz zůstane. Dříve nebylo DPH a žilo se. Je soustavný tlak na stavbu bytů a přitom se pak v létě zjistí, že se dříve zelená plocha mění na beton, nezůstává voda, sídliště jsou žhavá místa a už se zdražuje voda pro sucho. nelze stavět dál a dál. Nelze podporovat utečence a zmenšovat životní prostor. A mnoho další nesmyslů, které nakonec v krátké době vyvolají občanskou válku…..

 55. Kašlu na stát, ten už mi sklamal ve všem, proto tabák si pěstuji sám, víno také, a jídlo rovněž. Momentálně zařizuji koně, abych nekupoval ani tu naftu.

 56. Ty lidi jsou v pasti vlastní hlouposti, kterou udělali před lety.
  Já mám jen štěstí, že by mi cigára k tomu být in stejně nepomohly. A moje supr manželka je vyloženě nesnáší.
  Takže máme ušetřeno 6000 do kasičky měsíčně.

 57. Nesouhlasím. Jsou to pouze snadno a rychle získané peníze. Ale v dlouhodobém měřítku to podporuje černý trh, který ve finále stát o zisky připraví. Kdo chce kouřit, bude kouřit stále, v tomto směru je zdravotní efekt zanedbatelný. A pokud se někdo rozhodně že bude kouřit, je to jeho volba, čili tím se zabývat nebudu. A je třeba si uvědomit, že výpadek v příjmech z daně díky černému trhu, odnesou i ti kteří to zde tak oslavují. Zdraží totiž skokově něco jiného aby se příjmy dorovnaly.

 58. Skoda ze se vsichni kuraci v cesku nedokazou domluvit na nekolika denni abstinenci, nebo prezit neco malo s nejakou ubalenou zasobou, to by byla sranda pak cist a poslouchat ty kecy chytraku, pritom kuraci a lidi co kupuji chlast, jsou uz snad jedini co drzi posledni zbytky ekonomiky nad vodou.

 59. Kdyby vláda chtěla dotlačit kuřáky přestat, zakázala by prodej a výrobu.
  Návykovost je vysoká i konopí je na tom lépe, takže droga to je a dost silná a je důvod tabákové výrobky zakazát.
  Jenže- o prachy jde především.

 60. Jak jinak kuřáci vždy drželi ekonomiku nad vodou a když se poslalo na UK tolik milionu tak kde jinde zdražovat aby se ten úbytek zalepil 😀 prostě cigára slouží jako náplast 🙂 A nepamatuju že by např na Cigára někdy někde byla akce ze slevou když na vše je ! Jen na cigára ne 😀

 61. Možná by bylo dobré přestat tabák a cigára úplně zrušit!!! Ještě at přestanou vyrábět veškerý alkohol a můžou Českou ekonomiku úplně položit!!! Tyto jmenované věci zatím drží Českou ekonomiku nad vodou!!!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Euro těsně pod paritou

Evropské akciové trhy byly v úterý výrazně v zeleném, což zvedlo náladu i společné evropské měně. Ta se dostala těsně pod paritu na úroveň 0,99 USD/EUR. Ve srovnání s předchozím dnem byla o 1,25 procenta silnější.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB