Představte si, že by součástí společného vybavení nového rezidenčního projektu, které je určeno pouze pro jeho obyvatele, byl také střešní bazén s barem, vířivkou a sluneční terasou, nebo prostor pro grilování, venkovní kino či soukromý park pro venčení psů.
K tomu ještě další služby včetně prádelny nebo zvukotěsného studia pro natáčení videí a dalšího obsahu. A to se ceny bytů v takovém domě pohybují hluboko pod českým standardem, až na polovičce. Takové bydlení skutečně existuje, ovšem nikoli v Česku.
Developerská skupina UDI Group začne na začátku příštího roku stavět svůj další bytový projekt v Latinské Americe. Po Panamě nyní otevírá možnost investovat také v sousední Kostarice. Obě země patří k nejstabilnějším zemím regionu, Kostarika je dokonce označována za nejlepší destinaci na světě pro strávení důchodu.
„Zájem o byty v našem projektu Aranjuez-23 v Kostarice bude samozřejmě především od tamních manažerů, lékařů, učitelů nebo studentů. Očekáváme ale také, že prodáme část bytů lidem v České republice nebo dalších evropských zemích, ať již jako investici k pronájmu, nebo pro vlastní využití,“ uvedla ředitelka strategie developera Marcela Fialková.
Firma chce v Kostarice investovat téměř půl miliardy korun. „Máme již podobnou zkušenost s naším prvním latinskoamerickým projektem Square 72 v sousední Panamě. Tam jsme předprodej zahájili letos a nyní již máme prodáno sedmnáct procent bytů. Několik z nich si pořídili právě investoři z Česka,“ konstatovala Fialková.
Nejlepší pro strávení důchodu
Kostarika i Panama jsou bezpečné demokratické státy, nejstabilnější v regionu a patří také k zemím s nejrychlejším ekonomickým růstem. Také realitní trh zde roste a má rychlou návratnost. Výnos z pronájmu se v obou zemích pohybuje na úrovni 6,5 procenta což je téměř dvojnásobek oproti Praze.
Je zde rovněž příznivá daňová politika, v Panamě jsou například nemovitosti prvních deset let osvobozeny od daně z nemovitosti. V obou zemích je možné při určité investici do nemovitostí získat dlouhodobé povolení k pobytu.
Obě země patří mezi nejlépe hodnocené destinace pro strávení důchodu. Renomovaný časopis International Living letos zařadil Panamu v celosvětovém porovnání na čtvrté místo a Kostarika je dokonce vítězem tohoto prestižního žebříčku.
Dům, jehož autorem je přední dánský architekt Morten Schmidt, vyroste v živé a moderní čtvrti Barrio Escalante blízko centra hlavního města Kostariky San José.
„To leží ve vnitrozemí, vzhledem k tomu, že Kostarika je součástí úzké pevninské šíje, která spojuje jižní a severní Ameriku, je možné se z hlavního města za poměrně krátkou dobu dostat autem jak k Pacifiku, tak i ke Karibskému moři,“ řekl ředitel UDI Group pro Latinskou Ameriku Štěpán Svoboda.
Samozřejmostí podle něho je, že byt ve vzdálené karibské zemi je možné koupit přímo v České republice bez nutnosti vycestování, zaplatit v korunách, eurech nebo dolarech, a také zajistit převzetí po kolaudaci a dále jeho profesionální správu včetně zajištění nájemníka.
V hlavním městě sousední Panamy už developer chystá stavbu prvního svého projektu Square 72, jehož součástí je rovněž bazén, posilovna, kino, co-workingový prostor a další vybavení. Vyroste v jedné z nejžádanějších oblastí blízko centra Panama City, která se nazývá San Francisco a navazuje na finanční čtvrť.
Další projekt chystá developer v příbřežní oblasti Coco Del Mar s výhledem na Pacifik. Počítá se také s vyšším standardem vybavení domu. Vedle bazénu a grilovacích prostor tak bude k dispozici také hřiště pro basketbal a malý fotbal nebo běžecký okruh.
Češi mají o cizinu zájem
Zvýšený zájem o nemovitosti v zahraničí potvrzuje také společnost Century 21 – také proto, že mnohé domy a byty jsou v jiných zemích cenově výhodnější.
„V posledních letech se snažíme mít co největší nabídku zahraničních nemovitostí, protože jde o potenciál, který byl dlouho opomíjen. Díky naší nabídce tak máme každý týden desítky vážných zájemců o zahraniční nemovitosti,“ řekl Tomáš Jelínek, ředitel Century 21.
Největší zájem podle něj projevují Češi o nemovitosti v Chorvatsku. „Zrovna nedávno jsme prodali dvougenerační dům se čtyřmi apartmány dva kilometry od moře v hodnotě 7,5 milionu korun.
Pomohli jsme splnit sen jednomu páru a provedli je celým nákupem od A do Z včetně pomoci s převodem peněz, přičemž jsme klientům pomohli uspořit poměrně velkou částku,“ uvedl Jan Štěpánek za kancelář Century 21 Sea side, která se na prodej nemovitostí v Chorvatsku specializuje.
Velmi atraktivním lokalitou pro české investory se stalo také Španělsko. Mezi další destinace, kde Češi hledají investiční nebo rekreační nemovitosti, patří Tenerife i další Kanárské ostrovy nebo Kypr. Za relativně levnou a lukrativní destinaci pro náš trh platí stále Bulharsko. Century 21 nabízí nemovitosti také ve zmiňované Kostarice, nebo také v Turecku, Egyptě či Alžírsku.
Také z letošního průzkumu agentury Ipsos vyplývá, že se stále více Čechů poohlíží po nemovitostech v cizině. Ačkoli nyní o ně jeví zájem jen okolo pěti procent investorů, v následujících letech to plánuje už každý pátý. Důvodem je právě to, že v tuzemsku jsou reality příliš drahé.
„Do nemovitostí začínají investovat i lidi s nižším středním příjmem,“ uvedl Michal Straka ze společnosti Ipsos. Dodal, že je to je výrazná změna oproti minulým letům, kdy byly tyto investice doménou lidí s vyššími nebo středními příjmy.
Nějak nechápu význam článku. Pokud bude chtít někdo investovat, bude ho zajímat kde, jak a za kolik. To se nikde nedočtete.
To nás mrzí. Kdybychom napsali, „kde, jak a za kolik“, jak navrhujete, jiní čtenáři by pro změnu psali, že je to placená reklama. My jsme ale chtěli přinést článek se zajímavým obsahem; kdo bude chtít vědět víc, nepochybně si sám aktivně dohledá.
Redakce