Meziměsíční stagnace inflace

Po nárůstu meziroční inflace v dubnu na 2,9 procenta došlo k jejímu poklesu v květnu na 2,6 procenta. Hlavní důvod dubnového nárůstu inflace, ceny potravin, tentokrát měly opačný efekt.
Poslední verze makroekonomické prognózy České národní banky predikovala květnovou inflaci ve výši 2,5 procenta. Ilustrační foto: ČNB

Meziměsíčně se cenová hladina nezměnila, ale cenový vývoj ve spotřebitelském koši se mnohdy znatelně lišil, klesly např. ceny pohonných hmot či některých potravin. Naopak se zvýšily ceny stravovacích a ubytovacích služeb.

V meziročním vyjádření bylo zpomalení inflace dáno především cenami v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, kdy v mnoha případech zrychlil dezinflační proces jednotlivých položek nebo se zpomalil nárůst jejich cen.

Ceny mouky byly nižší o 23,5 procenta (v dubnu o 19,1 %), vajec o 23,5 procenta (v dubnu o 15,5 %), ovoce o 6,7 procenta (v dubnu o 2,8 %) či masa o 5,8 % (v dubnu o 3,9 %). V případě nealkoholických nápojů bylo zaznamenáno zmírnění růstu jejich cen z dubnových 5,4 procenta na aktuální čtyři procenta.

Cenová hladina rostla zejména z důvodu dále rostoucích cen v oddíle bydlení, kde dále rostly ceny elektrické energie, vodného a stočného o více než deset procent. Ceny nájemného byly meziročně vyšší o více než sedm procent, na druhé straně dále klesají ceny zemního plynu (-6,6 %) a tuhých paliv (-3,9 %).

O více než deset procent vzrostly také ceny pohonných hmot, což je dáno vyšší cenou ropy a slabší korunou. V oddíle stravování a ubytování vzrostly ceny stravovacích služeb o 7,5 procenta a ubytovacích služeb o 10,2 procenta, kde mohlo sehrát roli mistrovství světa v hokeji konané v České republice.

Podnikatelé mohli využít vysokého zájmu o šampionát a navýšit své cenové požadavky. Nicméně inflační tlaky v této oblasti byly zřejmé již dříve, a proto nelze očekávat skokové snížení inflace. Ceny v oblasti služeb stejně jako v dubnu stouply o 5,3 procenta, zatímco v případě zboží došlo ke snížení z 1,4 procenta na 0,9 procenta.

Poslední verze makroekonomické prognózy České národní banky (ČNB) predikovala květnovou inflaci ve výši 2,5 procenta a tento výsledek tak může bankovní radě naznačit, že dubnové zvýšení inflace bylo pouze jednorázovou záležitostí.

Prostor pro další uvolňování měnové politiky tak z našeho pohledu existuje, ačkoli někteří členové bankovní rady se vyjadřovali ve prospěch opatrnějšího přístupu. My v tuto chvíli očekáváme, že ČNB sníží sazby na svém červnovém zasedání (27. 6.) o 50 bazických bodů, nicméně pravděpodobnost snížení o 25 bazických bodů je přinejmenším stejně vysoká.

Inflace se snížila z dubnových 2,9 procenta na 2,6 procenta v květnu, přičemž trh očekával mírnější pokles na 2,8 procenta. Zcela zásadním faktorem byl opět vývoj v oblasti potravin. Rizikem je ovšem opětovné navýšení jejich cen, proto je třeba dále pozorně sledovat vývoj v tomto segmentu, aby nedocházelo k neopodstatněnému cenovému nárůstu.

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB