Rekordní účast v eurovolbách přinesla i rekordní miliony za odevzdané hlasy

Dokonce i ty politické strany a hnutí, které se ani nepřiblížily k pětiprocentní hranici a v letošních volbách do Evropského parlamentu (EP) nezískaly ani jedno křeslo, dostaly díky odevzdaným hlasům tuzemských voličů miliony korun.
V novém Evropském parlamentu si 21 křesel pro Českou republiku rozdělí 11 politických uskupení. Stranám současné vládní koalice z toho připadne pouze devět. Pomyslnou většinu v eurovolbách, tak jako mají nyní v tuzemském parlamentu, by měly, pokud by letos Piráti v eurovolbách o dvě křesla nepřišli. Ilustrační foto: Pixabay.com

Letos se díky rekordní volební účasti rozděloval největší balík peněz, nejvíce si z něj ukousne Babišovo hnutí ANO. Ukázal to rychlý přepočet „hlasů na peníze“ a následná analýza, které v noci z neděle na pondělí udělala redakce Finančních a ekonomických informací (faei.cz).

Podle zákona o volbách do Evropského parlamentu má nárok na státní příspěvek 30 korun za každý odevzdaný hlas, pokud politické uskupení dostane minimálně jedno procento hlasů. Tuto hranici nakonec překročilo 11 stran, koalic a hnutí, čímž se potvrdil předvolební odhad redakce faei.cz.

Vzhledem k tomu, že volební účast byla u letošních eurovoleb rekordní, rozdělí se i rekordní suma peněz. Český statistický úřad nakonec spočítal 2 968 889 platných hlasů, přičemž volební účast byla 36,45 procenta hlasů. Jedenáctka „vyvolených“ si díky tomu rozdělila 85 686 420 korun.

Největší část si ukouslo vítězné hnutí ANO. Za 776 158 odevzdaných hlasů (26,14 %) tak dostane 23 284 740 korun. Na druhém místě skončila vládnoucí koalice Spolu, která za 661 250 hlasů (22,27 %) obdrží 19 837 500 korun.

Třetí skončil letošní „skokan voleb“, totiž koalice Přísaha a Motoristé, které lidé dali 304 623 hlasů, což představuje velmi slušnou částku 9 138 690 korun. A hlavně dvě křesla v europarlamentu. Bude zajímavé sledovat, jak budou překvapivou přízeň více než deseti procent voličů v eurovolbách vysvětlovat politologové.

Své dva poslance bude mít v Evropském parlamentu také levicové uskupení Stačilo!, které získá lehce přes 8,5 milionu korun. Starostové a nezávislí vyinkasují necelých 7,8 milionu, Piráti, kteří „mezivolebně“ přišli o dvě křesla, dostanou více než 5,5 milionu a SPD a Trikolora zhruba 5,1 milionu korun.

S prázdnou však neodejdou ani ty politické subjekty, pro něž zůstaly brány Evropského parlamentu zavřené. Hnutí PRO Jindřicha Rajchla dostalo sice jen 2,15 procenta (63 959 hlasů), i to ale stačí na více než 1,9 milionu.

Dalším neúspěchem skončily volby pro sociální demokracii – SOCDEM (1,86 %, 55 260 hlasů), ale do stranické pokladny jí stát nasype téměř 1,7 milionu. Je zjevné, dříve vládnoucí straně nepomohla ani změna vedení strany, ani jejího názvu.

Příspěvek dostanou i Svobodní, a to více než 1,5 milionu za 52 408 hlasů (1,76 %). A jako poslední nad jedním procentem skončili Zelení, kteří si přijdou na bezmála 1,4 milionu za 46 127 hlasů (1,55 %). Zbylých 19 politických stran, koalic a hnutí z celkem 30 kandidujících odcházejí s prázdnou. Nedostaly se nad jedno procento, nezískaly jediné poslanecké křeslo, a tudíž ani korunu od státu.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB