Cestovní aplikace: Moderní a nenároční šerpové

Poradí s nákupem, plánováním dovolené, vyhledáváním kempovišť i hotelů, zorganizují váš den, odhalí turisticky méně známá zákoutí, ale pomohou i s výukou cizího jazyka či vás spojí vás s příbuznými na druhém konci světa, a dokonce monitorují váš pobyt v zahraničí.
Objevujte turistické destinace i bez zbytečných stohů map. Pomohou vám cestovatelské aplikace. Foto: Pixabay

V dnešním, moderním digitalizovaném světě si už jen těžko představíme řízení automobilu bez navigace nebo si jen tak vyrazit do parku a nemít v kapse mapové podklady. Starší generace sice ještě stále houževnatě odolávají, později narození si ovšem bez mobilních aplikací připadají jako na moři bez kompasu! Ano, některé aplikace nám opravdu usnadňují život a řadu z nich stojí za to prozkoumat.

V bezpečí domova i v exotických destinacích

Plánujete dovolenou v nebezpečných destinacích a máte obavy z nečekaných situací? Stačí se zaregistrovat do systému Drozd (Dobrovolné registrace občanů České republiky) Ministerstva zahraničních věcí (MZV) a nahlásit svůj pobyt. Mobilní aplikace obsahuje vše, co může cestovatel potřebovat. Výhodou registrace je zejména možnost navázání rychlého kontaktu s českými občany v zahraničí, ať už prostřednictvím SMS, nebo e-mailové zprávy. MZV a česká konzulární služba může cestovatele včas varovat před nenadálou událostí nebo je v případě potřeby v zahraničí kontaktovat a instruovat o dalším postupu.

V letos spuštěné bezplatné mobilní aplikaci jsou shromážděny důležité informace pro cestovatele, jako jsou například kontakty na zdravotní a záchranné složky v příslušné zemi, kam právě cestujete, adresy na nejbližší zastupitelský úřad ČR, včetně nouzové linky určené pro řešení krizových situací občanů.

„Naleznete v ní rovněž seznam nejnovějších upozornění na cesty, která MZV vydává v případě bezpečnostních hrozeb, nebezpečí způsobeném živelními pohromami, epidemiemi nebo z jiných důvodů,“ líčí výhody aplikace exkluzivně pro portál Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) mluvčí resortu Irena Valentová.

I bez mapy za nezapomenutelným zážitkem

Objevujte turistickou destinaci i bez zbytečných stohů map. Jedna z nejstahovanějších aplikací na světě MAPS.ME nabízí offline mapy všech zemí, jež fungují kdekoliv a kdykoliv. Celkový počet stažení se již přehoupl přes sto milionů, nejčastěji se využívá v Evropě (37 procent) a Asii (30,5 procenta). Dokonce i na Blízkém Východě se až 11,6 procenta lidí orientuje podle těchto mapových podkladů. Nejmenší zastoupení má Afrika s 4,7 procenty a zbylá 2,2 procenta připadají na ostatní lokality.

„Pomocí naší služby si uživatel může naplánovat trasu, rezervovat hotel, navštívit restauraci celebrit, využít offline navigaci jak pěšky, tak i na kole, autem či taxíkem. Na mapě jsou zobrazeny budovy v detailech, a tak nechybí ani požární hydrant, skryté chodníky či tajné pláže,“ popisuje výhody navigace jeden z programátorů Dmitriy Oleynichenko. I u nás se začíná aplikace postupně prosazovat. V únoru 2018 do ní totiž bylo zařazeno například pražské metro.

MAPS.ME se hojně využívala i během nedávno skončeného mistrovství světa ve fotbale, jež se konalo na přelomu června a července v Rusku. Vývojáři na základě dat vysledovali oblíbená místa uživatelů chytré aplikace. V Moskvě se turisté zdržovali především u Chrámu Vasila Blaženého, samozřejmě na stadionu Lužniki, u Velkého divadla. Mezi nejčastěji navštěvovaná místa v Petrohradě patřily Katedrála svatého Izáka, Chrám Kristova vzkříšení, Krestovskij stadion či Katedrála Panny Marie Kazaňské a Ermitáž.

„Žhavou novinkou, jež se nyní testuje, je vyhledávání místních průvodců, kteří se s vámi spojí a mohou vám ukázat nejznámější pamětihodnosti v místech, kam se chystáte. Stačí si jen naplánovat itinerář a přihlášení průvodci vás mohou kontaktovat,“ řekl pro FAEI.cz Oleynichenko.

Mobilní klíč k českým památkám

Pokud plánujete zůstat na léto v Česku a objevovat naše nejvyšší pohoří, určitě sáhněte po mobilní aplikaci „Krkonoše – Průvodce“. „Turista si může vybrat z různých naučných stezek, turistických tras i cyklistických sjezdů. Je zde také stránka věnovaná pohádkových Krkonoším, questingovým trasám neboli hledačkám a také GEOFUNu – mobilním geolokačním výletním hrám v Krkonoších i v Podkrkonoší,“ popisuje lákadla Klára Hančová zastupující provozovatele aplikace Svazek měst a obcí – Krkonoše.

Kompletní informace o českých památkách pak naleznete v aplikaci Klíč k památkám, jež vznikla pod záštitou Ministerstva kultury České republiky, Národního památkového ústavu a Asociace majitelů hradů a zámků.

„Najdete v ní více než sto hradů, zámků a dalších památek. Těší nás, že se každým rokem zapojí další a rozšíří tak dosavadní nabídku. Tento program je v České republice naprosto ojedinělý – zahrnuje nejen státní, ale také další kulturní a historické skvosty z řad soukromých i městských,“ dokládá široký záběr správkyně aplikace Markéta Mildeová, referentka Oddělení marketingu a služeb správy památkových objektů Národního památkového ústavu.

Ať už se rozhodnete strávit svou dovolenou kdekoliv, aplikace jsou tu od toho, aby vám cestu ulehčily. Sice jich na internetu naleznete nepřeberné množství, ale stojí za to věnovat trochu času a úsilí a vybrat si z nekončící nabídky tu pravou.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Technologie

Mastercard partnerem české vlády pro digitalizaci

Společnost Mastercard se stala významným partnerem vlády České republiky v oblasti digitalizace. Firma o tom informovala v tiskové zprávě. „Cílem Mastercard je ve spolupráci s místními úřady a soukromým sektorem …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Devět z deseti rodičů dává dětem kapesné. Nejčastěji kolem pěti stovek měsíčně

Průzkum
Typické české dítě jako kapesné od svých rodičů dostává kolem 500 Kč měsíčně, rodiče mu je vyplácí pravidelně každý měsíc a nejčastěji v hotovosti. Vyplývá to z marketingového výzkumu, který si na téma rodinné finance u výzkumné agentury Kantar zadala Equa bank. Oceňujeme, že banka šetření neprezentuje jako „reprezentativní průzkum“, což při pěti stech respondentů činí řada jiných firem.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru