Putin je připravený zahájit jednání s Ukrajinou. Apel Číny zjevně zabral

Rusko je připraveno poslat svoji delegaci do Minsku, k jednání s Ukrajinou. Podle Kremlu jde o odpověď na prohlášení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že je připravený jednat o neutrálním postavení Ukrajiny.
Otázkou zůstává, zda si tento apel v Pekingu „objednal“ sám Putin, aby mohl z invaze začít vycouvávat, aniž úplně ztratí tvář. Ilustrační foto: Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=67389252

Kreml ovšem může ve skutečnosti reagovat hlavně na dnešní apel Číny, aby Rusko a Ukrajina usedly k vyjednávacímu stolu. Otázkou zůstává, zda si tento apel v Pekingu „objednal“ sám Putin, aby mohl z invaze začít vycouvávat, aniž úplně ztratí tvář. Nebo zda se Čína do situace vkládá ryze na základě vlastního rozhodnutí.

Slabé sankce Západu totiž dláždí cestu čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi, aby se ujal potenciálně dobře propagandisticky využitelné role mírotvorce. Si se dříve během dneška telefonicky spojil s Putinem, aby jej právě vybídl k jednání s Ukrajinou. Rusko poté svůj postoj k jednání s Ukrajinou změkčilo.

To nepochybně může být průlom v dosavadní situaci. Znamená to, že Čína do ní vstupuje aktivněji, než se dosud mohlo zdát. Nejde-li o nějaký druh kouřové clony, značí apel čínského prezidenta dále to, že Putin s Pekingem nijak zvlášť koordinovaný není.

Což znamená zase to, že Čínu, resp. její zájmy, mohl v rámci invaze na Ukrajinu v něčem zaskočit, či dokonce poškodit. To, že Putin zjevně vyčkával na konec olympijských her právě v Číně, než invazi zahájil, Pekingu evidentně nestačí, aby se konflikt na Ukrajině nezačal snažit korigovat.

Peking má na Ukrajině své ekonomické zájmy. Čína v žádné úzké alianci s Ruskem nepostupuje, například se nyní zdráhá odebírat ruskou ropu. Obává se, že na ni dopadnou sankce Západu. Rusko tedy zjevně není ochotna podpořit nad rámce běžného byznysového vztahu.

Pokud by Peking situaci na Ukrajině uměl řešit, a přispěl zásadně k jejímu zklidnění, význam Západu dále oslabí. Mnozí by takový vývoj interpretovali tak, že poměrně bezzubý zásah Západu vůči Rusku umožnil Číně sehrát roli země, která v těžké chvíli Ukrajině fakticky jako jediná vyšla na pomoc.

Jistě by si to pamatovala i sama Ukrajina. Čína by tak získala spojence doslova „před branami“ EU. Jistě, její pomoc Kyjevu nebude nezištná. Z hlediska reakce Západu, a zvláště zemí typu Německa, je tak zatím ukrajinsko-ruský konflikt jedním velkým fiaskem, které nepříznivě poznamená význam a reputaci Západu ve světě v příštích letech a desetiletích.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 39
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. BR BB Rad

  No a Čína udělala co?
  Odsoudila US a žádá vysvětlení o biologických laboratoří po celém světě pod kontrolou orgánů US .
  MImo to odsoudila US za jejich politiku nátlaku etc.etc.
  Takže * OHM ZAJÍMAVÉ *

  • KP Karel Petr Černý

   Jasně dohodli se, že spolu připraví akci zabereme Evropu a pak tady bude žluto. Ti co mají šikmý oči budou v plusu, například Vietnamci. Ostatní umlatěji mačetama. Už kdysi můj děd mi vyprávěl že jednou se bude všude mluvit čínský.

 2. BR BB Rad

  No a china udělala co? Odsoudila US a zažádala vysvětlEnío biolog.Labs. na UA . Kromě toho odsoudila US za jejich politiku nátlaku etc.etc.
  Takže OHM-ZAJÍMAVÉ

 3. JH Jarda Hanuš

  Nevěřím,že by Putin sám osobě vyjednával! Věřím,že ho k tomu vyzvala Čína! Hlavně aby ta dohoda už byla a byla děláína s rozumem pro všechny!

 4. Da Dalibor

  Jednat no a kdy až všechno vybombarduje.Chce jednat a dnes znovu utočí raketami po celé Ukrajině.Je to psychopad s kterým se nedá jednat.

 5. Ji Jirka

  Už aby to bylo! To přeci není možné aby pár mocných ktrří kromě peněz a moci,nemají v hlavě zhola nic,si na světě dělalo co chtějí a ohrožovali životy většiny lidí na planetě kteří o válku nestojí!!!

  • Ka Kateřina

   No, zatím jak Putin, tak Lavrov tvrdí, že se stáhnou z Ukrajiny, jen když Ukrajinci přijmou jejich podmínky…dát jim třetinu svého území a dokonce mají tu drzost, že chtějí i válečné reparace…

   • Josef Špinar

    Není dobré hned kritizovat Čínu za její snahu o skončení Bratrovražedné války ,která byla vyprovokována.Čína ani Indie se do konfliktu nezapojila a výsledek je jejich rostoucí HDP. Stačí se podívat kam postoupilo NATO a kdo tedy koho ohrožuje.Chciválkové lidé a politici by měli skončit.

 6. Ld Ldx

  Ale není. Je to jen naoko, propagandistický trik aby se vlk (Čína) nažral a koza (Ruzzko) zůstalo celé.
  Skutečné jednání nastane teprve až budou Rašisté poraženi na frontě.

  • Wi Winnerglory

   Až Británie s U$A dovolí jednat o míru.
   Rusové chtěli už mnohokrát jednat, ale vždy to zařizli Amíci i Británie

 7. Ma Mart

  A ukrajina je připravená jednat s Putinem. Jasně řekli že stačí když ruští vojáci odejdou za hranice a jednání může začít 🙂

  • SU Sláma Ukravína

   Dobrej vtípek 🙂 Na to, že Putin měl bejt údajně třikrát mrtvej a Rusku měla dojít munice od začátku války asi 15x, tak se to nějako těm Ukrajincům nedaří 🙂

   • Mi Milan

    na to, že UA podporujou desítky nejvyspělejších států je výsledek velmi , ale velmi tristní.

 8. Pi Pippy

  Marně vzpomínám, zda a kdy a kdo vyhlásil sankce proti Západu, když začal s Arabským jarem, když představitelé „nejvlivnějších demokracií světa“ fyzicky zlikvidovali představitele zemí jako např. Libye, Irák apod. , když umírali v Sýrii lidé ve válce po statisících (nevím, jaký je současný stav – půl milionu mrtvých? nebo více?!)

  • SU Sláma Ukravína

   O tom se mluvit nesmí 🙂 ! Stejně jako o tom, že člen NATO, Turecko, vyzbrojilo Azerbajdžán, který pak útočil na Armény 🙂

   • Mi Milan

    o agresivním Turecku, které je ve stejném paktu, tj. NATO, jako Řecko a přitom by chtělo jeho řecké ostrovy anektovat, nemá smysl se ani zmiňovat. Jenže Turků se Amíci bojí jak čert kříže.

 9. Pi Pippy

  USA mají patent na vyhlašování a uplatňování sankcí? Kdo a kdy je takto zvýhodnil?!

 10. KM KAREL MUSIL

  Bohužel nemáme ty správné informace,tak si úsudek udělat žádný nemůžeme,zbývají pouze zbožná přání,něco spekulovat je irelevantní,nechme se tedy překvapit co bude či nebude nepřebírejme nepodložené názory,naše vláda nám přes tisk vše po pravdě zdělí až to aktuální bude,M.

 11. Ja Jan

  Putin není ten kdo by si měl klást podminky,až stáhne armádu tak se může zacit bavit dřiv ne.

  • Ka Karelák

   Ale na to měla Ukrajina 8 let, aby dodržela vše, nač se v Minské dohodě zavázala, jenže místo toho využila čas na zbrojení dle rad USA.

   • SU Sláma Ukravína

    Přesně tak. Nikdo Putina nebral vážně, nikdo neřešil, co se na Ukrajině dělo. A mimochodem – nevypadá to, že by zrovna Rusko tahalo za kratší konec provazu.

 12. Ho Honza,

  S Čínou to nemá nic společného, Putin přece nabízel jednání už dávno, ten kdo jednat odmítal a odmítá je Zelenskij.

 13. TN Tomáš Nožka

  Jak směšně působí tento článek po roce a půl brutální Ruské války s cílem zničit Ukrajinu a Ukrajince. Po všech těch zavražděných, znásilněných a umučených civilistech.

 14. JV Jiří Vrána

  Protože o peníze jde vždy až na prvním místě, kalkuluje
  západ i Čína, co jim přinese větší zisky. Západ i Čína
  sice vystupují jako mírotvůrci, ale hledí jen na své
  obchodní zájmy. Rusko i Ukrajina budou nuceni
  prodávat stále více surovin a toho budou světové
  mocnosti využívat a současně se budou tvářit
  jako mírotvůrci a proč ? Zkrátka proto, že o peníze
  se jedná , vždy až na prvním místě. A o ty jejich, až na tom nejprvnějším. A válka skončí teprve tehdy, kdy
  to bude západu a Číně vyhovovat. Putin není žádný
  politik, sám se zahnal do rohu a neví , jak z toho ven.
  Jako bývalý důstojník KGB velmi dobře ví, jak rychle
  může být věrchuškou odstraněn, on již hraje jen o svůj krk…..

 15. MA MATJ

  Každé zastavení války na Ukrajině ušetří spousta životů, neutralita Ukrajiny po záštitou OSN je řešení.

  • ja jariel231

   Rusko chtělo problém řešit před válkou. Ukrajina neměla zájem. Cítila se silná se USA v zádech. Čím budou mít rusové více území, tím ukrajinci o více přijdou. Podmínky si kladou vítězové! A ne jinak!!!

  • Mi Milan

   Amíci použili Zelenského jako užitečného idiota, on to ale ještě nepochopil, prostě komik, navíc velmi trapný.

 16. SF Stanislav Foldyna

  Válka může pomalu skončit- Putin navrhoval jednání už dávno, Ukrajina na návrhy nechtěla slyšet, připadala si silná s USA v zádech. Jenže šlo, ze strany USA o něco jiného. Teď, když už obrovská území zemědělské půdy patří Blackrocku, Ukrajina si nabrala nesplatitelné půjčky, Rusko i EU jsou ve finanční krizi a Amerika tak může bojovat o setrvání v pozici hegemona, už je možné Zelenskému povolit jednání o ukončení konfliktu.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB