Putin je připravený zahájit jednání s Ukrajinou. Apel Číny zjevně zabral

Názor
Rusko je připraveno poslat svoji delegaci do Minsku, k jednání s Ukrajinou. Podle Kremlu jde o odpověď na prohlášení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že je připravený jednat o neutrálním postavení Ukrajiny.
Otázkou zůstává, zda si tento apel v Pekingu „objednal“ sám Putin, aby mohl z invaze začít vycouvávat, aniž úplně ztratí tvář. Ilustrační foto: Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=67389252

Kreml ovšem může ve skutečnosti reagovat hlavně na dnešní apel Číny, aby Rusko a Ukrajina usedly k vyjednávacímu stolu. Otázkou zůstává, zda si tento apel v Pekingu „objednal“ sám Putin, aby mohl z invaze začít vycouvávat, aniž úplně ztratí tvář. Nebo zda se Čína do situace vkládá ryze na základě vlastního rozhodnutí.

Slabé sankce Západu totiž dláždí cestu čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi, aby se ujal potenciálně dobře propagandisticky využitelné role mírotvorce. Si se dříve během dneška telefonicky spojil s Putinem, aby jej právě vybídl k jednání s Ukrajinou. Rusko poté svůj postoj k jednání s Ukrajinou změkčilo.

PSALI JSME:
Odstřižení od SWIFT může Putinův režim zničit, Západu ale přinese inflaci, nutnost vzdát Green Deal či pád dolaru

To nepochybně může být průlom v dosavadní situaci. Znamená to, že Čína do ní vstupuje aktivněji, než se dosud mohlo zdát. Nejde-li o nějaký druh kouřové clony, značí apel čínského prezidenta dále to, že Putin s Pekingem nijak zvlášť koordinovaný není.

Což znamená zase to, že Čínu, resp. její zájmy, mohl v rámci invaze na Ukrajinu v něčem zaskočit, či dokonce poškodit. To, že Putin zjevně vyčkával na konec olympijských her právě v Číně, než invazi zahájil, Pekingu evidentně nestačí, aby se konflikt na Ukrajině nezačal snažit korigovat.

Peking má na Ukrajině své ekonomické zájmy. Čína v žádné úzké alianci s Ruskem nepostupuje, například se nyní zdráhá odebírat ruskou ropu. Obává se, že na ni dopadnou sankce Západu. Rusko tedy zjevně není ochotna podpořit nad rámce běžného byznysového vztahu.

PSALI JSME:
Proč se Západ bojí tvrdších sankcí vůči Rusku?

Pokud by Peking situaci na Ukrajině uměl řešit, a přispěl zásadně k jejímu zklidnění, význam Západu dále oslabí. Mnozí by takový vývoj interpretovali tak, že poměrně bezzubý zásah Západu vůči Rusku umožnil Číně sehrát roli země, která v těžké chvíli Ukrajině fakticky jako jediná vyšla na pomoc.

Jistě by si to pamatovala i sama Ukrajina. Čína by tak získala spojence doslova „před branami“ EU. Jistě, její pomoc Kyjevu nebude nezištná. Z hlediska reakce Západu, a zvláště zemí typu Německa, je tak zatím ukrajinsko-ruský konflikt jedním velkým fiaskem, které nepříznivě poznamená význam a reputaci Západu ve světě v příštích letech a desetiletích.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Více než sankce škodí Rusku levná ropa

Zavřít reklamu ×
 1. No a Čína udělala co?
  Odsoudila US a žádá vysvětlení o biologických laboratoří po celém světě pod kontrolou orgánů US .
  MImo to odsoudila US za jejich politiku nátlaku etc.etc.
  Takže * OHM ZAJÍMAVÉ *

 2. No a china udělala co? Odsoudila US a zažádala vysvětlEnío biolog.Labs. na UA . Kromě toho odsoudila US za jejich politiku nátlaku etc.etc.
  Takže OHM-ZAJÍMAVÉ

 3. Nevěřím,že by Putin sám osobě vyjednával! Věřím,že ho k tomu vyzvala Čína! Hlavně aby ta dohoda už byla a byla děláína s rozumem pro všechny!

 4. Jednat no a kdy až všechno vybombarduje.Chce jednat a dnes znovu utočí raketami po celé Ukrajině.Je to psychopad s kterým se nedá jednat.

 5. Už aby to bylo! To přeci není možné aby pár mocných ktrří kromě peněz a moci,nemají v hlavě zhola nic,si na světě dělalo co chtějí a ohrožovali životy většiny lidí na planetě kteří o válku nestojí!!!

  • No, zatím jak Putin, tak Lavrov tvrdí, že se stáhnou z Ukrajiny, jen když Ukrajinci přijmou jejich podmínky…dát jim třetinu svého území a dokonce mají tu drzost, že chtějí i válečné reparace…

 6. Ale není. Je to jen naoko, propagandistický trik aby se vlk (Čína) nažral a koza (Ruzzko) zůstalo celé.
  Skutečné jednání nastane teprve až budou Rašisté poraženi na frontě.

 7. A ukrajina je připravená jednat s Putinem. Jasně řekli že stačí když ruští vojáci odejdou za hranice a jednání může začít 🙂

  • Dobrej vtípek 🙂 Na to, že Putin měl bejt údajně třikrát mrtvej a Rusku měla dojít munice od začátku války asi 15x, tak se to nějako těm Ukrajincům nedaří 🙂

 8. Marně vzpomínám, zda a kdy a kdo vyhlásil sankce proti Západu, když začal s Arabským jarem, když představitelé „nejvlivnějších demokracií světa“ fyzicky zlikvidovali představitele zemí jako např. Libye, Irák apod. , když umírali v Sýrii lidé ve válce po statisících (nevím, jaký je současný stav – půl milionu mrtvých? nebo více?!)

  • O tom se mluvit nesmí 🙂 ! Stejně jako o tom, že člen NATO, Turecko, vyzbrojilo Azerbajdžán, který pak útočil na Armény 🙂

 9. Bohužel nemáme ty správné informace,tak si úsudek udělat žádný nemůžeme,zbývají pouze zbožná přání,něco spekulovat je irelevantní,nechme se tedy překvapit co bude či nebude nepřebírejme nepodložené názory,naše vláda nám přes tisk vše po pravdě zdělí až to aktuální bude,M.

  • Ale na to měla Ukrajina 8 let, aby dodržela vše, nač se v Minské dohodě zavázala, jenže místo toho využila čas na zbrojení dle rad USA.

   • Přesně tak. Nikdo Putina nebral vážně, nikdo neřešil, co se na Ukrajině dělo. A mimochodem – nevypadá to, že by zrovna Rusko tahalo za kratší konec provazu.

 10. S Čínou to nemá nic společného, Putin přece nabízel jednání už dávno, ten kdo jednat odmítal a odmítá je Zelenskij.

 11. Jak směšně působí tento článek po roce a půl brutální Ruské války s cílem zničit Ukrajinu a Ukrajince. Po všech těch zavražděných, znásilněných a umučených civilistech.

 12. Protože o peníze jde vždy až na prvním místě, kalkuluje
  západ i Čína, co jim přinese větší zisky. Západ i Čína
  sice vystupují jako mírotvůrci, ale hledí jen na své
  obchodní zájmy. Rusko i Ukrajina budou nuceni
  prodávat stále více surovin a toho budou světové
  mocnosti využívat a současně se budou tvářit
  jako mírotvůrci a proč ? Zkrátka proto, že o peníze
  se jedná , vždy až na prvním místě. A o ty jejich, až na tom nejprvnějším. A válka skončí teprve tehdy, kdy
  to bude západu a Číně vyhovovat. Putin není žádný
  politik, sám se zahnal do rohu a neví , jak z toho ven.
  Jako bývalý důstojník KGB velmi dobře ví, jak rychle
  může být věrchuškou odstraněn, on již hraje jen o svůj krk…..

 13. Každé zastavení války na Ukrajině ušetří spousta životů, neutralita Ukrajiny po záštitou OSN je řešení.

  • Rusko chtělo problém řešit před válkou. Ukrajina neměla zájem. Cítila se silná se USA v zádech. Čím budou mít rusové více území, tím ukrajinci o více přijdou. Podmínky si kladou vítězové! A ne jinak!!!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Také risknete práci načerno?

Poradna
Na tohle rozhodnutí nadávají statisíce lidí, nespokojenost projevují malí i velcí zaměstnavatelé, a přesto nelze změny týkající se od července 2024 tzv. dohodářů jednoznačně odsoudit. Ale ani přivítat s nadšením. Měly ztížit vyhýbání se daním a odvodům i ztížit život především předčasným důchodcům, kteří v posledních letech vyměnili pracovní poměr za práci na dohodu.