
„Zatímco vloni na podzim jsme oznamovali, že jsme se zařadili mezi informační weby s měsíční čteností přes sto tisíc stránek, v letošním roce se nám díky zájmu čtenářů o články na portálu FAEI.cz podařilo tuto hranici překonat celkem jedenáctkrát za pouhý jeden den a 5. dubna jsme dokonce registrovali více než 200 tisíc přečtených článků,“ dodává Drahoš s tím, že letošní průměrný měsíční počet zobrazených stránek dosahuje téměř 750 tisíc.
Že portál FAEI.cz meziročně roste, ale potvrzují i další čísla. Za rok 2018 evidoval portál podle údajů Google Analytics milion unikátních uživatelů (čtenářů), 1,6 milionu návštěv a přes dva miliony zobrazených stránek, v letošním roce jsou to násobky: Unikátních uživatelů bylo tři a půl milionu, návštěvy se blíží sedmi milionům a počet zobrazených stránek devíti milionům. „Počet čtenářů tedy vzrost třiapůlkrát a návštěvy a zobrazené stránky více než čtyřnásobně,“ komentuje data šéfredaktor portálu.

Deset nejčtenějších článků v roce 2019
Ale pojďme už k nejčtenějším článkům za letošní rok. V první desítce se pevně ukotvily texty, které díky zájmu čtenářů překročily statisícovou čtenost. „První dva nejčtenější mají dokonce více než 300 tisíc zobrazení,“ dodává Drahoš. Čtenáře FAEI.cz nejvíce zajímala témata, jak vyplývá z deseti nejčtenějších článků za rok 2019, která se týkala práce a zaměstnání, otázek souvisejících s důchodem, bydlením, zdravím a sportem.
1. Nejčtenějším letošním článkem je únorový komentář spolupracovníka naší redakce Lukáše Kovandy (hlavní ekonom Czech Fund), který se zaobírá zhoršujícími se podmínkami v tuzemském průmyslu a zejména tím, že české průmyslové podniky kvůli poklesu výroby a nových zakázek poprvé za posledních šest let začínají propouštět zaměstnance.
2. Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Článek „Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?“ redakčního spolupracovníka Michala Cibulky (metodik finančního plánování společnosti Broker Consulting), je letos druhým nejčtenějším článkem, který rovněž přesáhl třísettisícovou čtenost.
3. Hranici čtvrt milionu zobrazení překonal v květnu publikovaný příběh rodiny Ježíškových z Ostravska, která děsivým způsobem přišla o domov a na krku jim zůstala hypotéka. Loni koupili od realitní kanceláře za dva miliony korun rodinný domek a brzy nato jim uvnitř zplesnivěl tak, že se v něm nedá bydlet. „Plísní je tolik, že hřejí i podlahy,“ popsal stav náš kolega Jindřich Kolomazník.
4. Přes dvě stě tisíc přečtení se v letošním roce přehoupl březnový text redakčního analytika Lukáše Petříka o zaměstnanci, který loni před Vánoci poslal do insolvence svého zaměstnavatele, protože mu na mzdách dlužil přes 120 tisíc korun. Kauza má zajímavé souvislosti s firmou, která letos dočerpala dotace od ministerstva průmyslu a obchodu ve výši 45,6 mil. Kč.
5. Kolega David Erben nachytal koncem ledna biatlonistku Markétu Davidovou, jak do vysílání veřejnoprávní České televize „propašovala“ plechovku Red Bullu, kterou držela v ruce nejméně při dvou rozhovorech natočených po závodech v Anterselvě. O tom, že nešlo o legální postup podle zákona o audiovizuálních mediálních službách, není pochyb, konstatoval autor článku.
6. Druhým rokem se drží mezi nejčtenějšími články poradna Jiřiny Hyské na téma, zda už máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Přehled o historii důchodového pojištění získáte na České správě sociálního zabezpečení, případná bílá místa si však musí každý doplnit sám, připomíná autorka.
7. Zářijový komentář redakčního spolupracovníka Štěpána Křečka (hlavní ekonom společnosti BH Securities) „Desetitisíce lidí odmítají pracovat“ se umístil na sedmé příčce. Sociální systém v České republice podle autora umožňuje dlouhodobý život na sociálních dávkách, a někteří lidé proto nemají dostatečnou motivaci k práci. „Český sociální systém potřebuje reformu, která sníží počet sociálních dávek a navýší jejich adresnost,“ napsal Křeček.
8. Výši důchodů, tomu, kolik bychom v penzi chtěli mít měsíčně a kdy bychom si přáli odcházet do důchodu, se na základě několika aktuálních průzkumů před pár týdny věnoval kolega Petr Starý. Finanční přípravy na penzi za vysněným ideálem často pokulhávají – na důchod mají lidé v penzijním spoření našetřeno obvykle zhruba jen sto tisíc korun.
9. Článek kolegy Martina Bednáře o „energetických šmejdech“ publikovaný pár dnů před koncem roku se ještě stačil vyšvihnout na devátou příčku letošního žebříčku. Nekalí obchodníci podle autora začali přecházet k novým formám a fintám, jako jsou například energetické aukce, prodej po telefonu, vydávání se za zástupce státních orgánů nebo na první pohled nevinné dárky zdarma k uzavřeným smlouvám.
10. Aktuálním přestupům mezi zdravotními pojišťovnami se v listopadu věnoval kolega Martin Bednář, který na základě reálného příběhu onkologického pacienta upozornil na to, že v řadě případů jsou „škatulata“ pojištěnců mezi pojišťovnami nedobrovolná. Největší pozornost pak k sobě poutají případy vážných a vzácných onemocnění, které pojišťovny – a zejména VZP – odmítají proplácet.
Věříme, že i v příštím roce budeme přinášet původní autorské články, které vás, naše čtenáře, zaujmou, a že se nám odměníte tím, že náš portál budete i nadále navštěvovat a číst se stejnou vervou jako letos. Do roku 2020 vám všem celá redakce přeje hodně zdraví, štěstí, pohody a úspěchů v tom, co děláte.