Elektroodpadu razantně přibývá, vytřídí se ho jen pětina

Analýza
Vysloužilé elektrospotřebiče patří mezi nejrychleji rostoucí odpad na světě, ročně se ho však vytřídí jen pětina. Právě elektroodpad je jednou z oblastí, kde lze více využívat takzvanou cirkulární ekonomiku.
Vysloužilého elektrozařízení razantně přibývá, materiály z něj se ale dají znovu využít. Ilustrační foto: Pixabay.com

Jak sdělila Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR), právě cirkulární ekonomika může firmám pomáhat s řešením problémů s drahou energií, materiály a inflací.

Hlavní snahou cirkulární ekonomiky je snižovat množství vyprodukovaného odpadu v oběhu a ten zbylý recyklovat. Význam tohoto principu připomíná Světový den recyklace, který připadá na 18. března.

Přechod na oběhové hospodářství pro firmy znamená nejen zelenější přístup, ale také ekonomický zisk. Díky efektivnějšímu využívání zdrojů a prodlužování životního cyklu produktů mohou firmy snižovat náklady, což pro řadu společností v době inflace a drahých energií představuje zásadní strategický cíl. Letos se prosazují i nové cirkulární business modely.

PSALI JSME:
Zaplaví Zemi elektroodpad? Recykluje se ho jen pětina

Pomalý přechod k cirkulaci

Přechod firem na tento způsob hospodaření je ale podle expertů zatím velice pozvolný. Převážně se soustředí na vhodné nakládání s odpady, přitom je ideální cirkulární ekonomiku zapojit do celého procesu výroby.

„Firmy se nyní potýkají se složitou ekonomickou situací – inflace, drahé energie, nedostatek pracovních sil, proto se snaží šetřit a řešením je i cirkulární ekonomika. Všechny investice do úspor musejí dávat ekonomický smysl, zvláště v současné době velmi nelehkého podnikatelského prostředí.

Největšími překážkami zavádění cirkulární ekonomiky je dle názoru některých nedostatek pracovních sil, informací a zkušeností,“ sdělila FAEI.cz Eva Svobodová, členka představenstva a generální ředitelka Asociace malých a středních podniků ČR.

PSALI JSME:
Chceme ušetřit, říkají malé a střední firmy, proč zavádějí cirkulární ekonomiku

Jak vyplývá z průzkumu asociace, téměř tři čtvrtiny malých a středních podniků buď již principy cirkulární ekonomiky mají ve své strategii implementovány, nebo to plánují.

S přechodem na cirkulární hospodaření pomáhá i společnost Rema Systém v rámci projektu Zelená firma či Zelená škola. Zapojeným partnerům nabízí vedle bezplatného zpětného odběru elektrozařízení i poradenství a odbornou podporu v oblastech nakládání s odpadním elektrozařízením a platné legislativy.

„V loňském roce jsme začali jako první organizovat sérii seminářů, které mají firmy motivovat ke zvýšení zavádění aktivit spadajících do oběhového hospodářství.

PSALI JSME:
Cirkulární ekonomika? Tuzemským firmám chybí informace o jejím přínosu, některé ji ale využívají nevědomky

Největší výhodou tohoto konceptu je sdílení informací a zkušeností mezi podniky,“ uvedla Lydia Stanková ze společnosti Rema Systém, která díky sběru vysloužilých elektrozařízení a jejich šetrné recyklaci významně přispívá k opětovnému využití drahých materiálů.

Elektroodpad jako hrozba

Právě vysloužilé elektrické spotřebiče a další zařízení patří mezi nejrychleji rostoucí odpad na světě. A není se čemu divit, poptávka po nových elektrozařízeních neustále roste. Ke zvýšené spotřebě přispívají zejména firmy. Ročně se ho ale ve světě vytřídí jen necelá pětina.

„Například u mobilních telefonů dochází k jejich obměně podle statistik jednou za dva až tři roky, a to nejen kvůli opotřebení, ale i z důvodu rychlého vývoje technologií.

PSALI JSME:
Češi neumějí recyklovat elektrozařízení. Staré mobily házejí do šuplíků

Naprostou většinu materiálů z mobilních telefonů lze sice velmi úspěšně recyklovat, problém je však v chování spotřebitelů, kteří již nepoužívané telefony netřídí, ale ponechávají si je doma pro případ, že by je někdy v budoucnu mohli využít,“ řekla Zuzana Holá, ředitelka komunikace a udržitelného podnikání společnosti Vodafone Czech Republic.

Odběr a recyklace elektroodpadu jsou klíčové jak z hlediska ochrany životního prostředí, tak udržitelného využití cenných surovin, které se při výrobě elektroniky používají.

„Abychom dosáhli skutečného pokroku v této oblasti, je nezbytné správně zpracovávat odpad a rovněž mapovat vstupní zdroje. To nám umožní identifikovat potenciál pro úspory surovin již na začátku životního cyklu produktu. Jedině pak je recyklace plně efektivní,“ sdělil ke Světovému dni recyklace David Chytil ze společnosti Rema Systém.

PSALI JSME:
Třetina žárovek končí na skládce místo toho, aby se recyklovala

Místo nákupu pronájmy

Místo lineárního modelu „vyrobit, použít, vyhodit“ oběhové hospodářství vyzývá k modelu „vyrobit, použít, opravit, znovu použít a teprve pak recyklovat“. Soustředit se pouze na třídění odpadu už nestačí. Letošní rok přináší nové strategie, které mohou výrazně změnit například právě množství vyřazeného elektra.

Společnosti mohou například místo prodeje elektroniku spotřebitelům za poplatek pronajímat. Jakmile zařízení dosáhne své maximální životnosti, výrobce zařízení odevzdá k recyklaci kolektivnímu systému.

„Tyto nové cirkulární business modely, ve kterých nejde jen o nákup elektrospotřebiče, ale také pronájem nebo sdílení, jsou významným pomocníkem v této situaci. Dokážou totiž zajistit větší návratnosti vzácných kovů a materiálů používaných technologií.

PSALI JSME:
Co všechno se dá recyklovat? Třeba nápojové kartony, ale klidně i budovy určené k demolici

Souvisí s tím i využití digitálních pasů, které udávají informace o opravitelnosti či správném nakládaní s materiály při likvidaci,“ řekla Michaela Kloudová, ředitelka Institutu cirkulární ekonomiky.

Čím dál více je kladen důraz i na takzvaný ekodesign, kdy se už při samotném vývoji produktu přemýšlí nad jeho dopadem na životní prostředí. Výrobky jsou jednak navrhovány s minimálním množstvím surovin a energií potřebných k jejich výrobě, jednak tak, aby bylo možné je snadno demontovat, prodloužit jejich životnost a recyklovat jejich součástky.

Ministerské rokování

Cirkulární ekonomika byla také jedním z témat setkání ministrů a ministryň životního prostředí zemí visegrádské čtyřky spolu se zástupci Bulharska, Rumunska, Slovinska, Rakouska a Německa, které se uskutečnilo 12. března v Brně.

„Chceme vetknout větší procento recyklátů do nových výrobků. Preferujeme to slovně, ale nemáme zatím žádné legislativní opory,“ uvedl český ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

PSALI JSME:
České stavebnictví se chystá na nápor recyklace

„V tomto bychom rádi otevřeli v celé sedmadvacítce možnosti pro fiskální a daňové nástroje pro výrobu nových výrobků z recyklátu – my jako Česko navrhujeme snížení sazby DPH u produktů s podílem recyklátu. Vyzval jsem přítomné zahraniční kolegy, aby se k iniciativě připojili,“ doplnil Hladík.

Dodal, že se probírala také podpora cirkulace materiálů, jako je dřevo, plast či textil, a to i v souvislosti s otázkou bezpečnosti. Podle ministerstva je možné využít například systém zeleného nákupu, který upřednostňuje výrobky bezpečné pro životní prostředí nebo s obsahem recyklovaných materiálů.

„To může vytvořit poptávku na trhu po ekologičtějších alternativách a motivovat společnosti k inovacím v této oblasti. Je nutné také rozšiřovat odpovědnost firem, protože musí odpovídat i za to, co se stane po ukončení životnosti konkrétního výrobku.

Bez toho budou stále vyrábět věci, které nejsou recyklovatelné a v odpadovém hospodářství působí jen problémy,“ uvedl vrchní ředitel sekce ochrany životního prostředí na ministerstvu životního prostředí David Surý.

PSALI JSME:
Ztracené miliardy. Část peněz na recyklaci starého elektra kamsi mizí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Podpora rozvoje elektromobility pro podnikatele

Skupina ČEZ, která provozuje nejrozšířenější síť veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily a zajišťuje mj. kompletní servis pro klienty v sektoru firem, municipalit a krajů podepsala, spolu se společností ČSOB …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

E-shopy se odrazily ode dna, lidé už se nebojí ani neověřených prodejců

Průzkum
Po dvou letech propadu se tuzemským internetovým obchodům opět zvyšují tržby. Jak Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) sdělila společnost Heureka Group, v prvním letošním čtvrtletí se potvrdil pozitivní trend z konce loňského roku, oblast e-commerce tak meziročně vzrostla o čtyři procenta. Podle Asociace pro elektronickou komerci se lidé nebojí ani neověřených e-shopů.