Exekutoři a věřitelé zděšeni regulací vymáhání

Velké věřitele, právníky a exekutory děsí další regulace ve vymáhání dluhů vyplývající z nového zákona o úvěrech. To co si přihazují k dluhům, bude výrazně zákonem omezeno. Pokuty a vedle toho i exekuční tarify. Zákon jde do druhého čtení už v úterý 19. dubna a s největší pravděpodobností projde.

Ilustrační foto: FAEI.cz

Na sympóziu v rámci celoročního konferenčního projektu Pražský právnický podzim (PPP) exekutoři a zástupci věřitelů varovali, že zákon o úvěrech naopak může nahrát pokoutním lichvářům.

Konec rozhodčích doložek

Zákon úplně ruší rozhodčí doložky ve smlouvách o spotřebitelských úvěrech. Na nich si mastili kapsu hlavně někteří advokáti, kteří jako na běžícím pásu posílali ke dnu i lidi, kteří se se splátkou zpozdili byť jen o jeden den.

Omezení se tak například dotkne tzv. rozhodčích soudů ČR, což se soudy nemá sice nic společného, i když se tak nazývaly, ale byly s věřitelskými subjekty obchodně provázány.

Sankce maximálně do 200 tisíc

Pokuty za včasné nesplácení se omezí maximálně na 50 procent z dlužné částky, nejvýše však do 200 tisíc korun. Původně bylo navrhováno, aby pokuta byla do 70 procent z půjčené sumy.

„Maximální limit smluvní pokuty 200 tisíc korun je nespravedlivý pro dlužníky. Hrozí, že dlužník, který dluží milióny, zaplatí stejně jako ten, kdo dluží výrazně méně,“ oponoval právník a prezident České asociace věřitelů Pavel Staněk.

Podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) musí i věřitelé do budoucna více přemýšlet, komu půjčují, zda mají na splácení. Opakovaně naznačil, že velcí věřitelé nemohou hnát do dluhové pasti tolik lidí.

Rozpad práva v ČR?

„Připravte se na to, že dojde k další regulaci. Zákon odejde schválen. Lepší by ale bylo nechat společnost dýchat, aby regulace naskakovala přirozeně. Regulace prostřednictvím zákona je živnou půdou pro šedou zónu, což je již patrné na hernách, a já doufám, že u úvěrů se to nestane,“ uvedl na PPP poslanec František Laudát (TOP 09).

Exekutoři vedle toho zvoní na poplach, že radikální snížení exekučního tarifu navrhované ministerstvem spravedlnosti povede ke snížení vymahatelnosti soudem uznaných pohledávek. Hovoří doslova o rozpadu práva v ČR. Na středu k tomu svolali mimořádnou tiskovou konferenci.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Hypotéka může zkomplikovat rozvod

Obecně platí, že když se ze společných peněz financuje nemovitost, která je ve vlastnictví jen jednoho z manželů, je třeba to při vypořádání majetku u rozvodu druhému z manželů nahradit. Nedávný rozsudek Nejvyššího …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB