Portfolio lze diverzifikovat i pomocí deviz

Nejdůležitější investiční strategií je diverzifikace. Devizové prostředky (FX, forex, pozn. aut.) jsou sice v tomto ohledu často podceňovány, mohou však pomoci zvýšit stabilitu portfolia i rizikově vážené výnosy.
Cizí měny mohou sehrát v diverzifikaci portfolia významnou roli. Zvlášť důležité jsou v současném prostředí setrvale vysoké inflace, které může mít negativní dopady na návratnost akcií i dluhopisů. Ilustrační foto: Pixabay.com

FX mohou prohloubit diverzifikaci tím, že sníží přílišnou expozici vůči domácí měně, umožní správu závazků v cizích měnách, budou generovat pasivní příjem, případně nabídnou zajištění proti měnovým rizikům u aktiv denominovaných v cizích měnách.

Měnové ETF (burzovně obchodované fondy, pozn. red.) nabízejí investorům dostupný a nepříliš nákladný způsob, jak vstoupit na devizové trhy a začít efektivně obchodovat s měnami za účelem diverzifikace portfolia.

Diverzifikace je to jediné, co je v investování zadarmo. Jde o rozložení investic mezi nejrůznější druhy aktiv, sektory, země a odvětví za účelem snížení rizika portfolia. Jejím cílem je minimalizovat dopady případných špatných výsledků jedné investice na celkové portfolio.

Vzhledem ke značné volatilitě a komplikovanosti obchodování s FX se ale využití deviz pro účely diverzifikace neustále podceňuje. Přesto mohou hrát cizí měny v diverzifikaci portfolia významnou roli. Zvlášť důležité jsou v současném prostředí setrvale vysoké inflace, které může mít negativní dopady na návratnost akcií i dluhopisů.

Měnová diverzifikace

Většina investorů má příliš vysokou expozici v domácí měně, protože mohou v zemi, kde sídlí, vlastnit nemovitosti a další aktiva. Také mohou mít specifické potřeby týkající se budoucí expozice v cizích měnách, kvůli případným závazkům.

Anebo plánovaným výdajům, ať už jde o splácení úvěru v cizí měně nebo například studium potomků na zahraničních univerzitách. Aby mohli správně nakombinovat svá aktiva a pasiva, měli by investoři zvážit měnovou diverzifikaci.

Zajištění

Pokud je portfolio tvořené aktivy denominovanými v cizích měnách, projeví se vývoj kurzu těchto měn i na návratnosti investic. Skutečná návratnost se tak může zvýšit, nebo naopak snížit.

Pokud investor drží zahraniční aktiva denominovaná v měně, u níž se očekává devalvaci, může se proti případným ztrátám způsobeným měnovou fluktuací zajistit pomocí FX instrumentů, jako jsou forwardové kontrakty či opce.

Geografická diverzifikace

Devizové obchodování umožňuje získat expozici napříč ekonomikami a trhy celého světa. Investováním do měn různých zemí mohou investoři diverzifikovat geografická rizika. To je zvlášť důležité, když jsou konkrétní země či regiony geopoliticky nestabilní, případně dochází k propadu tamních ekonomik.

Například napětí v americko-čínských obchodních vztazích se může negativně podepsat na čínském jüanu a toto oslabení se může propsat i do měn hlavních obchodních partnerů, jako jsou australský dolar či euro.

Eskalace geopolitických rizik má navíc za následek úprk investorů k bezpečným aktivům, jako jsou japonský jen či švýcarský frank. Měny rozvojových zemí jsou zpravidla kvůli nestabilnímu politickému prostředí a zranitelnější ekonomice vůči geopolitickým rizikům zranitelnější.

Zvyšování návratnosti

Strategie aktivního obchodování s měnami lze využít k případnému zvýšení výnosnosti nebo k získání pasivního příjmu, který vykompenzuje případný propad hodnoty portfolia. Jednou z nich jsou i spekulace na pohyb měn.

Ty vycházejí z faktorů, jako jsou rozdíly úrokových sazeb, ekonomické ukazatele a geopolitické události. Nesmíme však zapomínat, že obchodování s měnami má svá vlastní rizika a vyžaduje skutečné porozumění devizovému trhu.

Expozice v komoditách

Některé měny jsou úzce svázané s cenami komodit. Například australský dolar je často ovlivněn mimo jiné pohybem cen kovů, jako jsou zlato či železná ruda. Investování do měn se silnou korelací s určitými komoditami tak může přinést nepřímou expozici v těchto komoditách, a diverzifikovat tak vaše portfolio.

Využití měnových ETF

Zkušení obchodníci mohou na mezinárodních měnových trzích obchodovat s měnovými páry na spotovém trhu, trhu s futures, případně s opcemi. Jsou však i jednodušší způsoby investování, jako měnové ETF, které umožní spekulovat na pohyb měn, zvýšit výnosy, zajistit se proti rizikům a diverzifikovat portfolia.

Zdroj: Charu Chananaová, Saxo Bank

Měnové ETF představují jednoduchý a cenově nenáročný prostředek obchodování s měnami v běžné obchodní době. Zpravidla sledují výkonnost jedné měny na devizovém trhu vůči americkému dolaru nebo celému koši měn.

Například fond Invesco CurrencyShares Japanese Yen Trust ETF (FXY) sleduje cenu japonského měnu (JPY). Pokud si myslíte, že bude japonský jen vůči americkému dolaru posilovat, budete patrně chtít tento ETF nakoupit, ale pokud jste přesvědčeni, že se japonská měna propadne, bude na místě spíš krátký prodej.

Chcete-li do svého portfolia zahrnout cizí měny, je důležité zohlednit mimo jiné svou toleranci k riziku, investiční cíle, časový horizont a celkovou strukturu portfolia. Navíc byste si měli být vědomi jedinečných rizik spojených s devizovým obchodováním, ať už jde o volatilitu, omezenou likviditu, pákový efekt nebo politická a regulační rizika.

Autorka je vedoucí oddělení tržní strategie Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB