Lepší nálada v české ekonomice. Nejde pouze o víru v lepší budoucnost?

Sentiment českých firem i spotřebitelů se letos v dubnu – podruhé v řadě – zlepšil. Výjimkou bylo podle údajů statistiků stavebnictví, které očekává snižování počtu zaměstnanců, i když stále zhruba třetina firem považuje nedostatek pracovníků za hlavní překážku svého rozvoje.
Nedostatečná poptávka je hlavní brzdou tuzemského průmyslu, s níž se potýká téměř 42 procent firem. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Lepšící se nálada je jistě dobrým signálem z podnikové sféry, avšak mnohem podstatnější otázkou je, zda je optimismus podložen i novými zakázkami. Zda totiž nejde pouze o víru v lepší budoucnost. A v tomto směru už tak přesvědčivě dubnové výsledky nevypadají.

Nedostatečná poptávka je totiž hlavní brzdou průmyslu, se kterou se potýká téměř 42 procent firem. Výsledkem jsou pak i horší očekávání ohledně ekonomických výsledků firem, tlak na propouštění a optimalizaci zásob.

V daleko menší míře je zájem zákazníků brzdou – podle průzkumu – ve službách a ve stavebnictví. Ve službách dokonce téměř polovina firem žádné překážky v růstu nevidí, navíc firmy ve službách předpokládají, že se jim bude dál dařit zvyšovat ceny pro zákazníky.

Pozitivně vyznívá průzkum i z pohledu spotřebitelů. Jsou mnohem optimističtější ohledně vývoje ekonomické i vlastní finanční situace na horizontu jednoho roku. Méně se bojí inflace, nezaměstnanosti a začíná se lámat i jejich neochota dělat větší nákupy.

Celkově průzkum vyznívá ve prospěch mírného oživení ekonomiky taženého především domácí spotřebitelskou poptávkou. Růst ekonomiky by proto mohl v letošním roce dosahovat zhruba jednoho procenta.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB