Má stát dotovat hypotéky, aby pomohl mladým k levnějšímu bydlení?

Polemika
Dostupnost vlastního bydlení je v Česku jedna z nejhorších v Evropě, ne-li vůbec nejhorší. A podle sociologů to může být i jeden z důvodů nízké porodnosti, protože mladí odkládají založení rodiny na dobu, až budou mít kde bydlet. Jak z toho ven? Je jedním z řešení státní dotace hypoték?
Pomohlo by rozproudit výstavbu nových bytů, kdyby stát dotoval hypotéky? Ilustrační foto: Pixabay.com

Přinášíme vám polemiku z tábora zastánců i odpůrců tohoto modelu. Jde o dva renomované odborníky v oboru: Evžena Korce, generálního ředitele a předsedy představenstva společnosti Ekospol, a Vladimíra Pikoru, hlavního ekonoma skupiny Comfort Finance Group.

Oba experti poskytli Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) svá obsáhlá vyjádření. Evžen Korec coby zastánce státní dotace, Vladimír Pikora coby odpůrce.

Korec: Inspirujme se Polskem

„V rámci Evropy patříme k zemím, kde z průměrného platu musí lidé na nový byt šetřit nejdéle. Tristní stav dopadá na všechny, mnohem větší problémy to ale působí čerstvým absolventům nebo mladým rodinám s dětmi.

Pro ně je vlastní bydlení prakticky nedostupné. Situace dospěla do takového bodu, že by do toho měl výrazněji zasáhnout stát,“ tvrdí ve svém vyjádření pro FAEI.cz Evžen Korec ze společnosti Ekospol.

PSALI JSME:
Co zvýší dostupnost vlastního bydlení?

Dodává, že jednou z největších překážek oddalujících založení vlastní rodiny je právě absence vhodného zázemí. A proto by se měl stát podle Korce v otázce bydlení mladých lidí angažovat mnohem aktivněji.

„Nemusíme přitom po vzoru národního hrdiny a geniálního vynálezce Járy Cimrmana hledat vlastní slepé cesty, ale lze se inspirovat v zahraničí. Není nutné vydávat se příliš daleko,“ konstatuje Korec a popisuje příklad Polska.

Země našich severních sousedů loni podle Korce přišla loni s ambiciózním programem státem garantovaných dvouprocentních hypoték. To i s připočtením marže banky a provizí bylo stále výrazně méně než tehdejší devítiprocentní úrok u komerčních hypoték.

„Bývalá polská vláda počítala s tím, že program potrvá až do roku 2027, ale obrovský zájem mladých lidí ji zaskočil. Celý připravený rozpočet 941 milionů zlotých (více než 5,5 miliardy korun) se vyčerpal během půl roku a už nová polská vláda tak program musela letos v lednu předčasně ukončit. Výhodnou hypotéku za tu krátkou dobu získalo sto tisíc Poláků,“ uvádí Evžen Korec.

PSALI JSME:
Splátky hypotéky mohou být už brzy srovnatelné s nájemným

Letos by měl program pokračovat a bude prý ještě výhodnější. Nově na hypotéku se státem garantovanou sazbou dosáhnou sice jen jednotlivci do 35 let, zatímco loni mohli žádat i lidé o deset let starší. Jenže u vícečlenných domácností věk žádnou roli hrát nebude.

„Stát chce podpořit hlavně rodiny s dětmi, takže čím více dětí mají, tím výhodnější podmínky získají. Zatímco jednotlivec si bude moci se státní dotací půjčit v přepočtu zhruba 1,2 milionu korun, dvoučlenná rodina 2,3 milionu korun a čtyřčlenná rodina tři miliony korun.

Výhodnější bude i garantovaná hypoteční sazba. Jednotlivec získá dvouprocentní úrok, dva lidé úrok 1,5 procenta, tříčlenná domácnost jedno procento a čtyřčlenná domácnost půl procenta,“ vyjmenovává Korec.

Dodává, že rodina se třemi dětmi si bude moct půjčit až 3,5 milionu korun s dokonce nulovým úrokem. „Polská vláda na tento program vyčlenila 500 milionů zlotých (2,9 miliardy korun). Očekává se, že i o tuto státní podporu bude enormní zájem,“ konstatuje Evžen Korec.

PSALI JSME:
Vlastní byt stojí Čechy nejvíce z celé Evropské unie, i tak ho chtějí

Česká vláda by se podle něj měla od té polské inspirovat. Korec připomíná, že hypotéky za poslední dva roky zdražily na trojnásobek, což vedlo k zásadnímu propadu celého hypotečního trhu.

A také kvůli přísnějším podmínkám České národní banky (ČNB) se stala nedostupná pro značné množství lidí včetně střední třídy. „Na mladé lidi a rodiny přitom nedostupnost hypoték dopadla ještě výrazně více,“ zdůrazňuje Korec.

Státem garantovaná hypotéka by jim podle něj mohla pomoci k prvnímu bydlení, což by jim výrazně pomohlo při plánování rodiny. Stát by tím vylepšil demografickou křivku, která se v posledních letech nevyvíjí dobře.

„Podobnou podporu by uvítaly i rodiny, které by ušetřily mnoho peněz na splácení hypotečních úvěrů. Měsíčně by to byly tisíce korun, ročně by tak v rodinných rozpočtech zůstaly desítky tisíc korun navíc,“ argumentuje Evžen Korec z Ekospolu.

PSALI JSME:
Vláda snížila DPH u novostaveb, aby byty zlevnila. Developer si ale rozdíl chce nechat

Dodává, že dalším důležitým krokem pro zlepšení dostupnosti bydlení je také výraznější zjednodušení povolování nových staveb. Což je hlavní překážka a důvod toho, proč je na trhu nových bytů stále takový nedostatek.

„Od poloviny letošního roku sice bude platit nový stavební zákon, který by měl povolovací proces zjednodušit a zrychlit, nicméně případný vliv se projeví až s odstupem. Situace je o to horší, že stále chybí prováděcí předpisy a stále více se ozývají hlasy upozorňující na personální poddimenzovanost stavebních úřadů,“ upozorňuje Korec.

Mnohem rychlejší dopad než lepší legislativa, která je podle Korce rovněž nezbytná, by měl právě program podobný tomu polskému. „Stát už pomohl současným majitelům nemovitostí, pro něž připravil mimo jiné programy Zelená úsporám či novější Oprav dům po babičce. Nyní přišel čas pomoci i těm, kteří na první vlastní bydlení teprve šetří,“ tvrdí Evžen Korec.

Pikora: Je to ekonomická blbost

„Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je například populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované.

PSALI JSME:
První rodiny už dostaly miliony na program Oprav dům po babičce

Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték,“ zní protiargument Vladimíra Pikory ze skupiny Comfort Finance Group.

Dodává, že je to sílené, jak jsou mnozí ochotni kvůli zisku opustit volný trh a pokřivit ho dotacemi, čímž se vzdálí kapitalismu a dobrovolně se přiblíží socialismu, kde se žije za cizí. „Dříve by podobné návrhy byly ihned odsouzeny jako nefunkční nesmysl. Dnes to tak není. Dnes se nátlaková skupina rozrůstá, a díky tomu dostává i mediální podporu, což ji ‚legitimizuje‘.

A legitimizovaný populismus, už není populismus, ale přínos pro společnost. Neuvěřitelné!,“ konstatuje Pikora, podle něhož jde z pohledu lobbistů o geniální tah. Stát ji dotaci dá, i když není na důchody.

„Lobbisté mají v ruce skvělý marketingový tah. Bojují přece za mladé lidi, aby měli kde bydlet a mohli mít děti. A když dnes někdo bojuje za mladé, má zelenou. Všichni ‚lepší‘ politici přeci bojují za mladé. Staří podle mnohých prý ani nemají chodit k volbám, aby nekazili mladým lidem sen o budoucnosti, kde rostou peníze na stromech,“ tvrdí Pikora.

PSALI JSME:
Češi trpí fetišem vlastnického bydlení, které je a bude stále hůře dostupné

Zmiňuje citát šéfa Monety Tomáše Spurného v Hospodářských novinách, který na konferenci Česká elita uvedl, že „na sazby kolem tří procent je reálné se dostat jen tak, že je stát začne dotovat“. Vladimír Pikora se diví, jak na to přišel.

„Na sazby kolem tří procent se dostaneme přece tehdy, až bude zase hrozit deflace a centrální banky výrazně sníží své úrokové sazby. To jsme tu měli relativně nedávno. Roční fixaci sehnali někteří i pod dvěma procenty,“ zmiňuje Pikora.

„Ačkoli tomu dnes asi mnozí nechtějí věřit, nelze vyloučit, že se sem během pár let vrátíme přirozeně – tržně – bez dotací. Před deseti lety také nikdo těmto sazbám nevěřil a stejně přišly.“

Pikora také odmítá další argument bank, které tvrdí, že nyní existuje velký počet developerských projektů, které už mají schválené veškeré stavební povolení, ovšem zatím se nespustily, protože na trhu chybí klienti, kteří by si mohli dovolit vzít hypotéku. Opět tento postup přirovnává k modelu jako za socialismu.

PSALI JSME:
Snížení úrokové sazby ČNB je klíčové pro rozběh výstavby a prodejů nových bytů

„Kapitalistické řešení je snadné: Buď musím sehnat levné financování, nebo zlevnit. Ale když si nechce developer sáhnout na marži a levné financování nemá, je určitě levnější si zaplatit lobbistu a pak můžete mít stejnou marži, a ještě prodat více bytů.

Když bude lobbista dobrý, tak si dokonce zvýšíte marži i prodeje. To je teprve ryto. Jen blázen by vylepšoval svůj produkt, když to jde řešit populisticky,“ uvádí Pikora.

Dodává, že když někdo přichází s tak zásadním lobbistickým projektem, nemusí ho v dnešní době ani vysvětlit. První otázkou je, kde na to vzít. „Tady neslyším žádné jednoznačné vysvětlení. Jen jeden developer říká, že by bylo dobré dotovat odvětví do té míry, co přináší do státního rozpočtu.

Jinými slovy, developer odvede daně, ty se vydají na dotace a státu zbyde co? NIC! Klasické. Zaštítíme se veřejným zájmem, abychom na tom vydělali jen my. Tak to přece z definice funguje,“ tvrdí Pikora.

PSALI JSME:
Češi preferují vlastní bydlení, ale jedničkou v Evropě nejsou

S nadsázkou ještě argumentuje, že takový postup by se líbil i v dalších odvětvích. „Na první dobrou mě napadá, jestli by pro tyto lobbisty nebylo lepší, kdyby rovnou lobovali za zrušení DPH. Nové byty by ihned zlevnily. No, a že v rozpočtu nebudou peníze, socialisté přece neřeší,“ konstatuje Vladimír Pikora ze skupiny Comfort Finance Group.

A zcela nekompromisně tvrdí, že „lobbisté tlačí nejen na blbost, ale drahou blbost“. Dodává, že argumenty, že se mladí díky dotaci dostanou k bytu, nemusí být vůbec pravdivé.

„Naopak, jakmile budou mít lidé větší ochotu brát si hypotéky, vzroste poptávka po bytech. A co se stane, když poptávka roste? Cena roste! O tom lobbisté vůbec nemluví. Tváří se, jako by cena zůstala konstantní,“ uvádí Pikora.

Výsledkem tak podle něj bude, že ti, pro něž se to údajně dělá, na tom budou ještě hůř než dnes. „Už dnes jsou přitom vzhledem k cenám nemovitostí v šílené situaci. Normální člověk už nemá šanci se k vlastnímu bytu dostat,“ shoduje se Pikora aspoň v něčem s protistranou.

Dodává, že je běžné, když trvá nějaký čas, než se výstavba uskuteční. Do té doby je nabídka bytů téměř neměnná, ale poptávka radikálně roste. Růst cen proto může být výrazný.

PSALI JSME:
Praha se loni rozrostla o 27 406 lidí, jenže bytová výstavba výrazně zaostává

„V dlouhodobém období to tak být nemusí, ale dlouhodobě se takový populismus neudrží, protože je strašně drahý pro státní pokladnu, která je léta prázdná. Pokud by někdo takovou blbost prosadil, je nutné ji tedy ihned využít,“ tvrdí Pikora.

Trvá na tom, že cestou k levnému bydlení není žádná dotace. Levné bydlení podle něj nastane ve chvíli, kdy zmizí „státní buzerace“ daná územním plánováním. „Ano, levice to nerada uslyší, ale když vezmeme státu (v širším pojetí obcím) možnost omezovat majitele pozemků, vlastníci změní třeba sad na činžovní dům,“ uvádí Vladimír Pikora.

„A co bude dál? Byty zlevní. Ano, sad je pěkný a potřebujeme ho, o tom žádná, ale potřebujeme ho více, než aby se rodily děti? Najednou nehledíme na ty chudáky mladé? Najednou budeme zelení? Není to ale tradiční dvojí metr?“ ptá se ekonom.

Řešení je podle něj snadné: Méně státu, méně regulace. „To ale nemá šanci projít. Přece se úředník nepřipraví o práci. Navíc když se dá zařídit, aby po zaplacení úplatku šlo změnit územní plán jen pro někoho. Socialista prostě chce, aby mohl mluvit do toho, co vlastní někdo jiný. Jeho povahou je strkat prsty do cizích věcí. Vše je přece všech! A kdo si myslí opak, je nechutný pravičák,“ dodává Pikora.

PSALI JSME:
Útěk na venkov. Češi hledají levnější možnosti bydlení

Zavřít reklamu ×
  1. Nedotovat, p. Pikora má pravdu. A co to udělá v Polsku se teprve uvidí. Pochybuju, že by to mělo nějaký úžasný dopad, jen na tom ti rychlí vydělají

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB