První rodiny už dostaly miliony na program Oprav dům po babičce

Za necelé tři měsíce od spuštění dotačního programu Oprav dům po babičce se o miliony korun přihlásilo 576 zájemců, přičemž první stovky žadatelů už peníze obdržely. Redakci FAEI.cz to sdělil Státní fond životního prostředí, který žádosti vyřizuje. Ředitel fondu Petr Valdman uvedl, že zájem o dotaci očekávali velký, přesto je počet žadatelů překvapil.
Dotační program Oprav dům po babičce nabízí na komplexní renovaci až milion korun. Ilustrační foto: FAEI.cz/Pavel Baroch

„Zatímco v minulé etapě programu Nová zelená úsporám jsme přijímali v průměru měsíčně sto žádostí o podporu komplexního zateplení, v programu Oprav dům po babičce je zájem dvojnásobný,“ uvedl Valdman, který očekává další nárůst počtu žádostí, až stavební spořitelny a banky spustí nabídku výhodných úvěrů.

Oprav dům po babičce je letošní novinka ministerstva životního prostředí mezi dotačními tituly. Jeho smyslem je urychlit renovaci energeticky nevyhovujících rodinných domů a pomoci obnově bytového fondu, protože v Česku jsou statisíce neobydlených domů. Zájemce může od státu dostat až milion korun, v letošním roce navíc i výhodný úvěr, který zprostředkují stavební spořitelny a banky.

„Úvěry budou pro domácnosti dostupnější než běžně nabízené komerční produkty. Úročeny budou maximálně polovinou úrokové sazby stanovené České národní banky platné v aktuálním období pro úvěry na bydlení. V současném období se bude pohybovat okolo 3,5 procenta,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Každý šestý dům je neobydlený

Dodal, že zvláště pro mladé páry, které zakládají rodinu, je vlastní bydlení velkým problémem – ceny nájmů rostou a na hypotéku nedosáhnou. Rekonstrukce starších domů bude ale díky dotaci a zvýhodněnému úvěru dostupnější právě i pro mladé rodiny, které nemají našetřené miliony korun.

„Podle statistických dat je v Česku zhruba každý šestý dům neobydlený. Přitom po důkladné rekonstrukci by tyto domy mohly i nadále sloužit k bydlení. Je škoda zabírat úrodnou půdu, když tu máme kvalitní zasíťované pozemky se staršími budovami, které lze opravit, případně zbourat a na jejich místě postavit nová moderní stavení,“ uvedl Hladík.

Banky a stavební spořitelny, které se zapojí do programu Oprav dům po babičce, začnou nabízet úvěr na důkladné zateplení a další úsporná opatření od února 2024.

„Věříme, že stavební spořitelny budou hrát nezastupitelnou roli v oblasti energetické transformace Česka a významně tak přispějí ke snížení pravidelných nákladů na energie domácností,“ sdělil Libor Vošický, předseda Asociace českých stavebních spořitelen.

Miliardy korun z Modernizačního fondu

Na rekonstrukci domů jsou k dispozici miliardy korun. „Stejně jako program Oprav dům po babičce budou výhodné úvěry financovány z prostředků Modernizačního fondu, které spravuje Státní fond životního prostředí ČR. To nám umožní garantovat našim žadatelům nízký úrok po celou dobu splatnosti,“ řekl ministr Hladík.

Výhodný úvěr bude možné získat i na další doplňková úsporná opatření, jako jsou obnovitelné zdroje energie, systémy hospodaření s vodou, zelené střechy nebo dobíjecí stanice pro elektromobily. Splatnost bude až 20 let.

Rekonstrukce by podle Hladíka mohla rodinám přinést úsporu za vytápění až 39 tisíc korun za rok a 21 tisíc za energie. Při započtení úspor za energie a vytápění by splátka úvěru v hodnotě milionu korun mohla podle ministra Hladíka ve splatném období 20 let činit dva tisíce korun měsíčně.

Mezi základní podmínky programu je, že žadatel nesmí vlastnit žádnou další nemovitost určenou pro bydlení. Zároveň všichni členové domácnosti musejí mít v podpořené nemovitosti trvalý pobyt a využívat ji k bydlení po dobu deseti let od dokončení projektu. Dotace nesmí přesáhnout více než polovinu výdajů na rekonstrukci.

Evropská unie tlačí na energetické úspory

Na nízkou energetickou náročnost domů tlačí také Evropská unie. Průměrná spotřeba energie všech současných obytných budov se bude muset do roku 2030 snížit o 16 procent a do roku 2033 o 20 až 22 procent, a to prostřednictvím kvalitních celkových renovací. Do roku 2050 budou muset všechny budovy v EU dosáhnout úrovně budov s nulovými emisemi.

„Ač na první pohled mohou vyznít požadavky přísně, není tomu tak. Současné stavebnictví je na budovy s nulovými emisemi dobře připraveno, víme, jak se k cíli uhlíkové neutrality dostat,“ řekl Vítězslav Malý, ředitel Centra pasivního domu.

Dodal, že jde jen o další posun k co nejúspornějšímu standardu. „Tedy k budovám s dobře zateplenou obálkou doplněnou efektivními technologiemi, jako jsou tepelná čerpadla, využití odpadního tepla, vzduchotechnika s rekuperací či fotovoltaika. Na mnoha místech Česka už takové budovy stojí a představují tu nejlepší ochranu před energetickými krizemi,“ konstatoval Malý.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 4
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. MA MALîŘ

  Absolutní green tunel, jde o socialistický pokus v rámci asociálního kapitalismu na úkor všech..

 2. Pe Petr

  To je teda úspěch! Na tento program bylo nachystáno 40 miliard z emisních povolenek. Těch 576 zájemců je strašně málo……

 3. JS Jenda Stehlik

  Užasný výsledek . Rozhazování miliard v socialistické regulaci . Výsledkem je vzácné zboží jehož je nedostatek . A každá šestá nemovitost je prázdná . Oproti USA při přepočtu na obyvatele vydáváme třetinu stavebních povolení . Nemovitosti mohou být tahounem ekonomikcého rustu a porodnosti (bez bydlení není rodina) . Ale všem současný stav vyhovuje .

  • Pe Petr

   Polistopadové vlády si nepřejí rodinu a děti.Dítě musí stát živit min. do 18 let,budovat školy a školky,děti jsou často u lékaře,rodiny s dětma jsou často žadatelé dávek.Oproti tomu pracovník z Mongolska může začít ihned pracovat a odpadá vše jako škola,rodina,zdravotní systém.Klaus byl hlava otevřená….Kdepak děti,ty jdou akorát do peněz a těch stát nemá na rozhazování!

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB