
Zásadní změnou oproti předchozím rokům je, že pro pozdější termín podání přiznání bez sankce není nutné dávat daňovému poradci plnou moc předem s několikaměsíčním předstihem, ale třeba až na poslední chvíli s daňovým přiznáním. Tedy do konce června.
Pro letošní přiznání daně z příjmu byly a jsou důležité tři termíny. Posunutý termín pro listinné podání byl do 3. května, přes datovou schránku měli lidé čas do 1. června a s daňovým poradcem se termín posunul až na 1. července 2021.
„Kdo ještě přiznání k dani z příjmu nepodal, může využít služeb daňového poradce. Ale momentálně je vytížení poradců tak velké, že by lidé měli jejich služby poptat co nejdříve,“ informoval redakci FAEI.cz Michal Jelínek, partner společnosti V4 Group.
Pokud teď, na poslední chvíli, hledáte daňového poradce, měli byste si nejprve zkontrolovat, zda je ten, kterého jste si vybrali, zapsaný v seznamu daňových poradců, a také jestli na vás bude mít čas a kapacitu. Profesní seznam vede Komora daňových poradců a je k dispozici na jejích webových stránkách.
Komora uvádí, že aktuálně má zhruba pět tisíc poradců – fyzických osob a více než 1200 společností. Zakázky nyní přijímá necelá čtvrtina z nich – necelých 1500, podle aktuálních údajů na webu komory z tohoto týdne.
Specializaci na daně z příjmů fyzických osob má přes 2200 daňových poradců, na daně z příjmů právnických osob přes 2500.
Další možností, jak si prodloužit lhůtu pro podání daňového přiznání bez služeb daňového poradce, je podle odborníků požádat místně příslušný finanční úřad ve formě individuální žádosti o prodloužení lhůty – a to až na tři měsíce.
Žádost musí být odůvodněna, důvody musejí být dostatečně silné a závažné, aby správce daně žádosti vyhověl a rovněž je nutné důvody řádně prokázat. Tato žádost je obvykle zpoplatněna, avšak z důvodu pandemické situace byly letos správní poplatky ministryní financí prominuty až do poloviny letošního srpna.
Na další možný způsob, jak bez sankcí posunout termín podání daňového přiznání z příjmů právnických osob, upozornil redakci FAEI.cz podnikatel z Prahy, pan Jiří (jeho celé jméno má redakce k dispozici, pozn. red.).
„Naše nová paní účetní nám navrhla, abychom podali tzv. prázdné daňové přiznání, tedy všude s nulami. Moc jiných šancí jsme neměli, protože firma, která nám dříve dělala účetnictví, nám agendu posledních let nepředala ani v digitální, ani ve vytištěné podobě,“ popsal situaci nedobrovolného opozdilce pan Jiří.
Nová účetní byla podle něj z nastalé situace naprosto zoufalá: „Neměla od čeho začít, o jaká čísla se opřít. Bývalá účetní firma její urgence o dodání podkladů přes rok ignorovala. Pomohlo, až když jsme poslali doporučený dopis s upozorněním, že podáme trestní oznámení kvůli zadržování účetních dokladů.“
Podle pana Jiřího teď nová paní účetní pracuje na opravném daňovém přiznání z příjmů právnických osob. „Tuhle situaci bych nikomu nepřál zažít,“ rekapituloval: „Kdyby se bývalá účetní firma nezalekla policejního vyšetřování, čekaly by nás asi roky soudních sporů a také řešení problémů s finančním úřadem.“