Předinstalovaný vir v telefonech se týká některých výrobců na platformě Android

Některé nové mobilní telefony s operačním systémem Android mají v sobě předinstalovaný škodlivý program. A může jít i o přístroje, které se prodávaly v České republice. Upozornila na to antivirová firma Avast. Poprvé problém zaznamenal portál Dr. Web.
Cosiloon se podle Avastu vyskytuje na telefonech, které nejsou součástí certifikačního programu Googlu. Foto: Pixabay

Nakažené telefony značek ZTE, Archos nebo myPhone se objevily jak v České republice, tak v dalších více než sto zemích, např. v Německu, Velké Británii, Rusku, Itálii nebo USA. Analytici Avastu objevili program, který v mobilech zobrazuje nevyžádanou reklamu na několika stovkách modelů a verzí zařízení Android. Program s označením „Cosiloon“ funguje tak, že webovou stránku v prohlížeči překrývá reklamou. Jen v dubnu Avast zaznamenal nejnovější verzi tohoto adware přibližně na 18 000 zařízení.

Většina těchto zařízení není certifikovaná Googlem. Program je prý aktivní už více než tři roky a je obtížné jej odstranit, protože je nainstalovaný na úrovni firmwaru. „Škodlivé aplikace mohou být bohužel nainstalovány na úrovni firmwaru dřív, než se dostanou k zákazníkům, aniž by o tom věděl výrobce,“ uvedl pro server České noviny expert na mobilní bezpečnost Avastu Nikolaos Chrysaidos. Odstranění firmwaru podle něj vyžaduje spolupráci dodavatelů zabezpečení, Googlu a výrobců mobilních zařízení.

Cosiloon se podle Avastu povětšinou vyskytuje na telefonech, které nejsou součástí certifikačního programu Googlu, upřesnil server Živě.cz a poskytl seznam výrobců, kteří jsou součástí certifikačního programu. „Nutno však podotknout, že ne všechny jejich produkty – třeba ty starší – jsou certifikované. To se týká zejména čínských výrobců,“ uvedl.

Jak se adware do zařízení dostal, není jasné, konstatovaly České noviny. Jeho autoři zřejmě řídící server neustále aktualizovali novými škodlivými daty a výrobci pokračovali i v dodávání nových zařízení s předinstalovaným škodlivým programem, který kromě nevyžádané reklamy může do mobilního zařízení stahovat i špiónské nebo vyděračské aplikace.

(red)

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Technologie

Nejčtenější

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru