Předinstalovaný vir v telefonech se týká některých výrobců na platformě Android

Některé nové mobilní telefony s operačním systémem Android mají v sobě předinstalovaný škodlivý program. A může jít i o přístroje, které se prodávaly v České republice. Upozornila na to antivirová firma Avast. Poprvé problém zaznamenal portál Dr. Web.
Cosiloon se podle Avastu vyskytuje na telefonech, které nejsou součástí certifikačního programu Googlu. Foto: Pixabay

Nakažené telefony značek ZTE, Archos nebo myPhone se objevily jak v České republice, tak v dalších více než sto zemích, např. v Německu, Velké Británii, Rusku, Itálii nebo USA. Analytici Avastu objevili program, který v mobilech zobrazuje nevyžádanou reklamu na několika stovkách modelů a verzí zařízení Android. Program s označením „Cosiloon“ funguje tak, že webovou stránku v prohlížeči překrývá reklamou. Jen v dubnu Avast zaznamenal nejnovější verzi tohoto adware přibližně na 18 000 zařízení.

Většina těchto zařízení není certifikovaná Googlem. Program je prý aktivní už více než tři roky a je obtížné jej odstranit, protože je nainstalovaný na úrovni firmwaru. „Škodlivé aplikace mohou být bohužel nainstalovány na úrovni firmwaru dřív, než se dostanou k zákazníkům, aniž by o tom věděl výrobce,“ uvedl pro server České noviny expert na mobilní bezpečnost Avastu Nikolaos Chrysaidos. Odstranění firmwaru podle něj vyžaduje spolupráci dodavatelů zabezpečení, Googlu a výrobců mobilních zařízení.

Cosiloon se podle Avastu povětšinou vyskytuje na telefonech, které nejsou součástí certifikačního programu Googlu, upřesnil server Živě.cz a poskytl seznam výrobců, kteří jsou součástí certifikačního programu. „Nutno však podotknout, že ne všechny jejich produkty – třeba ty starší – jsou certifikované. To se týká zejména čínských výrobců,“ uvedl.

Jak se adware do zařízení dostal, není jasné, konstatovaly České noviny. Jeho autoři zřejmě řídící server neustále aktualizovali novými škodlivými daty a výrobci pokračovali i v dodávání nových zařízení s předinstalovaným škodlivým programem, který kromě nevyžádané reklamy může do mobilního zařízení stahovat i špiónské nebo vyděračské aplikace.

(red)

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vymáhání dluhů pod ochranou státu

Poradna
Mně se to nemůže stát. Tak si to nejdříve namlouval patrně každý ze 783 053 našich spoluobčanů, který se v loňském roce potýkal s exekucí. Pravda, většina jsou notoričtí neplatiči, protože v průměru je na jednu fyzickou osobu vedeno skoro šest exekucí. Ale nemálo bude i těch, kteří do dluhové pasti spadli hlavně kvůli své nezkušenosti, neopatrnosti nebo shodě okolností. A hrabat se z té pasti ven přináší mnohem …
Rolovat nahoru