Při nehodě se může sčítat vina řidiče i spolujezdce

Poradna
Půjčili jste své auto na pár dní známému, ale dodatečně se dozvíte, že za něj musíte platit pokutu, protože se řidiče při dopravním přestupku nepovedlo ztotožnit. Anebo jste se přestupku dopustili sami a na kamaráda se jen vymlouváte? Vyjde to nastejno, pokuta jde pokaždé za vámi, protože Ústavní soud v květnu zamítl návrh, který by zrušil odpovědnost provozovatele vozidla.
Soudy si budou při stanovení výše odškodnění všímat nejen viníků nehody, ale i chování dalších účastníků. Ilustrační foto: Pixabay

Ústavní soud (ÚS) tak potvrdil platnost právní úpravy z roku 2011, která zamezila častému zneužívání institutu osoby blízké a určila, že za dodržování povinností řidiče a pravidel provozu na pozemní ch komunikacích je odpovědný provozovatel vozidla. Tedy obvykle jeho majitel.

Auto s vědomím rizika

Podle ÚS si každý, kdo si opatří vozidlo, musí být vědom nebezpečí pro životy, majetek a zdraví lidí. Z toho vyplývá zodpovědnost, která je stavěna výše než možné nebezpečí, že na provozovatele bude přenášena vina za případné pochybení jiného člověka.

V jiném svém nálezu Ústavní soud konstatoval, že řidič neručí za to, zda v jeho voze dospělý spolujezdec použije bezpečnostní pásy. Tato povinnost je přenesena na samotného spolujezdce, z čehož plynou i závěry, jimiž se v letošním roce zabýval Nejvyšší soud (NS), když posuzoval dovolání České pojišťovny.

Pojišťovna protestovala

Jednalo se o výši odškodnění pro ženu, která si při jízdě autem lehla nepřipoutaná na zadní sedačky. Po havárii, kterou prokazatelně způsobilo jiné auto, zůstala ochrnutá na vozíku. Pojišťovna, u které byl pojištěn řidič – viník nehody, jí vyplatila částku necelých 200 000 Kč, kterou však soudy postupně navýšily na deset milionů a placení měsíční renty. Proti tomu se však pojišťovna dovolala k Nejvyššímu soudu, který ji dal zapravdu a vrátil případ k novému soudnímu projednávání s tím, že je třeba odškodnění přepočítat.

NS totiž poukázal na to, že žena nebyla připoutána a na zadních sedadlech ležela. Její dva spolucestující, kteří připoutaní byli, vyvázli s lehčími zraněními, a proto podle soudu právě skutečnost, že žena porušila svou povinnost se připoutat, měla na závažnost zranění podstatný vliv.

Odpovědnost i spolujezdců

Nejvyšší soud podle rozsudku neposuzoval zavinění dopravní nehody, ale výši nároku na odškodnění. Pro odškodnění nároků, jež jsou předmětem řízení, jsou tedy podstatné příčiny vzniku následků úrazu, nikoliv jen příčiny vzniku dopravní nehody. Kdyby spolujezdkyně v autě seděla připoutaná, její zranění by nepochybně nebylo tak vážné. Na druhou stranu soud připomněl, že nadpoloviční míra zavinění stále padá na vrub riskantní jízdě viníka nehody.

Je však evidentní, že si nyní soudy budou při stanovení výše odškodnění všímat nejen viníků nehody, ale i chování dalších účastníků. Potvrzuje to i jiný rozsudek NS, který snížil spolujezdci odškodné za zranění při nehodě, kterou způsobil opilý řidič. Soud tento krok zdůvodnil tím, že spolujezdec o řidičově stavu věděl, a přesto s ním dobrovolně absolvoval jízdu, a proto nese na svém zranění velký díl viny.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Právo

Ve stavebním právu chybí otevřené dveře

Ministerstvo pro místní rozvoj odeslalo do meziresortního připomínkového řízení věcný záměr nového stavebního zákona. Členové Sdružení pro architekturu a rozvoj (SAR) oceňují dodržení harmonogramu tak, aby mohl nový …

Nenechte se oholit ani od domácího

„Majitel mi zase zvedl nájem o třetinu. To už se nedá utáhnout, budu se muset odstěhovat,“ postěžoval si zákazník u holiče. Oholit se však, v přeneseném slova smyslu, nechal už dříve právě od zmíněného majitele, …

Za odložené věci v čekárně se neručí? Omyl

Odložili jste si v čekárně u lékaře kabát na věšák a při odchodu jste zjistili, že vám jej někdo odcizil? Máte jednoznačně nárok na náhradu, i když vás sestra bude nejspíš vyhánět s poukazem na ceduli s nápisem, že …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Nejčastěji škodí voda. Češi podceňují pojištění svých domovů

Analýza
Podpisem pojistné smlouvy považujeme věc za uzavřenou na mnoho let. Tak vypadá klasický scénář spojený s pojištěním nemovitosti a domácnosti. Češi zapomínají své pojistné smlouvy pravidelně kontrolovat, čímž riskují, že pojistné částky po čase již nemusí stačit na krytí případných škod. Jak tedy správně pojistit svůj domov a kdy pojistnou smlouvu aktualizovat?

Investice s vůní benzínu

Kouzlu vozů z dob minulých podléhá stále více lidí, kteří shánějí hlavně socialistické veterány. V tom jim už rok …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru