„Líbí se mi finanční politika Merkelové,“ říká Petr Gapko, ekonom Moneta Money Bank

Rozhovor

Většina lidí v Česku, ale už i mnozí v Německu jí nemohou přijít na jméno. Angela Merkelová. Jenže ona si může dovolit vysokou hru. Má na to. Německu se nebývale daří, shodují se ekonomové. „Státní rozpočet je vyrovnaný, některé rozpočty má Německo dokonce přebytkové. Měli bychom se tím inspirovat,“ říká v rozhovoru pro FAEI hlavní ekonom Moneta Money Bank Petr Gapko.

Hlavním ekonom Moneta Money Bank Petr Gapko. Foto: Moneta Money Bank

V globální ekonomice je moc peněz a moc se žije na dluh. Nemáte strach z astronomických dluhů?
Jedná se o riziko, s nímž se musí počítat. Do určité míry žít na dluh je ale zdravé, to ekonomice může pomoci.

To se lidem vštěpuje pomalu už od školky, aby dnes utráceli i své budoucí příjmy, ještě za to zaplatili něco navíc (úroky a poplatky), a že se pak budou mít lépe. Není to už ale moc?
Když státy vytvářejí dluhy dlouhodobě, je to pak velmi rizikové. Líbí se mi politika Angely Merkelové, že razí alespoň vyrovnaný státní rozpočet. Německo snižuje zahraniční dluh a některé rozpočty má dokonce přebytkové. To je oblast, kde bychom se Německem měli inspirovat.

Nezdá se zatím, že by se Česko vrátilo ke své už skoro zapomenuté tradici ve světě nic nedlužit a hospodařit vyrovnaně. Co by proto vláda musela udělat?
To, že stát stáhne část peněz z ekonomiky, tedy nebude například dávat tolik do státních stavebních zakázek, se nakonec vyrovná tím, že budou nahrazené soukromými investicemi. Není důležité dívat se jen na to, že se bude šetřit, ale kdy to udělat, a jak přitáhnout do ekonomiky více investory.

Hitem ekonomických zpráv jsou hypotéky. Tak fantasticky levné! Za necelá dvě procenta. Ale nemohly by být ještě levnější?
Toto je dno úrokových sazeb. Mohou ještě o nějaké desetiny procenta zlevnit, ale už nijak významně.

Řada centrálních bank už zavedla záporné úrokové sazby, nedalo by se to zavést i u komerčních bank a pro běžné občany?
(smích) To by se klientům určitě líbilo. To by ale základní úrokové sazby musely jít do mínusu na pět procent. Zatím je nulová šance, že by se klientské sazby dostaly do záporu.

×
Zobrazit pingbacky

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konto pracovní doby. Neznáte? Možná se to už brzy změní

Poradna
Že vám ten pojem nic neříká? Možná hodně brzy se to změní. Konto pracovní doby je institut zavedený v zákoníku práce sice už 14 let, přesto jej domácí firmy zatím moc nevyužívaly. Jeho hlavní předností je, že zaměstnancům zajišťuje stálý plat a zaměstnavatelům umožňuje přidělovat práci flexibilně či nárazově. A to se především v době po pandemii může oběma stranám hodit.
Rolovat nahoru