Hlavním ekonom Moneta Money Bank Petr Gapkozdroj: Moneta Money Bank

ROZHOVOR: „Líbí se mi finanční politika Merkelové,“ říká Petr Gapko, ekonom Moneta Money Bank

Většina lidí v Česku, ale už i mnozí v Německu jí nemohou přijít na jméno. Angela Merkelová. Jenže ona si může dovolit vysokou hru. Má na to. Německu se nebývale daří, shodují se ekonomové. „Státní rozpočet je vyrovnaný, některé rozpočty má Německo dokonce přebytkové. Měli bychom se tím inspirovat,“ říká v rozhovoru pro FAEI hlavní ekonom Moneta Money Bank Petr Gapko.

V globální ekonomice je moc peněz a moc se žije na dluh. Nemáte strach z astronomických dluhů?
Jedná se o riziko, s nímž se musí počítat. Do určité míry žít na dluh je ale zdravé, to ekonomice může pomoci.

To se lidem vštěpuje pomalu už od školky, aby dnes utrácely i své budoucí příjmy, ještě za to zaplatili něco navíc (úroky a poplatky), a že se pak budou mít lépe. Není to už ale moc?
Když státy vytvářejí dluhy dlouhodobě, je to pak velmi rizikové. Líbí se mi politika Angely Merkelové, že razí alespoň vyrovnaný státní rozpočet. Německo snižuje zahraniční dluh a některé rozpočty má dokonce přebytkové. To je oblast, kde bychom se Německem měli inspirovat.

Nezdá se zatím, že by se Česko vrátilo ke své už skoro zapomenuté tradici ve světě nic nedlužit a hospodařit vyrovnaně. Co by proto vláda musela udělat?
To, že stát stáhne část peněz z ekonomiky, tedy nebude například dávat tolik do státních stavebních zakázek, se nakonec vyrovná tím, že budou nahrazené soukromými investicemi. Není důležité dívat se jen na to, že se bude šetřit, ale kdy to udělat, a jak přitáhnout do ekonomiky více investory.

Hitem ekonomických zpráv jsou hypotéky. Tak fantasticky levné! Za necelá dvě procenta. Ale nemohly by být ještě levnější?
Toto je dno úrokových sazeb. Mohou ještě o nějaké desetiny procenta zlevnit, ale už nijak významně.

Řada centrálních bank už zavedla záporné úrokové sazby, nedalo by se to zavést i u komerčních bank a pro běžné občany?
(smích) To by se klientům určitě líbilo. To by ale základní úrokové sazby musely jít do mínusu na pět procent. Zatím je nulová šance, že by se klientské sazby dostaly do záporu.

Jindřich Kolomazník

Share

Jeden komentář u “ROZHOVOR: „Líbí se mi finanční politika Merkelové,“ říká Petr Gapko, ekonom Moneta Money Bank

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *