Stavebnictví je tahounem ekonomiky, jen bytové stavby mohou do rozpočtu přinést 300 miliard

Názor
V březnu úřady v Praze povolily 568 nových bytů. Od začátku roku je to celkem 1 420 nových bytů pro město. Dobrou zprávou je, že úřady letos dávají stavební povolení svižněji – loni za leden až březen daly razítko 1 027 bytům, to bylo skoro o 400 bytů méně.
Na každém postaveném bytě stát velmi vydělává. V Praze veřejná správa inkasuje z každého nového bytu v průměru více než 1,5 milionu korun. Ilustrační foto: FAEI.cz

Aktuálním tempem by se letos povolilo skoro šest tisíc bytů. Bohužel stále není důvod hýřit optimismem. Je to totiž přinejmenším o čtyři tisíce méně, než město podle studie IPR Praha a ČVUT potřebuje.

Stavebnictví a velkým dílem právě bytová výstavba má přitom obrovský význam pro rozpočet a je tahounem celé ekonomiky. Díky multiplikačnímu efektu stavebnictví se každá koruna do něj investovaná vrátí do ekonomiky třikrát. Jen bytové stavby povolené ve druhé polovině loňského roku mají potenciál přinést do rozpočtu přes 303 miliardy korun.

Oproti předchozímu pololetí to je nárůst o třicet procent, meziročně dokonce o 55 procent. Největší podíl mají na tomto přínosu bytové stavby povolené v Praze (26 %). Ukazuje to tzv. Barometr bytové výstavby, který je součástí analýzy Central Group a KPMG.

Barometr bytové výstavby. Zdroj: Analýza Central Group a KPMG

V Praze je v různých fázích schvalovacího procesu uvázlých přes 130 tisíc nových bytů. Ty by dokázaly nejen pomoci řešit současnou bytovou krizi, ale navíc by do napjatého státního rozpočtu přinesly více než 170 miliard korun, a to jen na DPH. Na každém postaveném bytě stát velmi vydělává. V Praze veřejná správa inkasuje z každého nového bytu v průměru více než 1,5 milionu korun.

Stavebnictví je klíčem z krize. Může zahojit covidem i válkou poškozenou ekonomiku. Nová vláda by proto měla dělat vše pro urychlení a hlavně zjednodušení výstavby. Mnoha změnami nově schváleného stavebního zákona a prodlužováním absolutní nejistoty stát sám sobě škodí.

Autorka je výkonná ředitelka společnosti Central Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Připravovaný územní plán přinese nové pozemky pro bytovou výstavbu v Praze

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Konec půstu, vstříc růstu

Zdá se, že s jarními měsíci, či možná spíše s poklesem inflace a jejím návratem k cíli České národní banky (ČNB), se nehledě na nadále napjatý trhu práce nálada tuzemských domácností začíná viditelně zlepšovat.

Do tuzemské ekonomiky se vrací dobrá nálada

Do české ekonomiky se pomalu vrací optimistická nálada. Svědčí o tom dubnový vývoj Indikátoru důvěry v českou ekonomiku, který sestavuje Český statistický úřad. Meziměsíčně se zvýšil o 2,8 bodu na hodnotu 97, …

Nálada v české ekonomice na vzestupu

Nálada v tuzemské ekonomice se podle statistických údajů v dubnu opět zlepšila. Celkový indikátor důvěry v ekonomiku se v dubnu vyšplhal na 97 bodů, nejvyšší hodnotu za poslední rok. Spotřebitelská důvěra …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.