V Ostravě otestovali novou ekologickou produkci energií a paliv

Ostrý poloprovozní test nově vyvinutého zařízení, které dokáže přeměnit dále netříditelný a obtížně využitelný plastový odpad na energie a paliva, koncem července úspěšně dokončili vědci z výzkumného Centra ENET Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB  TUO) a odborníci inovační firmy Ostravská LTS.
Hlavní technologie je umístěna na ploše 40 čtverečních metrů. Součástí zařízení je kromě pece chlazení, čištění, tzv. pračky a dopravníků také softwarem řízené vzdálené ovládání a monitorování všech podstatných dějů a procesů. Foto: Ostravská LTS

Šlo o významný milník ke standardnímu zprovoznění technologie s označením Pyromatic 500. „Jde o zavedení nové progresivní technologie, využívající alternativní paliva v symbióze s obnovitelnými zdroji,“ uvedl ředitel Centra ENET profesor Stanislav Mišák. Dalším krokem k zavedení technologie Pyromatic 500 do praxe by mělo být vybudování zařízení pro plný provoz s napojením například na vhodnou teplárnu.

Hlavní technologie je umístěna na ploše 40 čtverečních metrů v hale termických procesů VŠB – TUO v Moravské Ostravě a pracuje na principu pyrolýzy, což je termický proces rozkladu uhlíkatých materiálů, který probíhá bez přístupu kyslíku. Součástí zařízení je kromě nezbytné pece, chlazení, čištění, tzv. pračky a dopravníků, také softwarem řízené vzdálené ovládání a monitorování všech podstatných dějů a procesů.

PSALI JSME:
Může být popelnice „chytrá“? Ano. Například ty v Kolíně byly „chytřejší“ o dva roky dříve než v Orlové

Produktem inovativní technologie je pyrolýzní plyn a pyrolýzní olej. „Obě tyto suroviny jsou dále využitelné pro výrobu tepla, elektřiny a alternativních paliv. Dalším výstupem je uhlík ve formě využitelné po další zpracování, například pro filtrace – v průmyslu i medicíně, anebo po zušlechtění opět jako palivo,“ vysvětlil člen představenstva Ostravské LTS Vít Obdržálek.

Vstupem pro zařízení mohou být nejrůznější plastové materiály, které by jinak skončily na skládkách nebo ve spalovnách nebezpečného odpadu. „Mohou to být obyčejné petky od minerálky, ale také pro ekonomiku ČR mnohem zásadnější zbytky z produkce automotiv firem,“ upozornil Obdržálek. V ostravském zařízení se například i odřezky z obložení interiérů aut stávají alternativní náhradou za klasické fosilní zdroje a vstupují do procesu tzv. cirkulární ekonomiky, kde je principem několikeré využití lidskou společností produkovaných látek.

PSALI JSME:
Ze skládek teče kde co, říká šéf inspekce životního prostředí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.