Vyšší schodek veřejných financí než v roce 2022

Názor
Hospodaření veřejných rozpočtů za rok 2023, které v pondělí představil statistický úřad, nevypadá příliš povzbudivě. Za loňský rok se deficit hospodaření celých financí zvýšil, a to jak nominálně, tak dokonce i reálně (-3,7 % HDP). To slovo dokonce se hodí vzhledem k efektu vysoké inflace a s ním spojeném tempu hrubého domácího produktu (HDP) v běžných cenách.
Zatímco stát se loni propadl do většího deficitu, obce byly ještě ve větším plusu než v předchozích třech letech. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Na zhoršení výsledku veřejných financí se podílel především státní rozpočet s deficitem 334 miliard korun. Jde o trochu jiná čísla, než vidíme každý měsíc z pokladního plnění. Hlavní rozdíl tví v tom, že se zde účtují příjmy a výdaje přímo s daným rokem spojené. Tedy žádné dočerpávání peněz z minula, rezervy apod.

Ke zhoršení ovšem přispělo i rozdílné zaúčtování celé superdividendy, kterou Eurostat chápe trochu jinak než český státní rozpočet – tedy nikoliv jako příjem, ale jako transakci s majetkovými účastmi. A právě ta výrazně státnímu rozpočtu loni v létě vypomohla (podle domácí metodiky, pozn. aut.), když se financovaly výdaje na krytí nákladů na cenové stropy atp.

PSALI JSME:
Vládě se daří stabilizovat veřejné finance, schodek za rok 2023 se vešel do limitu

Zatímco stát se propadl do většího deficitu, obce byly ještě ve větším plusu než v předchozích třech letech. Dokonce téměř třikrát větším než v covidovém roce 2020. Na účtech jim tak z titulu hospodaření přibylo přes 70 miliard korun. Vypadá to na první pohled pozitivně, avšak je otázkou, na kolik je tento výsledek ovlivněn prostým odkládáním investic.

Navzdory vysokému schodku veřejných rozpočtů se dluh v poměru k HDP už příliš nezměnil. Dokonce se o dvě desetiny procentního bodu snížil na 44 procent HDP. Tento „úspěch“ lze připsat výraznému zvýšení nominálního HDP, tedy konkrétně inflaci.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česko loni poprvé od roku 2019 snížilo své zadlužení

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Odolná britská inflace

Z globálního úhlu pohledu byl ve středu makroekonomický kalendář téměř prázdný, zaujala pouze britská inflace. Ta totiž skončila poměrně významně nad odhady. Celková inflace za duben zpomalila z 3,2 procenta na 2,3 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB