Změna v důchodech čeká i nebožtíky

Není to velká změna, spíše opakující se shoda okolností. Květnový státní svátek totiž mnoha seniorům mění termín vyplacení důchodu. První máj sice žádnou komplikaci neznamenal, protože ještě letos se penze vyplácejí od 2. do 24. sudého dne v měsíci, ale druhý svátek už změnu přinese.
Od příštího roku dojde ke změně termínů vyplácení penzí z dosavadního rozptylu mezi 2. a 24. dnem na první část měsíce ve čtyřech až pěti datech. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Kdo má termín výplaty 8.května, dostane finanční dávku o den dříve. Podobná situace nastane v červenci, kdy lidem s výplatním termínem 6. července dorazí už 4. července. Je to však jen ochutnávka důležitějších novinek, které české důchody čekají od příštího roku.

Jde o postupné změny výplaty důchodu těm, kteří měli dosavadní termín ve druhé polovině měsíce. A patrně od července příštího roku se penze přestanou vyplácet zálohově na následující klouzavý měsíc a místo toho budou pokrývat příslušný kalendářní měsíc.

Ideálně v jednom týdnu

O den výplaty důchodu lze Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ) požádat před schválením penze. Je to teoreticky možné i později, ale přináší to časovou prodlevu i administrativu, navíc to nyní vzhledem k ohlášeným změnám už nemá smysl.

Výplatní termíny penzí jsou dosud v sudé dny od 2. do 24. dne v měsíci (15. den je vyhrazen pro zařízení sociálních služeb, pozn. aut.). Zhruba od začátku příštího roku se budou měnit především těm, jejich termín dosud byl mimo 2. až 14. den.

Vzhledem k tomu, že první dva termíny se v posledních letech novým důchodcům už nepřidělují, se za ideální cíl považuje vyplácet penze v průběhu jednoho týdne (6. až 12. den v kalendářním měsíci), aby se současných třináct změnilo na čtyři až pět termínů.

Kdo si jednou polepší?

Pro důchodce, kteří dosud měli termín na konci měsíce a bude jim posunut k jeho začátku, to znamená výhled na jednorázové polepšení si, protože v době změny dostanou např. v březnu důchod 24. na období do 24. dubna, zatímco hned v dubnu nově už např. 6. na období do 6. května.

V jednom měsíci tak dostanou nezkrácený důchod teoreticky až o deset dní dříve, což u ostatních důchodců může vyvolat reakci o nerovném přístupu.

Penze podle kalendáře

To už souvisí s další změnou, jejíž spuštění se předpokládá v polovině příštího roku, kdy se vyplácení dávky změní z tzv. klouzavého na kalendářní měsíc. Penze jsou u nás vypláceny předem, zálohově na nadcházející měsíc, takže důchod obdržený např. 8. března je určen na období do 8. dubna.

To se změní tak, že např. březnová penze bez ohledu na den výplaty bude myšlena jako dávka na měsíc od 1. do 31., jako už je tomu např. u důchodů pro příslušníky ozbrojených sil.

Tím pádem dostává smysl i první změna, která se týká zhuštění termínů do první poloviny měsíce, protože při zachování stávajících termínů na jejich konci by se výrazně změnil charakter penzí a někteří důchodci by tuto dávku dostávali vlastně zpětně.

Zasáhne i valorizace

Tato novinka se projeví také při valorizacích penzí, které probíhají od začátku ledna, resp. července, a navýšení důchodu bývalo jednorázově doplněno o poměrnou část, která uběhla od začátku měsíce do data výplaty.

Opět ale může dojít k protestům části důchodců, kteří budou mít termín výplaty později, protože jim dávka bude sice papírově náležet už od začátku měsíce, ale na účet ji dostanou možná až v polovině měsíce.

Na druhou stranu právě tato skupina dostane první, nově vyplácený důchod v polovině měsíce na účet a za zhruba dva týdny si může nárokovat další penzi, tentokrát od začátku měsíce, i když fyzicky peníze dostane až v určeném termínu.

Pomůže si každý nebožtík

Vypadá to možná jako akademická debata, ale v jednom ohledu se tato změna dříve nebo později dotkne každého důchodce – při jeho úmrtí, kdy dochází k ukončení výplaty důchodu. Při výplatě předem na klouzavý měsíc (např. od 10. do 10.) platilo, že se porovnalo datum výplaty s datem úmrtí. A bylo celkem jasné, zda nárok na penzi vznikl, nebo nikoli.

Není to jednoduchá situace, protože ČSSZ se o úmrtí dozvídá se zhruba dvoutýdenním zpožděním, takže dosud penzi zasílá často i nebožtíkům a nevrácení peněz znamená neoprávněné obohacení dědiců.

Pokud ale od příštího roku budou penze vypláceny za kalendářní měsíc, nárok na ni vznikne, i když datum úmrtí bude v měsíci předcházet termínu výplaty. A je celkem jedno, zda penzista zemřel první nebo poslední den měsíce, protože nově mu nárok na celou dávku vzniká hned na začátku měsíce.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 4
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Ma Marek

    Pak nemá být důchodový účet v mínusu,když se důchod vyplácí i nebožtíkům 🙂

  2. Ir Irena

    Zemřela mi maminka 5. 12. 2023 už DVA dny po jejím úmrtí bez jakýchkoliv soucitných nebo jiných projevů vyzvali mého otce, aby OKAMŽITĚ vrátil důchod, který měl být vyplacen až k 11. 12. 2023. To je úplná zrůdnost !

    • Ji Jirka

      Já jsem musel ČSSZ vracet celý důchod maminky, nikdo se nebavil a ještě vybilili na 0 účet u banky na její jméno bez jakýchkoliv skrupulí a zpráv. Maximální arogance moci státu nad seniory !

  3. Ma Marek

    Od státu pod vedením pětidemolice soucit nečekejte. Stačí shlédnout jakýkoliv projev Pekarové nebo Fialy k občanům…..Arogance moci!

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB