Čas dovolených: Je třeba zkontrolovat vůz a prověřit své řidičské dovednosti

Blíží se letní prázdniny, tedy doba, kdy většina zaměstnanců, podnikatelů či živnostníků čerpá dovolenou na zotavenou. Ať už společně s rodinnými příslušníky, či individuálně. Stále více lidí cestuje za relaxací osobním vozem nebo na motocyklu, řidiči by tedy k cestě měli přistupovat zodpovědně. Určitě je nutné vozidlo před delší trasou zkontrolovat, rozhodně nezaškodí prověřit si své řidičské umění. Mostecký autodrom nabízí pro tuto příležitost kurzy bezpečné jízdy, před létem přibyly i novinky.

Vedle již osvědčených kurzů bezpečné jízdy, tedy klasického, zaměřeného na defenzivní jízdu, na ženy za volantem, kurz FUN s jízdou zručnosti a soutěží o ceny, kurzů pro motorkáře, řidiče nákladních vozů či offroadových speciálů autodrom nyní zařadil i dvě novinky. Jsou jimi kurz mobilního týmu a program Safety Experience. Podrobné informace o kurzech zájemci najdou ZDE.

„V prvním případě přijede odborný instruktor za zákazníkem a vyučuje teorii a praxi bezpečné jízdy přímo v sídle firmy či bydlišti účastníka kurzu, případně v nejbližším vhodném okolí. Safety Experience je zase časově nenáročný program se základy bezpečné jízdy pro každého řidiče, který se chce dozvědět něco více o sobě a svém voze. Je vhodný i pro řidiče, kteří v minulosti už absolvovali kurz bezpečné jízdy a rádi by si své znalosti osvěžili. A také pro všechny, kteří se chtějí o svých schopnostech a možnostech za volantem přesvědčit. Před dovolenou je proto ideální,“ vysvětlila obchodní a marketingová manažerka společnosti AUTODROM MOST Jana Svobodová.

Na co se zaměřit při kontrole vozidla před cestou na dovolenou, ví velmi dobře legenda mezi instruktory bezpečné jízdy a bývalý závodní jezdec Jiří Patera. „Myslím, že při současné kvalitě vozidel a jejich pravidelné servisní prohlídce není před dovolenou nutná mimořádná kontrola. A to i přesto, že řidič za krátký časový úsek ujede často i více než 2 500 kilometrů. Rozhodně je ale nutná kontrola brzdového systému, a to minimálně stavu brzdových destiček, případně množství brzdové kapaliny. V žádném případě by nikdo neměl vyjet bez kontroly pneumatik, velmi důležité je také správné osvětlení vozidla,“ upozornil.

Motorové vozidlo musí mít za jízdy rozsvícena obrysová světla a potkávací světla nebo světla pro denní svícení, pokud je jimi vybaveno podle zvláštního právního předpisu. „Pokud nemáte moderní vozidlo s automatickým přepínáním světel, musíte za snížené viditelnosti včas přepnout denní osvětlení na potkávací, případně na dálková světla. V tunelu musí mít vozidlo rozsvíceno stanovené osvětlení pro jízdu za snížené viditelnosti, obvykle při vjezdu do tunelu řidiči tuto povinnost připomíná dopravní značení,“ vyjmenoval instruktor.

Vozidlo stojící za snížené za snížené viditelnosti mimo obec musí mít rozsvícena alespoň na straně přivrácené ke středu silnice obrysová nebo parkovací světla. „Při problémech s osvětlením je třeba vozidlo opatřit alespoň jedním bílým neoslňujícím světlem viditelným zpředu i zezadu,“ doplnil Patera.

Pneumatiky by měl řidič před odjezdem na dovolenou zkontrolovat opticky a dále změřit hloubku vzorku. „Hloubka dezénu se doporučuje minimálně 5 až 6 milimetrů. Při plně obsazeném vozidle je nutné upravit tlak v pneumatikách podle instrukcí v tabulce, která je umístěna nejčastěji na spodní části víka palivové nádrže. Kontrola a úprava tlaku se musí provádět za studena, tedy pokud možno před jízdou nebo po krátkém dojezdu k dostupnému kompresoru. Správný tlak v pneumatikách podpoří jízdní vlastnosti automobilu a podstatně zvýší bezpečnost posádky,“ dodal Jiří Patera.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru